System automatyki budynkowej ESEA

| Prezentacje firmowe Artykuły

System ESEA bazuje na urządzeniach przemysłowych oferowanych przez firmę Multiprojekt. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się za pomocą sieci przewodowej RS-485 z wykorzystaniem przemysłowego protokołu transmisji danych Modbus RTU/ASCII. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzono system otwarty do współpracy z praktycznie dowolnym urządzeniem jakiegokolwiek producenta wykorzystującym ten standard.

System automatyki budynkowej ESEA

FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Głównym celem instalacji inteligentnych jest integracja jak największej liczby urządzeń działających w budynku. System ESEA jako szkielet instalacji ma praktycznie nieograniczoną funkcjonalność. Można za jego pomocą zrealizować funkcje sterowania:

  • ogrzewaniem,
  • wentylacją i klimatyzacją,
  • oświetleniem (z płynną regulacją natężenia światła, scenami świetlnymi),
  • funkcje alarmu, domofonu, kontroli dostępu, w tym integracja z centralami alarmowymi i systemami monitoringu,
  • nawadnianiem ogrodu.

System umożliwia obsługę z poziomu czytelnych paneli dotykowych, urządzeń dotykowych smartphone i tablet oraz komputerów dostępnych w sieci lokalnej. Możliwy jest również zdalny dostęp przez strony WWW, VNC, FTP oraz obsługa przez SMS.

Zastosowanie urządzeń przemysłowych zwiększa niezawodność systemu. Sterowniki PLC oraz panele dotykowe HMI są szeroko stosowane w przemyśle, bardzo często do celów znacznie bardziej złożonych niż automatyka budynkowa. Urządzenia muszą sprostać również trudnym warunkom środowiskowym panującym w zakładzie przemysłowym. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja podoła nawet najbardziej nieoczekiwanym wyzwaniom. Dodatkowo system ESEA obejmuje urządzenia niestosowane w przemyśle, jak np. wielokanałowe cyfrowe ściemniacze oświetlenia czy piloty radiowe.

POLECANY PRODUKT

Podtynkowy trzykanałowy ściemniacz oświetlenia LED SCL-3P służy do regulowania jasności tego typu oświetlenia. Moduł przeznaczony jest do regulacji jasności żarówek LED 12 VDC lub zespołów diod z wbudowanym ograniczeniem prądowym. Ze względów bezpieczeństwa urządzenie nie jest przeznaczone do regulacji jasności żarówek LED zasilanych napięciem 230 VAC oraz diod lub ich zespołów niemających ograniczenia prądowego. Ściemniacz dedykowany jest do zastosowania w instalacjach inteligentnych budynków, gdzie określona liczba ściemniaczy oświetlenia LED odpowiada za sterowanie głównym lub pomocniczym oświetleniem budynku. Moduł jest sterowany poprzez protokół Modbus za pomocą interfejsu RS-485.

Urządzenie umożliwia sterowanie trzema niezależnymi kanałami oświetlenia LED. Jednocześnie taka liczba kanałów sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do obsługi 3-kanałowych źródeł RGB, umożliwiających uzyskanie dowolnej barwy światła. Maksymalny prąd obciążenia jednego kanału wynosi 2,5 A i nie jest wewnętrznie ograniczony. Moduł zabezpieczony jest przed przeciążeniem bezpiecznikiem topikowym (F1 - 8 A).

Ściemniacz LED może być zasilany napięciem 12 VDC +/-10% i wymaga do 100 mA (średnio 50 mA) prądu na własne potrzeby. Należy zwrócić uwagę, że diody LED zasilane są z tego samego źródła, co ściemniacz, co ogranicza koszty i ułatwia instalację. W SCL-3P można ustawić 1000 poziomów jasności. Częstotliwość nośna PWM jest stała i wynosi 500 Hz. Szybkość zmian oświetlenia jest także regulowana, od niemal natychmiastowego zapalania/gaśnięcia, do trwającego 1 minutę 40 sekund rozjaśniania/ściemniania. Moduł montowany jest w puszce instalacyjnej o średnicy 80 mm.

Multiprojekt
www.multiprojekt.pl