Pomiary parametrów cieczy roboczej w strefach zagrożenia wybuchem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Hydac systematycznie powiększa ofertę przetworników z certyfikatem ATEX do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Dotyczy to stref o niebezpiecznych spowodowanym obecnością niebezpiecznych gazów (2G ,3G) i palnych pyłów (2D, 3D). Coraz więcej sensorów jest też skierowanych do branży górniczej (M1, M2).

Pomiary parametrów cieczy roboczej w strefach zagrożenia wybuchem

Fot. 1. HDA 4700 ATEX

Flagowy produkt w tej grupie to HDA 4700 certyfikowany przez instytucje europejskie (ATEX), północnoamerykańskie (CSA) i międzynarodowe (IECEx).

Jest to iskrobezpieczny przetwornik ciśnienia w wykonaniu ognioodpornym. W pełni spawana kapsuła pomiarowa oparta na technologii cienkiej płytki ze stali nierdzewnej (316L) wyklucza potrzebę użycia uszczelnień wewnętrznych. Opcjonalnie ten przetwornik można wyposażyć w dodatkową osłonę czołową (do pracy z kleistymi lub bardzo zanieczyszczonymi mediami). Maksymalne ciśnienia pomiarowe do 1000 barów. Standardowo sygnał wyjściowy to 4...20mA w systemie dwuprzewodowym. W wersji bez kompensacji ciśnienia atmosferycznego przetwornik uzyskuje stopień ochrony IP 69K.

Testy laboratoryjne wykazały doskonałą odporność na wyładowania elektrostatyczne, a wewnętrzny moduł kompensacji temperaturowej ASIC dba o jak najniższy błąd pomiarowy.

Pełna certyfikacja jest również dostępna dla przetworników temperatury z serii ETS 4500 wykonanych w technologii półprzewodnika krzemowego.

Fot. 2. HFS 2100 ATEX

Przetworniki ciśnienia i temperatury mogą zostać wyposażone w obsługę protokołu komunikacyjnego HART lub IO-Link.

W wersji przeciwwybuchowej (do stref 2G i 2D) występują również elektro-mechaniczne przekaźniki przepływu HFS 2100. Dostępne dwie wersje przygotowane do pracy z cieczami o podstawie wodnej oraz olejowej (lepkość kinematyczna do 600cSt). Opcjonalnie urządzenia te są dostępne z miernikiem wskazówkowym.

Produkty do pracy w strefach zagrożenia wybuchem mogą być dostarczone z różnymi typami sygnałów wyjściowych, konektorów elektrycznych i typów złączy mechanicznych. Ta różnorodność w połączeniu z certyfikatami: ATEX, CSA i IECEx pozwala na wykorzystanie produktów Hydac Electronic na całym świecie.

Bartłomiej Krulik
Hydac Sp. z o.o.

www.hydac.com.pl