Kompaktowe złącze do urządzeń magazynujących energię

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Urządzenia magazynujące energię składają się z baterii i/lub kondensatorów, są dostępne dla szerokiej gamy zastosowań, na potrzeby najmniejszej łodzi aż po duże zakłady przemysłowe. Takie systemy są łatwo skalowalne i mogą być umieszczone praktycznie wszędzie.

Kompaktowe złącze do urządzeń magazynujących energię

Jako awaryjne źródło zasilania dla systemów polowych turbin wiatrowych lub systemów odzysku energii hamowania pojazdów szynowych połączenia pomiędzy jednostkami magazynowania a odbiorami muszą być mocne, elastyczne i niezawodne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że używane kondensatory i baterie nie będą już bezobsługowe.

W przeszłości jednostki zapasowe były zazwyczaj podłączone na sztywno. Ta technika połączenia jest powszechną praktyką, ale ma swoje niedogodności, na przykład, gdy jednostki trzeba wymienić szybko. Odłączanie przewodów w małych przestrzeniach może być bardzo czasochłonne. W tych warunkach zastosowanie złączy może zmniejszyć koszty i czas konserwacji.

Aby połączenie i eksploatacja elektrycznych urządzeń magazynujących były niezawodne, złącza muszą spełniać pewne warunki: muszą być w stanie przesyłać prąd o wysokim natężeniu na małej przestrzeni aby zapewnić niezawodną kompensację wahań zasilania. Do takich zastosowań HARTING opracował złącza Han Q 1/0. To jednobiegunowe złącze jest solidne, może przesyłać prąd o natężeniu 100 A, a przy tym wymaga przestrzeni zaledwie takiej jak obudowa Han 3A. Kluczową cechą Han Q 1/0 jest zastosowanie męskiego złącza kątowego, które jest zasilane w aplikacji pod katem prostym i tworzy względnie płaską strukturę wraz z jednostką magazynową.

Wkłady są zabezpieczone, tak żeby użytkownicy nie mieli żadnego kontaktu z elementami pod napięciem (zgodnie z IEC 60 529). Złącze w obudowie Han 3M posiada wstępnie zmontowany wkład męsko-meski, tak żeby użytkownik nie musiał przeprowadzać żadnych innych czynności montażowych, co pozwala skrócić czas instalacji. Od strony przewodu, proste obudowy wtyczek zawierają żeńskie wkłady z przyłączeniem typu axial-screw umożliwiającym podłączenie przewodów bez użycia specjalistycznych narzędzi. Połączenie z jednostką magazynującą odbywa się przez przejściówkę żeńską. Rozwiązanie może być indywidualnie dostosowane, sprawiając, że aplikacja będzie jeszcze bardziej kompaktowa.

HARTING
www.harting.pl