Nowe możliwości barier i kurtyn M4000 w aplikacjach mutingu

| Prezentacje firmowe Artykuły

Muting to funkcja pozwalająca na chwilowe "wyciszenie" optycznych urządzeń bezpieczeństwa. Stosowany jest on w systemach zabezpieczenia dostępu do maszyn oraz obszarów niebezpiecznych, do których transport materiału odbywa się automatycznie. Optyczna bariera bezpieczeństwa chroni przed przypadkowych wejściem człowieka w obszar zagrożenia.

Nowe możliwości barier i kurtyn M4000 w aplikacjach mutingu

Dodatkowe czujniki zamontowane przy barierze, wykrywają nadjeżdżający ładunek - np. paletę - i dezaktywują ją. Jest to możliwe, bowiem dostęp do strefy niebezpiecznej jest blokowany w tym czasie przez ów przejeżdżający ładunek. Do realizacji takiej funkcji wymagany jest dodatkowy moduł.

Bariera bezpieczeństwa SICK M4000 Advanced wraz z modułem UE403 to najbardziej zaawansowany system do realizacji aplikacji mutingu. Oprócz funkcji wymaganych przepisami, umożliwia dodatkowe podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez dodatkowe funkcje.

Całość konfigurowana jest za pomocą komputera. Aktualnie użytkownicy mogą korzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych możliwości - taką jest funkcja Exit Only oraz dodatkowe opcje diagnostyczne. Wymieniona funkcja pozwala na muting na wyjeździe z obszaru niebezpiecznego. Dwa dodatkowe czujniki zamontowane są jedynie po stronie strefy zagrożenia.

Po wykryciu wyjeżdzającego ładunku, następuje dezaktywacja bariery. Po minięciu czujników, muting jest podtrzymywany przez określony czas - maksymalnie 4 sekundy. Dodatkowo, dla podniesienia bezpieczeństwa, zostaje on wyłączony, gdy tylko ładunek minie barierę.

Takie rozwiązanie pozwala na fizyczne skrócenie maszyny - nie ma czujników za barierą, więc nie trzeba ich zabezpieczać dodatkową konstrukcją mechaniczną. Ponadto rozwiązanie takie doskonale nadaje się do aplikacji, w których towar zaraz po wyjeździe ze strefy niebezpiecznej jest odbierany np. przez wózek widłowy.

Ponieważ nie ma czujników za barierą, nie istnieje ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. W nowej wersji bariery poprawione zostały również funkcje diagnostyczne. Bariera zapamiętuje cztery ostatnie przyczyny zatrzymania / wystąpienia błędu. Rejestrowany jest przebieg wszystkich sygnałów wejściowych.

Służby utrzymania ruchu oraz serwis nie muszą od razu podłączać komputera i przystępować do diagnozy problemu. Mogą to sprawdzić, gdy linia produkcyjna będzie mniej obciążona. Nowością jest również to, że użytkownik ma możliwość przeglądania oraz rejestrowania przebiegów wszystkich sygnałów wejściowych na komputerze.

Można je zapisać na dysku, przeglądać i powiększać w dowolnym czasie. Omawiane urządzenie jest najbardziej zaawansowanym systemem do realizacji aplikacji mutingu na świecie. W przypadku niewielkich odległości urządzenia optycznego od punku niebezpiecznego można zastosować w miejsce barier kurtyny M4000 Advanced Curtain z modułem UE403.

SICK
www.sick.com/pl