Bez zakłóceń i przestojów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Niepewne złącze potrafi zniweczyć cały trud włożony w konstrukcję maszyny - szczególnie gdy łączymy część nieruchomą maszyny z częścią obrotową. Nowe pierścienie ślizgowe firmy Kübler to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku w zakresie niezawodnej transmisji zasilania, różnorodnych sygnałów, pneumatyki i hydrauliki.

Bez zakłóceń i przestojów

Złącze obrotowe powinno być trwałe, szczelne i przede wszystkim niezawodne. Każdy przestój lub czas poświęcony na konserwację to wymierne straty finansowe, natomiast klasyczne złącza otwarte lub rtęciowe zagrażają życiu i zdrowiu.

Kübler, po latach badań, wprowadził na rynek złącza o żywotności 500 mln obrotów, ze stykami, które nie wymagają smarowania. Cała konserwacja ogranicza się do odkurzenia wnętrza, co 100 mln obrotów. Kluczem do sukcesu jest wzajemna izolacja kanałów przeznaczonych do przenoszenia mocy i danych oraz odpowiednia konstrukcja styków - materiał, powierzchnia, sprężystość, siła nacisku odgrywają tu decydującą rolę. Szerokie szczotki gwarantują wysoką odporność na wibracje. Opatentowana technologia Safety-Trans chroni przed przenikaniem zanieczyszczeń.

Klienci oczekują dzisiaj, że tory mocy przeniosą duży prąd poprzez styki o niskiej i stabilnej rezystancji. Firma Kübler użyła stopu miedzi oraz mosiężnych pierścieni, otrzymując styk o wytrzymałości prądowej do 25 A. Duży pobór w części wirującej maszyny pojawia się wszędzie tam, gdzie produkujemy dużo i szybko - np. ze względu na moc bębnów grzewczych czy proces zgrzewania. Kübler gwarantuje poprawną pracę zestawu nawet przy prędkości 800 obr./min.

Fot. 1. SRI085

Fot. 2. SR060E

Kanały danych powinny z kolei pozwalać na przesyłanie wrażliwych sygnałów analogowych oraz na szybką transmisję cyfrową. Styki nie powinny ulegać korozji i emitować zaburzeń. Często pojawia się potrzeba transmisji sygnałów z sieci Profibus czy CANopen. Zwykłe styki miedziane nie nadają się do takich celów.

Pozłacanie znacznie polepsza parametry, ale nadal wymaga smarowania. Odpowiednie materiały dają pewność, że komunikacja nie zerwie się w momencie zatrzymania maszyny - styk zachowa swoje parametry również w trakcie postoju. Najlepsze efekty daje kombinacja szczotek ze stopu srebra, które nie wymagają smarowania oraz pierścieni wykonanych z odpowiedniego stopu metali szlachetnych.

Coraz częściej korzystamy z protokołów opartych na sieci Ethernet o szybkości transmisji 100 Mb/s. Firma Kübler poszerzyła swój asortyment o pierścienie ślizgowe z serii SR120 przeznaczone do pracy w sieciach Profinet, EtherCAT, Ethernet/IP, Powerlink, itp. Pewne połączenie bez interferencji gwarantują złącza w standardzie M12, zaś dobre ekranowanie zapewnia metalowa obudowa o stopniu ochrony IP64. Na życzenie zestaw jest dostarczany z dodatkowymi kanałami mocy, danych, złączem dla pneumatyki lub otworem przelotowym.

Innowacyjną technologię zastosowano w zestawach z serii SRI085, gdzie pomiar z jednego lub trzech czujników PT100 jest transmitowany do części stacjonarnej w sposób indukcyjny, niewymagający jakiejkolwiek konserwacji. Pomiar odbywa się w zakresie 0..300°C z konwersją do sygnału 4..20 mA i stopniem ochrony IP65. Najwyższą niezawodność pomiaru temperatury można połączyć z przesyłem pneumatyki oraz 6 sygnałów mocy (maksymalnie 16 A, IP50).

Fot. 3. SR085B

Fot. 4. SR085

Seria SR085 oferuje najwięcej opcji mechanicznych i elektrycznych. Modułowa konstrukcja pozwala skonfigurować do 20 kanałów elektrycznych w połączeniu z transmisją pneumatyki lub hydrauliki. Stabilne połączenie dla sygnałów o przepływności do 12 Mb/s ze stopniem ochrony IP50 lub IP64.

Do aplikacji wymagających zachowania higieny przewidziano pierścienie ślizgowe z rodziny SR060E. Ma to szczególne znaczenie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie czystość mikrobiologiczna jest istotna dla produktu oraz procesu pakowania. Korpus zaprojektowano tak, żeby powierzchnie były obłe i gładkie, co ułatwia czyszczenie. Seria SR060E ma dwa kanały pomiarowe, maksymalnie 3 kanały mocy i stopień ochrony IP64.

Tam, gdzie prędkość obrotowa jest niewielka, warto zastosować pierścienie z serii SR085B. Ta kompaktowa, modułowa konstrukcja zajmuje niewiele miejsca dzięki temu, że nie ma własnych łożysk. Dostępnych jest maksymalnie 10 kanałów o obciążalności 16 A.

Damian Gajewski
Astat

www.astat.com.pl