Programowany ze smartfona przetwornik głowicowy w ofercie firmy APAR

W styczniu 2015 r. w ofercie firmy APAR pojawił się nowy, innowacyjny przetwornik głowicowy ATR-RTD produkcji włoskiej firmy Pixsys - dobrze kojarzonej na rynku polskim głównie za sprawą swoich niezawodnych regulatorów temperatury. Prezentowany przetwornik służy do przetwarzania sygnału uzyskanego z czujników temperatury typu Pt100, Pt1000, Ni100 ( podłączenie 2-, 3- lub 4-przewodowe) oraz w wersji ATR-TC z szerokiej gamy termopar na sygnał standardowy 4-20 mA.

Posłuchaj
00:00

Dla wersji obsługującej termopary przetwornik ma izolację galwaniczną wejście-wyjście 1 kV. Przetwornik cechuje wysoka dokładność przetwarzania sygnałów oraz odporność na zakłócenia pochodzące od sieci zasilającej 50 Hz. Dzięki zastosowaniu 16-bitowych przetworników A/D-D/A osiągnięto rozdzielczość wyjścia 4-20 mA na poziomie 1µA (w wersji ATR-TC jest to 2 µA). Wymiary przetwornika są odpowiednie do montażu w typowej głowicy przemysłowych czujników temperatury typu B.

Fot. 1. Programowanie przetworników bezprzewodowo przy użyciu programatora oraz telefonu z aplikacją na Androida

Rys. 1. Szkic poglądowy przetwornika ATR

Z wielkiej ilości podobnych przetworników na rynku wyróżnia go jedna, ważna cecha - do programowania nie potrzebuje zasilania, a samo programowanie odbywa się bezprzewodowo za pomocą smartfona wyposażonego w darmową aplikacje Pixsys-NFC lub z programatora USB i komputera. Należy podkreślić, że zarówno programator USB, jak i telefon z aplikacją Pixsys umożliwiają programowanie wszystkich dostępnych parametrów oraz odczytanie wykresu temperatury z pamięci urządzenia. Zapis i odczyt parametrów poprzez telefon komórkowy jest bardzo przydatny przy pracy w terenie, gdzie nie musimy zabierać ze sobą komputera - telefon służy nam za przenośny programator.

Przetwornik daje się zaprogramować nawet po zainstalowaniu w głowicy czujnika temperatury.

Dane techniczne przetwornika

Do konfiguracji przetwornika za pomocą komputera niezbędne jest użycie programatora RF oraz oprogramowania RF Programmer. Po podłączeniu programatora do komputera przez złącze USB i uruchomieniu oprogramowania możliwa jest edycja (edit) parametrów przetwornika.

Przez kliknięcie opcji read lub write można wczytać aktualnie ustawione parametry do komputera lub zapisać je w przetworniku. W dolnej części okna programu pokazuje się lista wszystkich zaprogramowanych urządzeń. Listę można wydrukować jako potwierdzenie właściwego zaprogramowania przetworników.

Kolejną cechą prezentowanego przetwornika jest możliwość rejestracji temperatury z podłączonego czujnika. Urządzenie po zaprogramowaniu pamięta ostatnie 4000 próbek (zapis w pętli). Okres próbkowania można ustalić w zakresie od 1 do 3600 s. Bardzo łatwo można zarejestrowane dane pobrać bezprzewodowo i oczywiście wyświetlić w postaci wykresu, jest to bardzo przydatna funkcjonalność w przemysłowym pomiarze temperatury.

Przetwornik posiada pamięć nieulotną i po wyłączeniu napięcia pętli 4-20 mA nadal pamięta zarejestrowane dane - ostatnie 4000 pomiarów. Jest to ważna cecha umożliwiająca analizę temperatury z historii np. przy awarii całego urządzenia, w którym pracuje. Zapisane dane można odczytać przez programator RF lub telefon komórkowy. Ponowne zasilenie przetwornika przez pętlę 4-20 mA powoduje wyczyszczenie pamięci i rozpoczyna nowy zapis temperatury.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl

Powiązane treści
Automaticon 2015. Przewodnik targowy
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów