Wyłączniki krańcowe do stref Ex

| Prezentacje firmowe Artykuły

Szeroka gama wyłączników krańcowych firmy Pizzato obejmuje m.in. urządzenia do stref zagrożonych wybuchem, które znajdują zastosowanie w takich miejscach jak rafinerie, młyny, kopalnie, zakłady chemiczne i farmaceutyczne, zakłady obróbki drewna oraz w wielu innych aplikacjach, w których mogą występować niebezpieczne gazy lub pyły stwarzające zagrożenie wybuchowe.

Wyłączniki krańcowe do stref Ex

STREFY ATEX

Oznaczenie ATEX odnosi się do dwóch Dyrektyw Europejskich: ATEX 94/9/EC oraz ATEX 99/92/EC związanych z ryzykiem w środowiskach wybuchowych. Dyrektywa ATEX 99/92/EC definiuje dwa rodzaje stref wybuchowych: gazową i pyłową. Każda z tych stref jest dalej klasyfikowana 3-stopniowo według częstotliwości występowania oraz okresu trwania atmosfery wybuchowej. W przypadku gazów występują strefy 0, 1, 2, a w przypadku pyłów strefy 20, 21, 22.

Strefy 0/20 to miejsca, w których zagrożenie wybuchem występuje stale (np. wewnątrz zbiornika z paliwem); strefy 1/21 to miejsca, w których zagrożenie wybuchem występuje czasem podczas normalnej pracy (np. podczas tankowania zbiornika); strefy 2/22 to miejsca, w których zagrożenie wybuchem normalnie nie występuje, ale może się pojawić przez krótki czas (np. obok szczelnie zamkniętego zbiornika z paliwem).

W zależności od konstrukcji mechanicznej urządzenia, sposobu uszczelnień itp. firma Pizzato oznacza wyłączniki do stref zagrożonych wybuchem, rozszerzeniem symbolu o litery EX oraz cyfrę. Poniższa tabela pokazuje, jakie dopuszczenia mają poszczególne grupy produktowe:

WYŁĄCZNIKI KRAŃCOWE SERII FD

Fot. 1. Konfiguracja wyłącznika do pracy jednokierunkowej

Urządzenia z tej rodziny posiadają metalową obudowę o wymiarach około 73,2 × 40 × 36,5 mm z jednym wejściem kablowym M20x1.5 umieszczonym na spodzie wyłącznika. Produkty mają wysoki stopień ochrony IP 66 oraz są przeznaczone do stosowania w strefach Ex: 1 i 2, 21 i 22 oraz M2. Do dyspozycji użytkownika oddano różne rodzaje napędów, takich jak m.in.: rolki polimerowe, rolki ze stali nierdzewnej, drążki. Wychylenie dźwigni wyłącznika można regulować skokowo co 10° w zakresie pełnych 360°.

Istnieje również możliwość obrócenia dźwigni o 180°, dzięki czemu można uzyskać dwa różne tryby pracy dźwigni. W każdym wyłączniku można obrócić głowicę skokowo co 90° i ustawić ją w jedną z czterech stron bez konieczności zmiany pozycji korpusu. W przypadku wyłączników mających napęd z rolką można dostosować urządzenie do pracy jednokierunkowej poprzez odkręcenie głowicy i obrócenie wewnętrznego tłoka (fot. 1).

WYŁĄCZNIKI BEZPIECZEŃSTWA

Seria FD obejmuje także wyłączniki bezpieczeństwa z kluczem (fot. 2), które idealnie nadają się do kontroli zamknięcia bram, drzwi przesuwnych i innych osłon części niebezpiecznych maszyn. Klucz ze stali nierdzewnej należy przymocować do ruchomej części osłony w taki sposób, aby za każdym otwarciem był on wyciągany z wyłącznika. Mechanizm urządzenia gwarantuje pełne otwarcie styków po wysunięciu klucza.

Dla zapewnienia maksymalnej wygody montażu dostępne są klucze proste, kątowe oraz nastawne. Głowice wyłączników bezpieczeństwa są obracane i mogą zostać skierowane w 4 różnych kierunkach dając możliwość osadzenia klucza z 5 różnych stron (także od góry).

Fot. 2. Wyłącznik bezpieczeństwa serii FD z kluczem

Fot. 3. Wyłącznik linkowy serii FD

WYŁĄCZNIKI LINKOWE

Fot. 4. Zabezpieczenie obszaru o długości 50 m

Oprócz wyłączników krańcowych oraz wyłączników bezpieczeństwa w serii FD znajdują się także wyłączniki linkowe. Urządzenia te są instalowane na maszynach oraz podajnikach taśmowych, gdzie wymagane jest zatrzymanie awaryjne ciągle, z każdego punktu znajdującego się obok zabezpieczonego urządzenia. Wyłączniki linkowe Pizzato posiadają także zabezpieczenie na wypadek poluzowania się lub zerwania liny.

Urządzenia zawierają też szeroką gamę akcesoriów takich jak czerwona linka, uchwyt STOP, rolki proste i kątowe, sprężyny kompensacyjne, śruby rzymskie. Za pomocą wyłącznika linkowego Pizzato oraz akcesoriów można zabezpieczyć obszar niebezpieczny o długości dochodzącej do 50 metrów (fot. 4).

WYŁĄCZNIKI KRAŃCOWE SERII FM

Fot. 5. Wyłącznik krańcowy serii FM

Produkty serii FM (fot. 5) mają metalową obudowę o wymiarach ok. 60,4 × 30.8 × 31.5 mm z jednym wejściem kablowym M20x1.5 umieszczonym na spodzie wyłącznika. W porównaniu do wyłączników FD mają one mniejszy rozmiar oraz wyższy stopień ochrony IP67. Wyłączniki krańcowe serii FM przeznaczone są do 1 strefy gazowej oraz do strefy M2. Podobnie jak w przypadku wyłączników FD do dyspozycji użytkownika oddano szeroką gamę napędów, a urządzenia mają obracalne głowice, odwracane dźwignie oraz nastawne wychylenie dźwigni. Do wszystkich wyłączników krańcowych dostępne są plastikowe oraz metalowe dławnice kablowe w wersji Ex.

WYŁĄCZNIKI ZAWIASOWE

Seria FM obejmuje również wyłączniki zawiasowe, które są stosowane na zawiasowych drzwiach lub osłonach w celu kontroli ich zamknięcia. Wyłączniki te cechuje prostota montażu, a integracja z zawiasami osłon nie jest wymagana. Urządzenia są bardzo czułe i zapewniają pełne otwarcie styków przy kilkustopniowym odchyleniu. Głowica z dźwignią poziomą lub pionową jest również obracana dla zapewnienia jak największej wygody instalacji.

KOMPAKTOWE WYŁĄCZNIKI SERII FA

Wyłączniki serii FA mają kompaktową obudowę o wymiarach ok. 54 × 30 × 16 mm. Korpus jest wykonany z metalu i ma wbudowany przewód. Krańcówki serii FA zapewniają stopień ochrony IP67 i są przeznaczone do stosowania w strefach Ex: 2 i 22. Podobnie jak produkty z innych serii, wyłączniki FA mają obracane głowice i odwracane dźwignie, których kąt wychylenia można regulować co 10°. Wyłączniki krańcowe serii FA mogą mieć napęd w postaci trzpienia, rolki lub drążka.

Fot. 6. Przykładowe zastosowania wyłączników zawiasowych

Fot. 7. Wyłączniki krańcowe serii FA

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule wyłączniki krańcowe stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę Pizzato oraz spółkę INSTOM, która od wielu lat jest wyłącznym przedstawicielem firmy Pizzato w Polsce. Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INSTOM uzyskają Państwo, wysyłając zapytanie na adres: handlowy@instom.com.pl

INSTOM sp. z o.o.
www.instom.com.pl