Enkoderowe nowości firmy Stoltronic

| Prezentacje firm

Stoltronic Polska to dostawca komponentów automatyki, oferujący produkty firm takich jak TR-Electronic czy Di-Soric. W artykule przedstawiamy nowości w ofercie z zakresu enkoderów i obudów do nich, przy czym skupiamy się na wersjach przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach środowiskowych.

Enkoderowe nowości firmy Stoltronic

OBUDOWA MP01

MP01 to rozwiązanie wprowadzone przez TR-electronic dla enkoderów pracujących w wyjątkowo zasolonych lub kwaśnych środowiskach. Wysoki stopień ochrony (IP68) umożliwia pełne zanurzenie enkodera w wodzie. Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, w jej wnętrzu może być zainstalowane dowolny enkoder o średnicy 58 lub 65 mm.

PANCERNY CEV 115

O ile CEx 65 można nazwać serią standardową to enkodery CEV 115 na pewno nimi nie są. Wyjątkowo solidna, aluminiowa obudowa stanowi idealną ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz zapewnia skuteczne oddawanie ciepła.

Możliwość zainstalowania wewnątrz obudowy dodatkowego systemu chłodzenia lub podgrzewania umożliwia pracę w ekstremalnych temperaturach. Seria CEV115 obejmuje zarówno enkodery absolutne, jak i inkrementalne.

DAG

Obudowa ochronna DAG przeznaczona jest dla przemysłu ciężkiego, gdzie zwykłe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi jest niewystarczające. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w górnictwie odkrywkowym, prasach oraz wszelkiego rodzaju walcowniach.

DAG pozwala zintegrować enkoder, moduł redukujący naprężenia i możliwe udary na wale enkodera w jedną kompaktową całość. Dodatkowo, podobnie jak CEV115, obudowa może zostać wyposażona w system podgrzewania.

ATEX

Praca w środowisku, w którym występuje stałe lub częściowe zagrożenie wybuchem, wymaga specjalnych środków bezpieczeństwa. Obudowa AEV przeznaczona jest do pracy na powierzchni w obszarach zagrożonych wybuchem gazów, par lub palnych pyłów - EX II 2 G/D EEx de IIC T6, PTB 03 ATEX 1051, strefy 1, 21 and 2, 22.

W jej wnętrzu może być zamontowany enkoder o średnicy 58 mm z wałkiem. Obudowa charakteryzuje się stopniem ochrony IP65 oraz temperaturowym zakresem pracy w granicach od -20 do 40°C. Enkodery wyposażone w obudowę AEV- 70 w każdym przypadku są przygotowane indywidualnie na potrzeby klienta. Gwarantuje to pełną zgodność z normą ATEX.

BEZPIECZNY CDH75 I CDV75

Enkodery serii CDH75 i CDV75 nie gwarantują tak wysokiej wytrzymałości mechanicznej i odporności na czynniki zewnętrzne jak CEV 115, jednak charakteryzują się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa. Są to enkodery podwójne spełniające normę SIL3 / PL e. W jednej obudowie z wałkiem lub z wałkiem przelotowym, umieszczone są dwa niezależne systemy pomiarowe gwarantujące pełną redundancję systemu oraz niezawodność i pewność odczytu.

Każdy z wewnętrznych systemów może być wyposażony w różne interfejsy oraz osobne zasilanie. W najnowszej wersji serii SIL3 / PL e oprócz standardowych wyjść takich jak SSI, Sin/Cos istnieje możliwość zastosowania interfejsu PROFIsafe. Dzięki temu jeden z najbezpieczniejszych enkoderów na rynku jest jeszcze bardziej niezawodny.

MODUŁY ŁOŻYSKUJĄCE I ABSORPCYJNE

Jeżeli istnieje konieczność zmiany istniejącego już rozwiązania enkodera po to aby przystosować go do pracy przy dużych obciążeniach czy pracy z wibracjami i udarami, można zastosować specjalne moduły. TR-Electronic przygotował dwa typy modułów - łożyskujący oraz absorpcyjny. Pierwszy z nich pozwala na prace serii enkoderów CE 58 wszędzie tam gdzie występuje podwyższone działanie sił osiowych i promieniowych na wałek enkodera.

Takie samo rozwiązanie mają serie CE 65 oraz CE 100 jednak w tych przypadkach dodatkowo stosuje się moduł absorpcyjny. Izoluje on enkodery od wpływu wibracji i wstrząsów, jednocześnie redukują wpływ sił inercji pochodzących od samego enkodera. Dzięki tym rozwiązaniom można w prosty sposób usprawnić enkodery i przystosować je do pracy w bardzo ciężkich warunkach.

Stoltronic Polska
www.stoltronic.pl