Kompleksowe rozwiązanie systemu kontroli i napędu

| Prezentacje firmowe Artykuły

WObit to firma, która od wielu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie automatyki przemysłowej. W jej ofercie można znaleźć zarówno elementy mechaniczne, napędy, sterowniki oraz elementy czujnikowe. Jak dotychczas uwaga WObitu była przede wszystkim skupiona na napędach małej mocy.

Kompleksowe rozwiązanie systemu kontroli i napędu

Obecnie wprowadza ona jednak do sprzedaży nowoczesne i łatwe w zastosowaniu silniki serwo wraz ze sterowaniem, produkowane przez renomowaną chińską firmę Kinco. Ruch ten spowodował znaczny wzrost potencjału technicznego poznańskiej organizacji. Obecnie można w niej zakupić cały system kontroli, sterowania i napędu wytwarzany przez jednego producenta, którym jest firma Kinco. Na opisywany system składa się panel HMI, sterownik PLC oraz napęd serwo wraz ze sterownikiem.

EKONOMICZNY ZESTAW KONTROLI I NAPĘDU

W aplikacjach, w których wystarczająca jest komunikacja za pomocą protokołu Modbus z wykorzystaniem np. interfejsu RS485 lub RS232, idealnym zestawem byłoby połączenie ze sobą panelu operatorskiego HMI serii MT4000 ze sterownikiem PLC serii K3 oraz zestawem serwo serii CD. Zestawienie takie przedstawiono na rysunku 1.

Ekonomiczny panel Serii MT4000 zapewnia funkcjonalny interfejs pomiędzy użytkownikiem i maszyną. Daje szeroki wachlarz możliwości dzięki dostarczanemu wraz z panelem bezpłatnemu środowisku programowania o nazwie EV5000. Dostępny jest cały szereg urządzeń o wielkości matrycy od 4,3" do 12,1" z interfejsami RS232/485, a także Ethernet dla wybranych modeli.

K3 to seria ekonomicznych sterowników PLC, które wraz z dostępnymi modułami rozszerzeń stanowią rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie ich w wielu różnych aplikacjach. Jak dotychczas w Polsce zaimplementowano je w takich urządzeniach, jak pasy transmisyjne, maszyny do produkcji elementów betonowych, centra obróbcze i wielu innych.

Sterowniki produkcji Kinco można programować z użyciem pracującego pod kontrolą systemu Windows, autorskiego, zintegrowanego środowiska programistycznego o nazwie Kinco Builder. Ma ono intuicyjny, przyjazny interfejs użytkownika. Dodatkową zaletą jest to, że pełna wersja programu jest bezpłatna. Oprogramowanie można pobrać z witryny internetowej www.kinco.com.pl.

Dostępna jest również szczegółowa, wyczerpująca instrukcja. Ostatnim elementem systemu kontroli i napędu jest zestaw sterownika i silnika serwo serii CD. Dla opisywanego typoszeregu silników i sterowników dostępne są zestawy o mocy od 200 do 1880W. Kontroler serwo serii CD może komunikować się z komputerem lub sterownikiem PLC za pomocą interfejsu RS232.

Pozwala to na realizację całego szeregu zadań. Ponadto silniki mogą pracować w trybie kroku i kierunku, prędkości, momentu i pozycji. Kontroler posiada wyjście enkoderowe, co umożliwia przesłanie sygnału z wewnętrznego enkodera silnika, np. do sterownika PLC.

ZESTAW KONTROLI I NAPĘDU Z MAGISTRALĄ CAN

Jeszcze większe możliwości daje zastosowanie zestawu składającego się z panelu HMI, napędu serwo oraz sterownika PLC posiadającego interfejs komunikacji oparty o magistralę CAN. W takim przypadku składnikami byłyby panele HMI serii MT5000 lub MT6000, system serwo serii ED oraz sterownik PLC serii F1. Przykładowy schemat zestawu został przedstawiony na rys. 2.

Seria MT5000 charakteryzuje się szeroką dostępnością różnych protokołów komunikacyjnych: CANopen, Profibus-DP, MPI. Każdy panel posiada interfejs RS232, RS485, Ethernet, a wybrane modele również audio i PAL BNC. Urządzenie można wybrać spośród różnych wielkości matrycy od 5,6" do 15". Seria MT6000 posiada dodatkowo możliwość instalacji sytemu operacyjnego Windows CE oraz programowania w standardzie CoDeSys.

Panele w proponowanym systemie pracowałyby jako master kontroler. Element wykonawczy opisywanego zestawu stanowi system serwo serii ED. Kontroler ED to zdecydowanie więcej niż zwykły sterownik serwo, bowiem posiada wbudowaną inteligencję oraz możliwość programowania. Komunikacja zachodzi na bazie protokołów CANopen lub Profibus-DP. Ostatnim elementem opisywanego zestawu jest sterownik PLC serii F1 (rys. 3)

NOWA SERIA ZAAWANSOWANYCH STEROWNIKÓW PLC SERII F1

WObit wprowadza do sprzedaży nową serię programowalnych sterowników produkcji Kinco. Linia PLC F1 przeznaczona jest do aplikacji sieciowych. Posiada zintegrowane oprogramowania CoDeSys firmy 3S, które charakteryzuje się dużą funkcjonalnością i stabilnością pracy.

Ponadto posiada zdolność realizacji bardzo szybkiej kontroli logicznej i możliwość komunikacji za pośrednictwem magistrali CAN z takimi urządzeniami zewnętrznymi, jak moduły rozszerzeń I/O, kontrolery serwo, inwertery i wiele innych. U podstaw wydajności sterowników PLC serii F1 znajduje się wysokowydajny 32-bitowy procesor RISC o częstotliwości taktowania magistrali 520MHz.

Doskonale sprawdza się w przetwarzaniu danych logicznych, liczb całkowitych oraz rzeczywistych. Ma on także możliwość przetwarzania wielowątkowego z podziałem na wątek główny, szybki oraz związany ze zdarzeniem. Przetwarzanie wątków w skali milisekundowej jest bardzo proste, a użytkownik może je regulować w zależności od potrzeb aplikacji bez konieczności brania pod uwagę innych czynników.

Dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu CoDeSys produkcji niemieckiej firmy 3S użytkownik otrzymuje dostęp do powszechnie znanego środowiska programistycznego, które posiada graficzny interfejs oraz ogólnodostępny system wsparcia. Swoją aplikację można przetestować za pomocą narzędzia symulacyjnego, bez konieczności podłączania sterownika.

Programiści mają możliwość modyfikacji standardowych funkcji, które są dostępne w postaci gotowych formuł, co znacznie skraca czas potrzebny do napisania aplikacji. Zarówno zasilanie, jak i wejścia cyfrowe zostały wyposażone w samoresetujące bezpieczniki. W momencie wystąpienia zwarcia obwód jest przerywany, a po poprawnym podłączeniu odtwarzany ponownie.

Wsparcie protokołu CANopen umożliwia komunikację z wieloma popularnymi urządzeniami, takimi jak moduły rozszerzeń, kontrolery serwonapędów, inwertery, mierniki panelowe, karty pomiarowe, inteligentne budynki i wiele innych. Przepustowość komunikacji może być regulowana w zakresie od 10k do 1M.

Daje to możliwość zastosowania sterowników serii F1 w różnorodnych sytuacjach aplikacyjnych. Ponadto komunikacja może odbywać się zarówno w trybie asynchronicznym, jak i synchronicznym o bardzo wysokiej szybkości wymiany danych w czasie rzeczywistym.

Obecnie w sprzedaży dostępna jest centralna jednostka o symbolu F122-D1608T posiadająca 16 wejść oraz 8 wyjść cyfrowych oraz dwa rodzaje modułów rozszerzeń, RP2D-1608C1 z 16 wejściami i ośmioma wyjściami cyfrowymi oraz RP2D-0016C1 z 16 wyjściami cyfrowymi (rys. 4). Oczywiście istnieje możliwość połączenia sterownika z zewnętrznymi jednostkami komunikującymi się za pośrednictwem protokołu CANopen lub Modbus.

PODSUMOWANIE

WObit dostarcza kompletne rozwiązania w zakresie sterowania i napędu. W ofercie firmy można znaleźć zarówno funkcjonalne urządzenia za bardzo korzystną cenę, jak i zaawansowane systemy pracujące w oparciu o sieciowe protokoły, takie jak CANopen, czy Profibus-DP. Prócz samych urządzeń WObit świadczy usługi doradcze oraz aplikacyjne. Zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia strony www.kinco.com.pl.

Przemysław Degórski
P.P.H. WObit E.K.J. Ober S.C.

www.wobit.com.pl