System sterowania X20 - na rynku od 2004 roku

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma B&R wprowadziła przełomowy na rynku system sterowania X20 I/O już w roku 2004. B&R sprzedała tego roku niemal 200 000 sterowników i ponad milion modułów I/O z tej wciąż niezmiennie popularnej linii produktów. Anton Meindl (na zdjęciu), kierownik działu technologii sterowania w B&R, opowiada, jak trzyczęściowa architektura, kompaktowe wymiary i trwała konstrukcja X20 wciąż wyznaczają trendy na rynku przemysłowych systemów sterowania.

System sterowania X20 - na rynku od 2004 roku
  • Wspomniałeś o kompaktowych rozmiarach konstrukcji. Co to znaczy?

Anton Meindl z B&R

Moduł X20 ma 16 kanałów z diodowymi wskaźnikami stanu. Mieszczą się one w obudowie o szerokości 12,5 mm. Zmniejsza to do minimum miejsce potrzebne do zabudowy w szafach sterowniczych.

  • Czy miniaturyzacja nie oznacza ograniczeń funkcjonalnych lub mniejszej stabilności działania?

Absolutnie nie. Zawsze i bezwzględnie stawiamy na funkcjonalność i trwałość produktu. System X20 może pracować bez usterek w temperaturach od -25°C do +60°C. Moduły systemu mają atest GL. Przebadano ich odporność na drgania o przyspieszeniu do 4 g. Inni producenci muszą tworzyć specjalne systemy odporne na skrajne warunki otoczenia, przeznaczone do pracy w równie licznych zastosowaniach co nasz X20.

  • Ile czasu poświęciliście na pracę nad X20?

Nasi inżynierowi zrealizowali projekt systemu w krótkim czasie, czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w dziedzinie technologii sterowania. Moduły X20 zaczęły schodzić z montażu w ciągu 18 miesięcy od decyzji o przystąpieniu do projektowania nowego systemu sterowania i I/O. To niezwykłe osiągnięcie, bo przecież koncepcja X20 kompletnie odchodzi od Systemu 2003, jej poprzednika.

  • System X20 istnieje już od ponad 10 lat. Czy planujecie go zastąpić?

Absolutnie nie! X20 nadal pozostaje najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w swojej klasie i doskonale poradzi sobie z wymaganiami rynkowymi, które będą obowiązywały w przewidywalnej przyszłości. Nawet gdybyśmy musieli tworzyć nowy system od podstaw, zrobilibyśmy go dokładnie tak samo, jak 11 lat temu. Należy pamiętać, że system X20 rozwija się stopniowo od wielu lat. Nieustannie doskonalimy elektronikę, tworzymy nowe moduły z myślą o specjalnych aplikacjach, i zwiększamy moc obliczeniową.

  • W 2013 r. wprowadziliście na rynek technologię reACTION, opartą na systemie X20

To łatwe! Technologia reACTION składa się ze standardowych modułów sterowania i I/O. Jej czas reakcji wynosi 1 µs i nie dorównuje temu żaden inny system na świecie.

  • Czy możesz opowiedzieć co nieco o produkcji modułów X20?

Cały asortyment produktów dla sektora automatyzacji produkcji zaprojektowaliśmy od zera. Od czterech lat eksploatujemy wiele w pełni zautomatyzowanych linii. Obudowa jest spawana ultradźwiękowo, a następnie laserem grawerujemy na niej numer seryjny, oznaczenia zgodności i inne istotne informacje.

Tworzywa sztuczne, które wykorzystujemy do naszych obudów, umożliwiają druk wielobarwny laserem - kolor cechowania zależy od intensywności wiązki światła. Każdy moduł podlega automatycznym próbom działania. Po ich przejściu nasi klienci mają pewność, że zawsze nabywają idealny produkt. Oznacza to ogromną oszczędność czasu niezbędnego do zakończenia instalacji.

  • Na czym polega przełomowość systemu X20?

Jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy do sprzedaży kompaktowy system I/O składający się z trzech modułów. Od tamtego dnia nieustannie przekonujemy się, że nasz pomysł jest dobry: świadczy o tym nie tylko oszałamiający sukces komercyjny, lecz również liczba konkurentów, którzy tworzą podobne konstrukcje. Żadnej z nich nie udało się dorównać systemowi X20 pod względem wydajności.

  • O co chodzi z trzyczęściową architekturą modułową?

Moduł magistrali jest zawsze taki sam i mamy tylko kilka wersji listew zaciskowych. Modułowość rozwiązania pozwala nam tworzyć system znacznie szybciej i wydajniej niż w normalnej technologii. Dlatego możemy taniej sprzedać produkt o doskonałej jakości. Demontowalna listwa zaciskowa przyspiesza zabudowę i bardzo ułatwia konserwację systemu. W razie problemów technicznych wystarczy zdjąć listwę i wymienić moduł elektroniki bez odłączania przewodów. Rozwiązanie takie jest niezawodne i zupełnie nie wymaga narzędzi.

  • Sterownik X20

Dopracowany w najmniejszych szczegółach procesor systemu X20 zaspokaja szeroką gamę potrzeb. Może zostać wykorzystany dosłownie wszędzie, zarówno w zastosowaniach standardowych, jak i tam, gdzie wymagania co do wydajności są najwyższe. Procesor jest w stanie bez problemu obsłużyć cykle o czasie tak krótkim, jak 200 µs.

Firma B&R już standardowo stosuje rozwiązania takie, jak RS232, Ethernet i USB. Możliwość pracy w sieci oraz podłączania urządzeń poprzez USB są więc oferowane bez dodatkowych kosztów. Dodatkowo, każdy procesor ma łącze POWERLINK umożliwiające komunikację w czasie rzeczywistym. Możliwość bezpośredniego podłączania osi jest już integralną częścią systemów B&R. Pomimo tego. że dzięki standardowym funkcjom procesory są w stanie obsłużyć większość aplikacji, dostępne są również nawet 3 uniwersalne gniazda do podłączania dodatkowych modułów interfejsów.

Ponieważ procesor X20 został zaprojektowany do montażu na szynach w szafkach sterowania, bezpośrednio podłączyć można nawet 250 modułów we/wy X20, co daje razem 3000 kanałów. To nie tylko gwarancja najwyższej wydajności, ale również korzyści płynące z zastosowania zdalnych płytek montażowych.

Zintegrowany z procesorem zasilacz oraz wbudowane porty zasilania modułu I/O dostarczają zasilanie do płytki montażowej oraz czujników i siłowników I/O, dzięki czemu odpada konieczność stosowania dodatkowych podzespołów. Dzięki bezpośredniemu połączeniu I/O z procesorem X20, klient zyskuje wszystkie zalety płytki montażowej, tzn. możliwość wielokrotnego umieszczania sekcji liniowych I/O w odległości do 100 m, z wykorzystaniem przewodu, lub dodawania modułów mających klasę ochrony IP67.

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
www.br-automation.com