Czyste połączenie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Bezpieczeństwo higieniczne jest priorytetem w przemyśle spożywczym - fakt ten ma daleko idące skutki dla całego systemu produkcji. Grupa technologiczna HARTING wprowadziła do oferty serię złączy Han F& B, które są dedykowane do stosowania w przemyśle spożywczym.

Czyste połączenie

Przemysł spożywczy dyktuje bardzo wysokie wymagania. Produkcja i pakowanie są podzielone na trzy strefy: strefa kontaktu z żywnością, strefa rozbryzgu, strefa bez kontaktu z żywnością.

Strefa bez kontaktu z żywnością to obszar zakładu, gdzie produkty są już zapakowane, w wyniku czego są zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Standardowe rozwiązania łączeniowe HARTING mogłyby być w tych strefach stosowane z powodzeniem, nie występują dalsze odniesienia do projektu systemu czy zakładu. Jednak zasada ta nie ma zastosowania w tzw. strefach kontaktu z żywnością oraz strefach rozbryzgu.

Tutaj wszystkie powierzchnie muszą być zaprojektowane na tyle płasko, jak tylko to możliwe oraz nie mogą zawierać żadnych szczelin, przestrzeni itd., gdyż niezachowanie tych zasad stwarza ryzyko powstania miejsc, w których osadzać się będzie brud lub pozostałości żywności. To może z kolei prowadzić do nagromadzenia bakterii w zakładzie.

Oprócz powyższych wymagań, obowiązkowe jest codzienne sprzątanie powierzchni. Zakłady są często czyszczone pod wysokim ciśnieniem za pomocą pary zawierającej środki czyszczące. Standardowe rozwiązania łączeniowa są zatem w takich warunkach bezużyteczne.

WYJĄTKOWE ROZWIĄZANIE DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO

Złącza HARTING serii Han F&B zostały zaprojektowane w sposób zoptymalizowany do stosowania bezpośrednio oraz w otoczeniu stref rozbryzgu. Opatentowany kształt charakteryzuje się m.in. gładką powierzchnią, zgodnie z wytycznymi EHEDG, materiał z którego wykonane jest złącze jest odporny na detergenty zdefiniowane przez ECOLAB, jak również przez FDA.

Wszystkie miękkie elementy produktu są niebieskie, co pozwala systemowi kamer wysokiej jakości na niezawodne wykrycie odłączonych subkomponentów. Ochrona stopnia IP67 / IP69K w połączeniu z właściwościami powierzchni złącza HARTING F& B gwarantują wysoką wytrzymałość na długoterminowe działanie środków czyszczących.

Adnotacje i skróty

  • EHEDG (European Hygienic Engineering and Design Group) - konsorcjum producentów sprzętu dla przemysłu spożywczego, firm przetwarzających żywność oraz instytutów badawczych
  • FDA (Food and Drug Administration) - agencja rządowa odpowiedzialna za nadzór nad żywnością i zatwierdzenie leków w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej
  • ECOLAB (Ecolab Inc.) - globalny dostawca produktów i usług w obszarze higieny i czystości w przemyśle dla browarów, rolnictwa, producentów żywności, pralni, szpitali i firm sprzątających

WSZECHSTRONNOŚĆ UŻYCIA

Główną zaletą systemu złączy Han F&B jest ich uniwersalność. HARTING oferuje ponad dwanaście różnych rodzajów kompatybilnych złączy (wkładów): magistralowych, sygnałowych i zasilających do 40 amperów.

Ta wszechstronność otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie urządzeń wcześniej podłączanych "na sztywno". Elementy takie jak układy wydechowe, jednostki ogrzewania i chłodzenia mogą być wytwarzane w wersji do bieżącego podłączenia. Urządzenia są bowiem coraz częściej wytwarzane w formie modułowej. Dzięki tego typu modułowym elementom "plug and play" okres przestoju jest drastycznie zmniejszony a skrócenie czasu rozruchu ogranicza koszty.

HARTING Polska Sp. z o.o.
www.harting.pl