Nowe sterowniki PLC firmy Fatek

| Prezentacje firmowe Artykuły

Fatek Automation Corporation to firma zajmująca się od 1992 roku produkcją sterowników swobodnie programowalnych. Na rynku polskim pojawiła się w roku 2004 rozpoczynając współpracę z firmą Multiprojekt, która jest od tamtej pory jej wyłącznym i autoryzowanym dystrybutorem w Polsce.

Nowe sterowniki PLC firmy Fatek

Tabela. Porównanie cech wybranych sterowników firmy Fatek

Dzięki trwającej współpracy powstały na terenie kraju oddziały firmy Multiprojekt specjalizujące się w szkoleniach oraz obsłudze klienta w zakresie sterowników PLC firmy Fatek. Szkolenia oraz wsparcie techniczne są bezpłatne. Fatek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, rozszerzył w tym roku swoją ofertę sterowania.

Oprócz istniejących do tej pory na rynku polskim sterowników z serii FBs, pojawiły się również sterowniki micro i nano z serii B1/B1z. Seria FBs to kompaktowe PLC. Ich cechy i łatwość obsługi sprawiają, że polscy producenci i integratorzy systemów coraz częściej decydują się na wymianę dotychczas używanych sterowników na urządzenia Fatek.

W przypadku serii FBs wyróżnia się jednostki ekonomiczne (MA) mające zastosowanie w najprostszych aplikacjach, zaawansowane (MC), które umożliwiają obsługę do 49 przerwań (5 poziomów priorytetów), mają wbudowany RTC oraz wejścia i wyjścia o maksymalnej częstotliwości pracy do 200kHz. Najbardziej zaawansowane jednostki to seria MN.

Sterowniki te przeznaczone są do pozycjonowania i wyposażone zostały w wejścia i wyjścia różnicowe o maksymalnej częstotliwości pracy 920 kHz(!). Sterowniki FBs mają wbudowaną interpolację liniową do 4 osi. Istnieje możliwość pełnej obsługi sterownika (programowanie, wizualizacja SCADA, monitorowanie, wymiana danych np. z programem Excel przy użyciu DDE, itd.) przez Ethernet nie tylko w sieci lokalnej.

W porównaniu do sterowników serii FBs, serie B1 i B1z mają częściowo ograniczoną listę instrukcji oraz mniejszą pojemność pamięci na program. Sam wygląd sterownika również został zmieniony w celu rozróżnienia sterowników micro od istniejącej już serii.

Dodatkowo sterowniki w wersji zasilania 24VDC są mniejsze (obudowa typu slim - brak płytki zasilającej). Nowe modele urządzeń micro Fatek są dostępne w dwóch wersjach - nierozszerzanej (seria B1z - "z" oznacza "zero rozszerzeń") oraz rozszerzanej (seria B1). Oprogramowanie do konfiguracji i programowania PLC firmy Fatek (sterowniki FBs, B1, B1z) jest bezpłatne. Na serię FBs obowiązuje 37 miesięcy gwarancji.

Multiprojekt
www.multiprojekt.pl