Advantech XPC-2140WP. Komputer panelowy z ekranem panoramicznym 21,5"

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ofercie firmy Advantech dostępne są nowe przemysłowe komputery panelowe serii TPC (Touch Panel PC) oraz SPC (Stationary Panel PC) wyposażone w wyświetlacz 21,5" (proporcje 16:9), pracujący w natywnej rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli). Zarówno TPC-2140WP jak i SPC-2140WP wyposażony jest w ekran dotykowy multi-touch wykonany w technologii PCT (Projected Capacitive Touch). Cechami charakterystycznymi ekranu PCT są bardzo duża odporność mechaniczna (klasa twardości 7H) oraz wysoka czułość - możliwa jest obsługa w rękawiczkach o grubości do 1 mm.

Advantech XPC-2140WP. Komputer panelowy z ekranem panoramicznym 21,5"

SPC-2140WP dedykowany jest do pracy na różnego rodzaju wysięgnikach/ramienach w lokalizacjach, w których sprzęt jest nieustannie narażony na kontakt z wodą. Bezpieczna praca komputera w takim środowisku jest możliwa dzięki klasie szczelności IP65 z każdej strony. Z tyłu obudowy są wyprowadzone następujące porty: 2×Gigabit LAN, RS-232, USB 2.0 oraz złącze zasilania DC. W celu zachowania szczelności wymienione interfejsy korzystają z przemysłowych złączy M12. Dodatkową zaletą standardu M12 jest brak możliwości przypadkowego wyciągnięcia wtyczki. Szczelna konstrukcja SPC sprawia, że w odróżnieniu od komputerów z serii PPC, IPPC oraz TPC, nie jest wymagana zabudowa panelowa. Właśnie sposób montażu jest jedną z najważniejszych różnic między SPC-2140WP a TPC-2140WP. TPC również charakteryzuję się klasą szczelności IP65, ale tylko od frontu. Z tego powodu w celu zabezpieczenia komputera przed oddziaływaniem wody wymagana jest jego zabudowa panelowa np. w drzwiach szafy sterowniczej. Kolejna różnica między SPC a TPC to liczba wyprowadzonych portów I/O - SPC ma ich wyraźnie więcej. Przykładowo w TPC-2140WP są to: wyjście HDMI, 2×Gigabit LAN, 4×COM (3×RS-232, RS-422/485), 2×USB 2.0 oraz audio (wejście mikrofonowe, wyjście liniowe). Oczywiście w tym przypadku wykorzystane są standardowe złącza.

W obu przypadkach komputer pracuje pod kontrolą procesora AMD G-series T56N 1,65 GHz. Moc obliczeniowa CPU w połączeniu z 4 GB preinstalowanej pamięci RAM gwarantuje wydajność niezbędną do obsługi większości aplikacji służących do wizualizacji procesów przemysłowych. Dużą zaletą jednostki obliczeniowej T56N jest wbudowana wydajna karta graficzna Radeon HD 6320, obsługująca m.in. DirectX 11, OpenGL 4.1 oraz wyposażona w akcelerator dekodowania wideo UVD 2. xPC-2140WP charakteryzuje się pracą bezwentylatorową - cała wymiana ciepła odbywa się w sposób pasywny, przez obudowę. Dzięki temu, że najważniejsze podzespoły komputera pochodzą od firmy AMD, Advantech deklaruje wsparcie dla wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows, czyli XP, WES2009, 7, WES7, 8, oraz dla systemu Linux. System operacyjny można zainstalować na 2,5" dysku, wyposażonym w interfejs SATA. Może to być klasyczny dysk magnetyczny (wirowy) lub nowoczesny dysk SSD. W przypadku TPC-2140WP system operacyjny może również zostać zainstalowany na przemysłowej karcie CFast. Domyślnie xPC-2140WP nie jest wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej, jednak w razie konieczności komputer można szybko rozbudować, korzystając z wolnego gniazda na pełnowymiarową kartę miniPCIe oraz wyprowadzonego na obudowę złącza antenowego SMA.

Wszystkie produkowane przez firmę Advantech komputery, wyposażone w ekran panoramiczny, wyposażone są w tzw. Smart I-Key. Są to dwa przyciski oznaczone jako "inteligent" oraz "home". Znajdują się one za szybą, dzięki czemu są całkowicie niewrażliwe na wodę i zabrudzenia. Do ich obsługi producent dostarcza dedykowane oprogramowanie GLTool. Stanowi ono pasek narzędziowy, podobny do paska znanego z systemów Mac OS X i pozwala na szybkie i wygodnie uruchamianie wybranych programów, regulację jasności podświetlenia ekranu oraz diagnostykę komputera. Przycisk "home" ma dodatkową funkcję - jego dłuższe przytrzymanie włącza lub wyłącza ekran dotykowy.

Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl