Systemy inteligentnego transportu

Systemy ITS (Intelligent Transportation System) stanowią szeroki zbiór różnorodnych narzędzi, bazujących na technologii informatycznej, komunikacji bezprzewodowej i elektronice pojazdowej - umożliwiają sprawne i efektywne zarządzanie infrastrukturą oraz obsługę podróżujących. Dzięki ITS korzystanie z transportu publicznego jest łatwiejsze - bardziej przyjazne dla pasażerów.

Posłuchaj
00:00

Rys. 1. System kontroli ruchu

Nowoczesne systemy ITS ułatwiają przejazd przez główne trasy komunikacyjne miast, wykrywają zdarzenia drogowe i sugerują kierowcom trasy objazdowe, a także pokazują szacunkowy czas potrzebny na pokonanie określonej drogi.

Rys. 2. System obsługi pasażerskiej na przystankach

Głównym celem budowy systemu zarządzania ruchem jest zapewnienie optymalnego przejazdu w obszarze miasta.

W przypadku istniejących systemów kontroli ruchu zapewnienie kablowego łącza komunikacyjnego może stanowić problem, dlatego bardzo często optymalnym rozwiązaniem jest zintegrowanie systemu z urządzeniem komórkowej komunikacji bezprzewodowej. Rola routerów w tym systemie polega na transmitowaniu do centrali zarządzającej danych zbieranych przez kontrolery zarządzające sygnalizacją świetlną.

Rys. 3. Tablice zmiennej treści

Połączenie między urządzeniami musi być stabilne, bezpieczne i niezawodne, niezależnie od pogody czy braku zasilania. Routery i modemy z funkcją dual SIM w przemysłowym wykonaniu są w stanie sprostać tym wymaganiom.

Kolejną częścią ITS może być również system obsługi pasażerskiej na przystankach. Systemy te dostarczają niezbędnych informacji podróżującym pasażerom (np. informacje o opóźnieniach), zapewniają ochronę (monitoring) oraz umożliwiają zakup biletów. Tutaj również mogą pojawić się kłopoty z dostępem do kablowego łącza. Za pomocą jednego routera możemy zapewnić komunikację z systemami monitoringu, reklam oraz płatności na przystankach.

Rys. 4. Systemy parkingowe

Kolejnym elementem - klockiem w budowie komplementarnego systemu ITS są tablice zmiennej treści. Dzięki zastosowaniu tablic system jest w stanie informować podróżujących o aktualnej sytuacji na drodze.

Biorąc pod uwagę aktualne trendy, w systemie ITS nie powinno zabraknąć podejścia proekologicznego - np. racjonalnego zarządzania energią. Ciekawym pomysłem na ograniczenie zużycia energii oraz kosztów jest system inteligentnego zarządzania oświetleniem ulicznym. Najprostsze rozwiązania to systemy ograniczające moc w późnych godzinach nocnych, bardziej skomplikowane zawierają liczne czujniki zbierające informacje o ruchu, które w następnym kroku wykorzystywane są przez zaawansowane algorytmy do sterowania mocą oświetlenia na każdej ulicy, czy też w poszczególnej lampie.

Rys. 5. Systemy oświetlenia

Cały system można dodatkowo wyposażyć w inne elementy wspomagające, np. monitorowanie o nieprawidłowym działaniu lub wysyłanie alertów w postaci sms-ów o próbie bezprawnego otwarcia obudowy lampy czy uszkodzeniach. Dzięki zastosowaniu technologii w codziennym funkcjonowaniu nowoczesnego miasta można poprawić komfort życia mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki miasta.

Jako dystrybutor produktów firmy Robustel do systemów inteligentnego transportu polecamy modemy i routery tego producenta - dzięki bogatej funkcjonalności, certyfikatom i odpowiedniemu wykonaniu bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu aplikacjach, zapewniając niezawodną pracę całego systemu.

Do zalet routerów Robustela należy zaliczyć:

  • Kompaktowe, zwarte, przemysłowe wykonanie - routery zaprojektowano do pracy w trudnych warunkach środowiska oraz w szerokim zakresie temperatur;
  • Dwie opcje backupu - tzw. zimny i ciepły;
  • Wysoką odporność na zakłócenia elektromagnetyczne - urządzenia z rodziny Robustela spełniają normę IEC61000-4 na poziomie trzecim, co czyni je odpornymi na bardzo trudne warunki środowiska elektromagnetycznego;
  • Niezawodność komunikacji - routery obsługują dwie karty SIM, dzięki czemu zapewniono łączność nawet w przypadku awarii infrastruktury jednego z operatorów sieci komórkowych.

Elhurt sp. z o.o.
robustel.elhurt.com.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Powiązane treści
Trako 2017 - przewodnik targowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów