Wizualizacja i sterowanie w kompaktowych rozmiarach i atrakcyjnej cenie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą pojedynczych maszyn, jak też całych instalacji przemysłowych. Dzięki wysokiej funkcjonalności i intuicyjności zastępują klasyczne układy budowane w oparciu o przyciski, sygnalizatory i przełączniki.

Wizualizacja i sterowanie w kompaktowych rozmiarach i atrakcyjnej cenie

Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców i wybór dobrego produktu nie jest łatwy. W poniższym artykule zostały opisane sprawdzone w setkach aplikacji panele operatorskie marki Astraada, które oferowane są przez firmę ASTOR. Ich głównym wyróżnikiem jest wysoka jakość wykonania i rozbudowana funkcjonalność przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Dużym atutem jest również intuicyjne oprogramowanie narzędziowe, które dostępne jest bezpłatnie i w języku polskim.

PRZEMYSŁOWE WYKONANIE - MNIEJ NIŻ 3% ZWROTÓW GWARANCYJNYCH W CIĄGU 5 LAT

Oferta Astraada zawiera najbardziej popularne przekątne dotykowych ekranów operatorskich od 4" do 15". Niezawodną pracę w trudnych warunkach środowiskowych gwarantuje wzmocniony aluminiową ramą front o stopniu ochrony IP66, możliwość pracy w szerokim zakresie temperaturowym od -10 do +50°C oraz odporność na wstrząsy i wibracje.

Seria paneli AS43, która jest dostępna w sprzedaży od ponad 5 lat, cechuje się bardzo niską awaryjnością, poniżej 3%. Panele objęte są standardowo 24-miesięczną gwarancją z opcją przedłużenia. W przypadku awarii panelu firma ASTOR dostarcza model zastępczy nawet w 24 h, do czasu wyjaśnienia zgłoszenia gwarancyjnego.

KOMUNIKACJA Z PRAKTYCZNIE KAŻDYM URZĄDZENIEM

Panele Astraada pozwalają na obsługę ponad 300 protokołów komunikacyjnych wykorzystywanych w sieciach szeregowych oraz Ethernet. Ciągle rozbudowywana lista protokołów pozwala na wymianę danych z większością urządzeń automatyki dostępnych na naszym rynku. Wśród nich można wymienić takich dostawców jak: GE Automation & Control, Siemens, Allen Bradley, Mitsubishi, Omron, Schneider, Honeywell czy Moeller.

Dla najbardziej popularnych firma ASTOR udostępnia bezpłatnie instrukcje konfiguracji w języku polskim, które zawierają sprawdzone sposoby konfiguracji krok po kroku. Standardowo panele wyposażone są w porty szeregowe, Ethernet, USB oraz slot MicroSD. Obsługiwane są także urządzenia peryferyjne jak: drukarki, skanery kodów kreskowych, wagi przemysłowe, myszki, klawiatury, pamięć przenośna.

Warto również wspomnieć o możliwości nawiązania połączenia zdalnego, np. w celach serwisowych. Jest to realizowane w oparciu o protokół VNC (zdalny podgląd ekranów operatora) oraz FTP (pobieranie i wgrywanie plików CSV/TXT z danymi procesu i nastawami).

INTUICYJNE OPROGRAMOWANIE NARZĘDZIOWE W ANGIELSKIEJ I POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

Do tworzenia ekranów wizualizacyjnych wykorzystuje się bezpłatne oprogramowanie Astraada HMI CFG. Brak licencjonowania pozwala na ciągłe podnoszenie funkcjonalności poprzez bezpłatne aktualizacje. W celu precyzyjnego odwzorowania sterowanego obiektu na ekranie, przygotowana została biblioteka gotowych elementów graficznych.

Zawiera ona dziesiątki obiektów, takich jak: urządzenia przemysłowe, zawory, przyciski, kontrolki i zbiorniki. Możliwe jest również tworzenie własnych bibliotek poprzez import plików w formatach: bmp, jpg, jpeg, gif, wmf, svg, png. Za ich pomocą można przedstawić bardzo dokładnie to, co dzieje się na instalacji.

Środowisko oferuje funkcje, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w zaawansowanych systemach SCADA, np. edytor skryptów (makra), alarmowanie, obsługa receptur, rejestracja i analiza pracy obiektu, automatyczne skalowanie do wielkości ekranu, harmonogramy, symulator i tester aplikacji, system logowania operatorów, obsługa aplikacji wielojęzycznych.

SZYBKI I ŁATWY DOSTĘP DO WSPARCIA TECHNICZNEGO

W oprogramowaniu dostępny jest mechanizm pomocy zawierający szczegółowy opis funkcji i obiektów oraz fragmenty kodu, które można wykorzystać w aplikacji wizualizacyjnej. Łącznie pomoc zawiera ponad 500 tematów i ponad 1000 zdjęć. Aby nauka tworzenia aplikacji wizualizacyjnych była szybka i intuicyjna, firma ASTOR opracowała również podręczniki „pierwsze kroki”, karty katalogowe, artykuły bazy wiedzy w języku polskim oraz szkolenia stacjonarne i e-szkolenia.

Paweł Podsiadło
Specjalista ds. systemów sterowania i sieci przemysłowych
ASTOR Sp. z o. o.
www.astor.com.pl