Personalizacja w poligrafii

| Prezentacje firmowe Artykuły

Dzięki innowacyjnej cyfrowej maszynie drukującej marki Heidelberg indywidualny druk 3D mogą teraz oferować nawet małe i średnie firmy. Niezależnie, czy jest to pudełko muesli, piłka nożna czy but do biegania - kompaktowa drukarka Jetmaster Dimension może szybko wykonać nadruki na prawie każdym przedmiocie - do tego oszczędnie i w wysokiej jakości. Precyzyjne sekwencje ruchu i doskonałą synchronizację komponentów Jetmaster zawdzięcza technologii B&R.

Personalizacja w poligrafii

Boże Narodzenie, śluby, urodziny. Na te wspaniałe uroczystości czasami cieniem kładzie się konieczność znalezienia ciekawego prezentu. Nic dziwnego, że firmy z wielu branż, a także platformy i sklepy internetowe szukają niestandardowych rozwiązań - np. oferują kartki z życzeniami czy koszulki z indywidualnym nadrukiem.

Jeszcze do niedawna te spersonalizowane nowości były ograniczone do obiektów płaskich lub "2,5-wymiarowych", które można było drukować na tradycyjnych prasach. Drukowanie na obiektach 3D to zupełnie oddzielna historia - inna cena, inne wymagania produkcyjne.

Fot. tytułowa: Fot. 1. Klienci sklepu MyMuesli w Heidelbergu otrzymują osobiście wybrany miks muesli w indywidualnym opakowaniu, które jest projektowane i drukowane na miejscu

DRUKARKA JETMASTER DIMENSION 250: DRUK 3D NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE

W przypadku obiektów trójwymiarowych możliwość personalizacji była ekonomicznie nieopłacalna - chyba że dotyczyła druku dziesięciu lub więcej sztuk (tamponodruk) lub produkcji masowej np. napojów lub kosmetyków. Całe szczęście zmienia się to, gdyż firma Heidelberg Druckmaschinen jest w stanie zaoferować usługę personalizacji wydruku 3D dla małych partii (nawet w przypadku tylko jednej sztuki) w rozsądnych cenach.

Drukarka Jetmaster Dimension 250 pozwala na spełnienie tych wszystkich wymagań. Ta standardowa maszyna może drukować spersonalizowany tekst i fotorealistyczne obrazy prawie na każdym obiekcie 3D. Dodatkowo można to robić szybko oraz w wysokiej jakości.

Dzięki omawianej drukarce nawet mniejsze przedsiębiorstwa mogą zdobywać nowych klientów, oferując im spersonalizowane produkty w atrakcyjnych cenach. Przykładem jest sklep MyMuesli w Heidelbergu w Niemczech, gdzie została zainstalowana drukarka Jetmaster Dimension 250. Oprócz tworzenia własnych spersonalizowanych mieszanek muesli, klienci mogą teraz również wybierać obrazy, kolory i teksty na opakowanie.

DRUKOWANIE NA OBIEKTACH 3D

Fot. 2. Maszyna Jetmaster Dimension wprowadza jedyny w swoim rodzaju spersonalizowany nadruk na przedmiotach 3D takich jak puszki, piłki i obuwie sportowe

Przedmioty, na których wykonywany jest nadruk - np. papierowe kubeczki MyMuesli - zwykle nie mają idealnego kształtu. Dlatego każdy przedmiot jest indywidualnie mierzony przed nadrukiem. Następnie powierzchnię przygotowuje się poprzez nałożenie powłoki plazmowej. Prędkość drukarki jest duża między innymi dzięki 6-kolorowej głowicy jednoprzebiegowej.

Inaczej niż w przypadku tradycyjnego druku atramentowego, w tym procesie cała farba jest nakładana na każdy punkt obrazu podczas jednego przejścia. Ultrafioletowa lampa LED natychmiast "suszy" każdy punkt, aby uniknąć niepożądanego mieszania. Po zakończeniu druku kolejna lampa ultrafioletowa utrwala gotowy obraz, więc produkt jest natychmiast gotowy do użytku.

Maszyna drukarska Jetmaster Dimension 250 wyposażona jest w czteroosiowego robota, który ustala pozycję i obraca przedmiot na każdym z etapów obróbki - pomiarze, przygotowaniu powierzchni, drukowaniu i suszeniu.

Aby osiągnąć dobrą jakość przy rozdzielczości 300 punktów na cal, ruchy pozycjonujące mają tolerancję mniejszą niż 20 mikrometrów. Oznacza to, że osie robota wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania i doskonałej synchronizacji ze sterownikiem głowicy drukującej.

PARTNERSTWO TECHNOLOGICZNE W OBSZARZE AUTOMATYZACJI

Firma Heidelberg zaangażowała do projektu Jetmaster Dimension swoich parterów technologicznych. "Od początku wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć zespół z partnerami, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach" - stwierdził szef działu rozwoju w Heidelberg, dr Bernard Beier. "Chodziło nam o zapewnienie sobie dostępu do najbardziej zaawansowanej technologii i szybkiej realizacji projektu. I mieliśmy rację - wystarczyło dziesięć miesięcy od pierwszego rysunku CAD do stworzenia roboczego prototypu".

W obszarze automatyzacji określono wymagania dotyczące technologii napędów i sterowania, tak aby zapewniały wysoką precyzję ścieżki. Dodatkowo system automatyki musiał być otwarty i wystarczająco elastyczny, aby różne podsystemy mogły zostać połączone w jedno, spójne urządzenie.

"Szukaliśmy technologii automatyzacji oferującej potrzebne nam funkcje", wyjaśnia Holger Leonhardt, szef zespołu Heidelberg ds. technologii 3D. "Jednocześnie musiała ona być także odpowiednia do produkcji seryjnej, do której nie nadaje się wiele ze sterowników dostępnych na rynku", dodaje.

Dla Leonhardta sterownik nadaje się do produkcji seryjnej jedynie, jeśli można go włączyć do eksploatacji bez konieczności jego programowania i jeśli można go skonfigurować w czasie pracy. Ponadto w przypadku oprogramowania sterującego musi istnieć system sterowania źródłem i musi być możliwa automatyczna aktualizacja sterownika i połączonych komponentów automatyki.

Technologia B&R jest w 100% przyjazna produkcji seryjnej i doskonale wpasowała się w proces produkcyjny w firmie Heidelberg. Będąc więcej niż tylko rozproszonym układem I/O, system X20 stanowi kompleksowe rozwiązanie sterujące. Jego modułowe komponenty można zestawić w dowolnej konfiguracji, jaka jest potrzebna do danej aplikacji.

W obszarze techniki napędowej wykorzystywane są napędy ACOPOS firmy B&R, które pobierają oprogramowanie z centralnej lokalizacji na sterowniku B&R bez konieczności interwencji ręcznej. Większa precyzja uzyskana za sprawą wykorzystanych napędów umożliwia drukowanie większych ilości, skrócenie cyklów produkcji i zapewnienie lepszej jakości.

STUPROCENTOWA MOŻLIWOŚĆ PRODUKCJI SERYJNEJ

Fot. 3. Technologia sterowania i automatyki firmy B&R doskonale nadaje się do urządzeń produkowanych seryjnie i zapewnia Jetmaster Dimension precyzję gwarantującą optymalne wyniki w zakresie drukowania

Jednym z najbardziej przekonujących argumentów za wyborem B&R było to, że sterowniki nadawały się do produkcji seryjnej. Zgodnie z wymaganiami firmy Heidelberg konieczne było wczytywanie oprogramowania za pośrednictwem USB lub Ethernetu. Po każdym uruchomieniu systemu sterownik sprawdza możliwą do określenia lokalizację dla aktualizacji i instaluje automatycznie.

Napędy ACOPOS również pobierają oprogramowanie z centralnej lokalizacji na sterowniku B&R bez konieczności interwencji ręcznej. Ponieważ oprogramowanie sterujące można skonfigurować w trakcie pracy urządzenia, a połączenia można modyfikować za pomocą zapewnionych narzędzi, automatycy w firmie Heidelberg mogą wykorzystać to samo oprogramowanie do różnych konfiguracji maszyny.

GWARANCJA OPTYMALNEGO WYNIKU DRUKOWANIA

Szerokie portfolio całkowicie skalowalnych produktów firmy B&R odegrało pierwszoplanową rolę w pomocy firmie Heidelberg w realizacji jej ambitnego planu rozwoju Jetmaster Dimension. Dzięki otwartości i elastyczności rozwiązań B&R, nowe i różnorodne technologie zostały połączone w jedną całość obsługiwaną jednym sterownikiem. Rezultat działań jest zadowalający zarówno dla producentów, jak i klientów, którzy dzięki Jestmaster Dimension mogą z powodzeniem realizować własne, spersonalizowane pomysły na różne okazje.

B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.com/pl/