PowerFlex 750 - uniwersalne przemienniki częstotliwości firmy Rockwell Automation

| Prezentacje firmowe Artykuły

W dzisiejszych czasach od przemienników częstotliwości wymaga się jak największej uniwersalności, łatwości implementacji, prostoty obsługi oraz wysokiej bezawaryjności. Najnowsza rodzina przemienników częstotliwości PowerFlex 750 łączy w sobie wszystkie powyższe cechy, stanowiąc tym samym bardzo ciekawą ofertę w segmencie przemienników częstotliwości niskiego napięcia.

PowerFlex 750 - uniwersalne przemienniki częstotliwości firmy Rockwell Automation

Rodzina PowerFlex 750 to dwie serie urządzeń: PowerFlex 755 oraz stanowiący jego prostszą i tańszą odmianę PowerFlex 753. Przemienniki z serii 755 występują w ośmiu rozmiarach oraz pokrywają zakres mocy 0,75 - 1250 kW przy napięciu zasilania z zakresu od 380 do 480 VAC. Seria 753 oferowana jest natomiast w zakresie mocy 0,75 - 250 kW przy analogicznym napięciu zasilania oraz w sześciu rozmiarach urządzeń. Dodatkowo urządzenia obydwu typów oferowane są w czterech wykonaniach pod względem stopnia ochrony obudowy: IP00, IP20, IP54 oraz IP66.

Urządzenia mogą pracować w trzech trybach sterowania: skalarnym, wektorowym bezczujnikowym oraz wektorowym w pętli sprzężenia zwrotnego. Dodatkowo seria 755 umożliwia sterowanie serwosilnikami typu PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor). Cechuje się ona też kilkoma zasadniczymi zmianami w porównaniu do rodziny 700, której jest następcą.

Pierwszą różnicą jest zintegrowana na płycie głównej karta sieciowa EtherNet/IP. Dzięki temu bez dodatkowych kosztów otrzymujemy możliwość integracji przemiennika z jedną z najpopularniejszych sieci przemysłowych. Dodatkowo z powodu integracji karty z płytą zmniejszone zostały opóźnienia transmisyjne pomiędzy nimi. Kolejną różnicą jest modułowa budowa dająca możliwość precyzyjnego dopasowania możliwości przemiennika do realizowanych zadań.

Funkcjonalność urządzeń 755 można zwiększać wykorzystując karty rozszerzające: komunikacyjne, sprzężeń zwrotnych, I/O (wraz z wyjściami przekaźnikowymi) oraz bezpieczeństwa. Seria 753 jako prostszy i tańszy odpowiednik tej wcześniej omawianej nie ma wbudowanej karty sieci EtherNet/IP i współpracuje z trzema dodatkowymi kartami rozszerzeń (seria 755 obsługuje do pięciu kart rozszerzeń). W przypadku urządzeń 753 w standardzie znajduje się: komplet wejść oraz wyjść analogowych, cyfrowych oraz przekaźnikowych (3 wejścia cyfrowe, jedno wejście oraz wyjście analogowe, jedno wyjście przekaźnikowe oraz wyjście typu OC).

Różnorodność kart komunikacyjnych pozwala na podłączenie przemienników z serii 750 do większości sieci przemysłowych. Dodatkowo dzięki specjalnemu adapterowi istnieje możliwość korzystania z kart komunikacyjnych dedykowanych dla urządzeń z serii 70 oraz 700. Karty I/O rozszerzają funkcjonalność o wejścia i wyjścia analogowe, cyfrowe oraz wyjścia przekaźnikowe. Z kolei karty bezpieczeństwa umożliwiają realizację takich funkcji bezpieczeństwa jak bezpieczne wyłącznie momentu (Safe Torque Off) oraz kontrola bezpiecznej prędkości (Safe Speed Monitor).

Wbudowane środowisko programistyczne DeviceLogix to kolejna różnica pomiędzy serią 750 a serią 700. Pozwala ono na tworzenie logiki sterującej pracą przemiennika oraz urządzeń z nim współpracujących, takich jak: przyciski, czujniki, elementy sygnalizacyjne, itp. Niewątpliwą zaletą środowiska jest to, że cały proces programowania oraz zapisywania programu do pamięci przemiennika realizowany jest z poziomu oprogramowania służącego do zarządzania napędami z rodziny PowerFlex, czyli programu DriveExplorer lub DriveExecutive. Rozwiązanie to eliminuje konieczność stosowania dodatkowego sterownika nadrzędnego w prostych aplikacjach.

Seria przemienników częstotliwości PowerFlex 750 produkowana jest w technologii FMEA (Failure Mode And Eff ects Analysis), dzięki czemu w znaczący sposób zwiększona została jej niezawodność. Zastosowanie FMEA przyczynia się także do redukcji wad projektowych oraz produkcyjnych, przez co zwiększa się efektywność danego urządzenia. Przemienniki w standardzie wyposażone są w filtry EMC, dławiki w torze zasilania oraz w opcjonalne zestawy montażowe do eliminowania zaburzeń wysyłanych przez napędy do sieci zasilającej.

Urządzenia z rodziny PowerFlex 750 stanowią odpowiedź na potrzeby rynku nowoczesnych systemów napędowych. Dzięki swoim zaletom oraz atrakcyjnej cenie stanowią one bardzo ciekawą propozycję w segmencie uniwersalnych przemienników częstotliwości niskiego napięcia.

RAControls Sp. z o.o.
Autoryzowany Dystrybutor
Rockwell Automation

www.racontrols.pl