Innowacyjne rozwiązania w systemach UPS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Nowością w systemach zasilania gwarantowane, które podtrzymują stabilne napięcie wyjściowe po zaniku napięcia sieciowego jest seria produktów SITOP UPS500. Stosowane one mogą być do zasilania sterowników PLC i innych elementów wchodzących w skład systemów automatyki Simatic - np. komputerów przemysłowych z serii Simatic PC Microbox, a także dowolnych urządzeń przystosowanych do zasilania napięciem 24 VDC.

Innowacyjne rozwiązania w systemach UPS

W przypadku SITOP UPS500 standardowe akumulatory kwasowe, które wymagają okresowej obsługi, zastąpiono baterią nowoczesnych kondensatorów o dużej pojemności. W odróżnieniu od klasycznych akumulatorów bateria kondensatorów nie wymaga częstego serwisowania, nie jest narażona na szybką degradację parametrów przy pracy w temperaturach otoczenia powyżej 40°C i wynikającą z tego konieczność wymiany, a jej eksploatacja nie wiąże się z ryzykiem uwalniania kwaśnych oparów lub gazów.

Także czas ładowania baterii kondensatorów jest znacznie krótszy niż akumulatorów, a ich parametry pozwalają na bezpieczne stosowanie w temperaturach otoczenia do +60°C, przy czym trwały spadek pojemności nie przekracza 20% w ciągu 8 lat eksploatacji w temperaturze otoczenia nie przekraczającej +50°C.

Tabela. Parametry Sitop UPS500S - jednostki podstawowej 15 A

Zasilacze UPS500S wytwarzane są w obudowach o szerokości 120 mm, w których zintegrowano baterie kondensatorów, co pozwala na kilkuminutowe podtrzymanie napięcia wyjściowego 24 VDC przy obciążeniu prądem o natężeniu 4 A. Pożądany czas podtrzymania jest ustawiany za pomocą przełączników DIP, a maksymalny czas podtrzymania napięcia wyjściowego można kilkukrotnie wydłużyć za pomocą dodatkowych modułów wyposażonych w kondensatory.

W zależności od systemu moduły można dopasować do wymaganego czasu podtrzymania aplikacji. Standardowym wyposażeniem systemu UPS500S jest interfejs USB oraz wyjście przekaźnikowe służące do sygnalizacji wybranych stanów pracy (statusu). Na stronie www.siemens.com/sitop jest dostępne oprogramowanie umożliwiające obsługę zasilaczy z poziomu komputera PC.

Obudowy UPS500S cechują się stopniem ochrony IP20 i są przystosowane do montażu na szynach DIN. W sprzedaży dostępna jest również wersja w obudowach o stopniu ochrony IP65. Informacje o dostępnych modułach można znaleźć na stronie www.siemens.pl/sitop

Mirosław Kuligowski
Siemens

www.siemens.pl/sitop