Sterowniki i moduły I/O do maszyn mobilnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Hydac wraz ze strategicznym partnerem TTControl oferuje kompleksową gamę sterowników i modułów dla maszyn mobilnych.

Sterowniki i moduły I/O do maszyn mobilnych

Fot. 1. HY-TTC 30XSH Safety

Złożoność maszyn mobilnych i elektroniki w niej zastosowanej zwiększa się z każdą kolejną generacją. Tradycyjne moduły sterowania takie jak wyspy zaworowe z mechanicznymi dźwigniami są sukcesywnie wypierane przez nowoczesne sterowanie elektroniczne. Systemy nadzorujące pracę maszyny mają coraz wyższe wymagania do zapewnienia okreslonego stopnia bezpieczeństwa.

Sterowniki z serii HY-TTC 580 to rozwiązania High-End dla wysoce zaawansowanych pojazdów i maszyn mobilnych. Wytrzymała obudowa z anodyzowanego aluminium zaadaptowana z doświadczeń branży automotive zapewnia doskonałą ochronę przed najbardziej surowymi warunkami atmosferycznymi. 7 węzłów CAN, i 32-bitowy procesor 180MH pozwalają na zaimplementowanie nawet najbardziej rozbudowanych funkcji oraz pracę w systemach zcentralizowanych i rozproszonych.

Duża liczba wejść/wyjść, w tym do 36 PWM, wraz z sumarycznym maksymalnym obciążeniem do 60 A pozwalają na zredukowanie wzmacniaczy oraz układów kondycjonujących, co oznacza sterowaniem elementami wykonawczymi wprost z ECU. Wyjścia cyfrowe sterownika są dostępne w dwóch konfiguracjach: High Side i Low Side.

Rys. 1. Przykładowe sterowanie silnikiem prądu stałego przy użyciu wyjść typu High Side i Low Side.

W przypadku zróżnicowania poziomów bezpieczeństwa dla różnych funkcji wykonawczych, można zastosować trzy oddzielne grupy zasilania dla wyjść sterownika.

Sterownik można zaprogramować przy użyciu C/C++ lub środowiska Codesys 3.X Runtime system. Środowiska programistyczne dają użytkownikowi możliwość skonfigurowania funkcji dostępnych na poszczególnych pianach urządzenia: wejścia i wyjścia cyfrowe (z pomiarem prądu), wyjścia PWM, wejścia i wyjścia analogowe (12 bit A/D), wejścia częstotliwościowe (do 20 kHz) itd.

Moduły I/O pomocne w zdecentralizowaniu systemu sterowania są gotowe do współpracy ze standardami CANopen (CiA DS. 401) oraz z SAE J1939. Moduły te są dostępne w obudowach z rodziny TTC-30 oraz TTC-60 skonfigurowane do konkretnych zastosowań.

Sterowniki i moduły HY-TTC są dostępne w wersjach zgodnych z wymogami bezpieczeństwa funkcjonalnego EN ISO 13849 PLd oraz IEC 61508 SIL 2.

Bartłomiej Krulik
Hydac Sp. z o.o.

www.hydac.com.pl