Multi-Contact - patent na duże prądy!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Multi-Contact to szwajcarska firma, która od 46 lat dostarcza konstruktorom złącza o doskonałych parametrach elektrycznych i bardzo szerokim zakresie prądów oraz napięć. Najnowszym produktem dostępnym na rynku od września 2011 roku są silnoprądowe, izolowane złącza jednopinowe z serii 21BV z nowym, opatentowanym systemem bagnetowym zabezpieczającym przed rozłączeniem.

Multi-Contact - patent na duże prądy!

Złącza mogą przenosić prądy do 800A przy napięciu 1000V w obszarze III kategorii pomiarowej. Izolacja złączy jest odporna na działanie wysokiej temperatury - do 120°C. W stanie połączenia stopień ochrony obudowy wynosi IP65 lub IP68. Średnica kontaktu równa jest 21mm. Można do niego podłączyć przewód o przekroju do 400 mm² klasy 5 lub 6 (według normy ICE60228). Sposób podłączenia kabla do wtyku - AxiClamp (patrz rys. 2) opatentowany został przez firmę Multi-Contact.

Rys. 1. Seria 21 BV - system bagnetowy

Rys. 2. Sposób montażu kabli typu AxiClamp

W odróżnieniu od złączy zaciskanych, złącza typu AxiClamp nie wymagają specjalnych narzędzi, przewód może być odłączony, a złącze użyte ponownie do nowego kabla o innym przekroju. Oszczędza się pieniądze i czas, zapewniając znakomity kontakt elektryczny. Temu samemu celowi służą sprężyste elementy kontaktowe tzw. Multi Lams (rys. 3 i 4) wypełniające gniazda.

Rys. 3. Multilams - sprężyste elementy kontaktowe

Ich rodzaj zależy od przewodzonego prądu, ilości cykli połączeniowych (standardowo 1÷5 tys., a dla złączy wykorzystywanych w robotyce - > 1 mln), siły połączenia, itp. Dobry kontakt elektryczny to mała rezystancja kontaktu (0,3mΩ), brak grzania, zwiększenie czasu użytkowania, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i mniejszy koszt konserwacji. Izolowane silnoprądowe złącza firmy Multi-Contact (maks. 1000V, maks. 1000A) mogą być stosowane:

  • przez producentów mobilnych generatorów sieci zasilającej,
  • przez producentów systemów zasilania awaryjnego,
  • w zakładach energetycznych i elektrowniach,
  • w systemach zasilania na kolei,
  • przez operatorów systemów telekomunikacyjnych.

Wszystkie elementy połączeniowe produkowane przez firmę MC odpowiadają obowiązującym normom jakościowym, normom bezpieczeństwa i normom środowiskowym (RoHS, REACH), zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.

Rys. 4. Multilams w złączach

Rys. 5. Typowe zastosowania złączy

Informacje mają stanowić zachętę do zainteresowania się firmą Multi-Contact, jej produktami oraz możliwościami biura konstrukcyjnego gotowego rozwiązywać problemy klientów proponując wykonania specjalne. Kompletne dane można znaleźć na stronie internetowej firmy www.multi-contact.com, w katalogach oraz poprzez bezpośredni kontakt z wyłącznym dystrybutorem MC w Polsce - firmą Semicon Sp. z o.o. z Warszawy.

Alicja Miłosz
Semicon Sp. z o.o

www.semicon.com.pl