Łańcuchy zębate napędowe do trudnych i wymagających aplikacji

| Prezentacje firmowe Artykuły

Łańcuchy to bardzo często stosowany środek przenoszenia napędu. Na rynku polskim działa wiele firm oferujących łańcuchy napędowe krajowych i zagranicznych producentów w bardzo szerokim asortymencie. Spośród nich tylko nieliczne, w tym Bosch Rexroth Pneumatics, koncentrują się na bardzo wąskiej grupie produktów, jakimi są napędowe łańcuchy zębate. Produkty te mogą być stosowane w specyficznych aplikacjach wymagających użycia szczególnie wytrzymałych i przystosowanych do dużych prędkości elementów przenoszenia napędu.

Łańcuchy zębate napędowe do trudnych i wymagających aplikacji

Wysokie wymagania stawiane omawianym łańcuchom wymuszają ich precyzyjną konstrukcję opartą na kołyskowym rozwiązaniu przegubu oraz doskonałe dopasowanie geometrii łańcucha i kół zębatych tworzących przekładnię o zazębieniu ewolwentowym. Równomierna i dokładna praca napędów z łańcuchami zębatymi przekłada się na ich małe zużycie, a więc też cichą pracę i długi czas użytkowania, a równomierne obciążenie wszystkich przegubów łańcucha sprzyja stabilizacji podziałki.

Dlaczego wybierać łańcuchy zębate?

Konstruktorzy odpowiedzialnych przekładni napędowych coraz częściej sięgają po produkt jakim są łańcuchy zębate, kierując się jego podstawowymi zaletami:

  • wysoka wytrzymałość,
  • wysoka prędkość dopuszczalna - do 50 m/s,
  • małe i równomierne zużycie,
  • zazębienie ewolwentowe korzystne również przy wahaniach temperatury,
  • niskie zużycie zębatych kół napędowych,
  • odporność na wibracje i płynna praca,
  • wysoka sprawność,
  • stabilność podziałki,
  • niski nakład kosztów przy dużych rozstawach osi kół,
  • niski poziom wytwarzanego podczas pracy hałasu (ciekawostką może być fakt, że pasy zębate wytwarzają większy hałas w czasie pracy niż łańcuchy zębate).

Poprzez zastosowanie materiałów o wysokiej jakości oraz specjalnych metod produkcji i odpowiedniej obróbki - z nastawieniem na odpowiednią jakość produktu - łańcuchy zębate są używane w trudnych warunkach pracy, w podwyższonych temperaturach, a także w agresywnym środowisku. Są one wykorzystywane w hutnictwie szkła opakowaniowego, na liniach montażowych zakładów motoryzacyjnych, w obrabiarkach do metalu i maszynach do obróbki drewna.

Ponadto używane są szczególnie tam, gdzie łańcuchy tradycyjne pod względem konstrukcyjnym i wytrzymałościowym są zbyt słabe do przejęcia odpowiedzialności za przeniesienie napędu o ściśle określonych parametrach, w tym z silnika o dużej mocy. Łańcuchy zębate wyposażone są w ogniwa prowadzące wewnętrzne lub zewnętrzne zapobiegające jego zsunięciu się z kół. Te ostatnie wykonuje się zgodnie z wymaganiami klienta jako gotowe do montażu ze stali z hartowanymi powierzchniowo zębami lub jako odlewy żeliwa szarego lub sferoidalnego.

Jedyną przeszkodą w powszechnym zastosowaniu łańcuchów zębatych jest ich cena. Ze względu na technologię, użyte materiały oraz wysoką jakość produktów są one stosunkowo drogie ale zapewniają bezawaryjną pracę urządzenia, w którym są zastosowane. Ewentualne koszty związane z awarią łańcucha czy nieprawidłową jego pracą powodującą powstawanie braków są zbyt dużym obciążeniem dla użytkownika.

Dlatego też coraz częściej w przypadku napędów ze zmiennym obciążeniem czy zastosowanych w nietypowych warunkach brane są pod uwagę łańcuchy zębate o wysokiej wytrzymałości i trwałości oraz wysokiej jakości wykonania. Jednak ze względu na swoją specyfikę łańcuchy zębate nadal mają niewielki, choć rosnący udział w rynku łańcuchów napędowych.

Bosch Rexroth
www.boschrexroth.pl