Moment obrotowy - uzyskany w inteligentny sposób

| Prezentacje firmowe Artykuły

Najpierw był silnik MF o regulowanej prędkości obrotowej, specjalnie skonstruowany przez firmę Lenze do współpracy z przemiennikami częstotliwości. Następnie zaoferowaliśmy silnik Lenze Smart, który przeznaczony jest do aplikacji ze swobodnie wybieranymi, ale stałymi prędkościami obrotowymi. Na ostatnich targach SPS/IPC/Drives w Norymberdze firma przedstawiła nową serię przekładni g500, które zostały opracowane tak, aby przekształcać prędkość obrotową silnika w najbardziej inteligentny i dokładny sposób. "Inteligentnie, czyli biorąc pod uwagę rozwiązania w kontekście rzeczywistych aplikacji i ich realizację z korzyścią dla konstruktora maszyn i użytkownika urządzeń" - mówi Rune Friis-Knutzen, które w Lenze odpowiada za rozwój produktów elektromechanicznych.

Moment obrotowy - uzyskany w inteligentny sposób

Firmie specjalizującej się w zakresie Motion Centric Automation udało się opracować serię przekładni o drobnym stopniowaniu wielkości, których sprawność w całym zakresie przełożeń wynosi ponad 94%. "Zaczęliśmy od zera i zakwestionowaliśmy wszystkie dotychczasowe rozwiązania" - informuje Rune Friis-Knutzen.

"Ponieważ straty są tak małe, silnik zużywa mniej energii, co w rezultacie polepsza efektywność całego urządzenia. Ponadto mniejsze wytwarzanie ciepła zwiększa całkowitą trwałość." Odniesienie sukcesu było możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod obliczeniowych i symulacyjnych.

Fot. 1. Motoreduktory z serii g500 - stożkowy, walcowy i walcowy płaski

Fot. 2. Motoreduktory z serii g500 z silnikami Lenze Smart

JEDEN MOTOREDUKTOR - WIELE ZASTOSOWAŃ

Fot. 3. Lenze Smart Motor - darmowa aplikacja na smartfona do pobrania w Google Play

Twórcom serii g500 przyświecały takie same cele, jak w przypadku silników Lenze Smart: zachowanie prostoty konstrukcyjnych i eliminacja znanych słabych punktów poprzez dokonywanie udoskonaleń koncepcyjnych - tak aby uzyskać wydajne i efektywne rozwiązanie. Dzięki całościowemu, mechatronicznemu podejściu w silniku Lenze Smart można w łatwy sposób bezpośrednio regulować prędkość obrotową za pomocą aplikacji smartfonowej i wykorzystując technologię Near Field Communication (NFC). Za pomocą tylko jednego wariantu można zapewnić prędkości obrotowe silnika w zakresie od 500 do 2600 obr/min przy stałym momencie obrotowym.

Obecnie dzięki szerokiemu zakresowi regulacji prędkości obrotowej i nowym przekładniom g500 po raz kolejny pojawiła się możliwość, aby za pomocą tylko jednego typu motoreduktora zapewnić bardzo dużą rozpiętość wartości prędkości obrotowych i momentów obrotowych. Ponadto wysoka sprawność silników Lenze Smart i przekładni przynosi znaczące korzyści w zakresie efektywności energetycznej.

Już dzisiaj zespoły spełniają przyszłe normy efektywności. Wykorzystując przekładnie g500 można skompletować inteligentne zespoły dostosowane do konkretnej aplikacji w połączeniu z silnikami Lenze Smart, a także z silnikami trójfazowymi IE2 MH, z silnikami MF zoptymalizowanymi pod kątem współpracy z przemiennikami oraz z serwomotorami MCA i MCS firmy Lenze.

Przekładnie walcowe, stożkowo-walcowe i płaskie zostaną wprowadzone na rynek w dwóch etapach. Lenze najpierw zacznie od małych wielkości od 45 do 600 Nm w nowo skonstruowanym korpusie aluminiowym. Rok później do oferty wprowadzone będą przekładnie o większych momentach obrotowych do 13 000 Nm wykonane z żeliwa szarego.

POZNAJ LENZE

Fot. 4. Siedziba Lenze Polska w Katowicach

Grupa Lenze jest kierowana przez holding Lenze SE z główną siedzibą w Aerzen koło Hanoweru. Lenze jako firma działająca na całym świecie i specjalizująca się w zakresie Motion Centric Automation oferuje bogaty asortyment produktów i usług: od sterowania i wizualizacji poprzez napędy elektryczne aż do elektromechaniki, a także usługi i narzędzia inżynierskie.

Eksperci firmy wraz z klientami opracowują kompleksowe rozwiązania napędowe i systemy automatyzacji, które ułatwiają produkcję i serwis maszyn. Lenze jest jednym z niewielu oferentów na rynku, który wspomaga konstruktorów maszyn we wszystkich fazach tworzenia maszyny. Firma zatrudnia na całym świecie blisko 3300 pracowników i jest reprezentowana w 60 krajach przez własne spółki handlowe, centra rozwojowe i zakłady produkcyjne oraz sieć partnerów serwisowych. W Niemczech znajduje się główna siedziba przedsiębiorstwa z dużym centrum badawczo-rozwojowym, dwoma zakładami produkcyjnymi i centrum logistycznym, które zaopatruje klientów w północnej i wschodniej Europie.

Oddział Lenze Polska powstał w 1995 roku w Katowicach. Siedziba główna zlokalizowana jest w nowym budynku (z 2012 roku), gdzie na 1000 m² pracują handlowcy wewnętrzni oraz część handlowców regionalnych. Znajduje się tu także dział aplikacyjno-serwisowy, administracyjno- logistyczny oraz sala szkoleniowa.

W Lenze Polska pracuje 37 osób. Większość z nich to inżynierowie specjalizujący się w napędach, którzy tworzą dział sprzedaży (16 osób) wspierany przez profesjonalistów z działu aplikacyjno-serwisowego (8 osób). Mamy także regionalne biuro w Toruniu, w którym pracują handlowcy, inzynierowie aplikacyjni oraz serwisant.

Terytorium Polski podlega pod centrum logistyczne w Niemczech, niemniej jednak w Katowicach mamy "podręczny" magazyn 500m² do obsługi nieplanowych dostaw. Oferujemy również teoretyczne oraz praktyczne szkolenia z zakresu obsługi i programowania komponentów napędowych Lenze. Zajęcia odbywają się w Katowicach i w Toruniu lub na życzenie klienta we wskazanej lokalizacji. Zapraszamy do współpracy - więcej informacji na stronie internetowej.

Lenze Polska Sp. z o.o.
www.lenze.pl