LT 4000M sterowniki kompaktowe zintegrowane z wyświetlaczem - odpowiedź firmy Pro-face na zmieniające się trendy rynku automatyki

| Prezentacje firmowe

Firma Pro-face jako lider w technologii interfejsu HMI szybko reaguje na globalne zmiany i innowacje, dostarczając nowych rozwiązań. Będąc uznanym na świecie producentem paneli operatorskich prezentuje nowości także z zakresu sterowników programowalnych. Wprowadzona na rynek seria LT 4000M to strzał w dziesiątkę japońskiego producenta.

LT 4000M sterowniki kompaktowe zintegrowane z wyświetlaczem - odpowiedź firmy Pro-face na zmieniające się trendy rynku automatyki

Innowacyjna seria produktów firmy Pro-face to zastąpienie konwencjonalnego połączenia wyświetlacza HMI ze sterownikiem PLC. Teraz wszystkie funkcje tych dwóch produktów znajdziemy w jednym, elastycznym produkcie. N ową serię wyróżnia łatwy sposób montażu - do rozwiązania All-in-One stosuje się połączenie przez standardowy otwór Ø22, które daje możliwość szybkiego uruchomienia lub wymiany sprzętu.

W przypadku LT 4000M mamy do wyboru opcję połączenia wyświetlacza i jednostki sterującej w sposób bezpośredni, a także dotąd wcześniej niespotykanego połączenia pośredniego za pomocą odpowiedniego kabla. Druga metoda połączenia sprawdzi się w sytuacji, gdy nie mamy odpowiednio dużo miejsca bądź chcemy umieścić sterownik wewnątrz szafy sterującej na szynie DIN.

Niewielki rozmiar urządzenia również jest jego zaletą, wyświetlacz LCD w rozmiarach 5,7" oraz 3,5" jest wyposażony w matrycę TFT 65536 kolorów, która doskonale wyświetla ekran pracy, co z pewnością docenią operatorzy. Produkty z linii LT 4000M mają wszystkie niezbędne protokoły komunikacyjne umożliwiające współpracę z innymi urządzeniami, również z wieloma w tym samym czasie. Standardowo mają one Ethernet, złącze szeregowe, CANopen master z możliwością podpięcia 63 urządzeń typu slave, USB host oraz USB device.

W sterowniku obsługa wbudowanych sygnałów I/O jest ściśle związana z ich typem, sterownik może być wyposażony w wejścia/wyjścia dyskretne i wejścia/wyjścia analogowe lub tylko wejścia/wyjścia dyskretne. W przypadku wyposażenia tylko w dyskretne I/O mamy możliwość korzystania z 20 wejść i 10 wyjść.

Drugi typ sterownika ma 12 wejść i 6 wyjść dyskretnych, a także 4 wejścia i 2 wyjścia analogowe; 2 z wejść analogowych są przystosowane do standardów urządzeń temperaturowych. Obydwa typy sterowników wyposażone są dodatkowo w specjalne wejścia i wyjścia, 2 wejścia skonfigurowane na szybki licznik maks. do 100kHz oraz 2 wyjścia PWM maks. do 65 kHz. Pamięć Flash sterownika to 132 kB, minimalny czas skanu wynosi 10 ms, podstawowa pojemność programu to 15 tys. kroków z możliwością zwiększenia do 60 tys. kroków.

Znakomite parametry sprzętowe sterowników to nie wszystko. Aby móc w pełni korzystać z wysokiej jakości sprzętu, firma Pro-face zadbała, aby również software był na najwyższym poziomie. Sterowniki PLC programuje się za pomocą języka drabinkowego lub tworząc skrypty. Program graficzny i logiczny tworzy się w jednym narzędziu z możliwością używania tych samych adresów bądź dodawania własnych symboli, które będą wykorzystywane w całym projekcie, co znacznie ułatwi pracę. Projekt będący w fazie roboczej można wstępnie przetestować w programie, zostanie wykonana symulacja zarówno części logicznej, jak i graficznej.

Oprogramowanie zawiera wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich - wręcz niezbędnych - jest funkcja alarmów, która informuje o wystąpieniu nieprawidłowości np. na linii produkcyjnej. Rozbudowany system pamięci pozwala na zapisywanie alarmów, przechowywanie ich, odpowiednie sortowanie i wyszukiwanie danych, zaś funkcja Alarm Analysis na szybkie znalezienie błędu.

W czasach tak szybkiego rozwoju technologicznego standardem staje się zdalny dostęp i kontrola maszyn. Firma Pro-face stworzyła do tego celu bardzo zaawansowane oprogramowanie. Narzędzie GP-Viewer EX umożliwia nam zdalny dostęp oraz sterowanie maszynami w sieci Internet lub Ethernet. System Pro-Server EX pozwala zbierać dane z urządzeń. Dane te w postaci alarmów, raportów, recept mogą być skomunikowane z bazą danych np. SQL.

W ten sposób mamy możliwość szybkiego zbierania danych na PC. Kolejne narzędzie Remote HMI to nowoczesna aplikacja na tablet lub smartfon, z dowolnego miejsca, w którym się znajdujemy, mamy możliwość kontroli pracy urządzeń. Aplikacja obsługuje nawet 100 HMI jednocześnie. W przypadku wystąpienia alarmu urządzenia na linii produkcyjnej wysyłane jest powiadomienie na telefon bądź tablet, daje nam to możliwość szybkiej reakcji, usunięcia usterki i zredukowania kosztów przestoju.

Wymienione funkcje oprogramowania firmy Pro-face to tylko zarys wybranych funkcjonalności. Możliwości software'u są znacznie większe, a w parze z solidnym hardwar'em tworzą duet idealny, któremu trudno dorównać. Serię produktów LT 4000M z pewnością można nazwać funkcjonalną, łatwą i zarazem profesjonalną.

Karolina Kaczmarek
Pro-face

www.proface.pl