Przemysłowe zasilacze impulsowe montowane na szynę DIN firmy PULS

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

OEM Automatic od początku swojej działalności w Polsce oferuje zasilacze impulsowe niemieckiej firmy PULS GmbH, która specjalizuje się w produkcji tego rodzaju urządzeń od 1980 roku. Oferowane zasilacze charakteryzują się najwyższą sprawnością, niewielkimi rozmiarami, niskimi stratami własnymi i długą żywotnością. Tym wszystkim cechom towarzyszy również niezawodność. Wysoka sprawność zasilaczy przyczynia się do oszczędności energii a tym samym do poprawy wyników w sferze ekonomicznej. Dodatkowo zmniejszenie zużycia energii przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie emisji CO2. Dzięki temu chronimy nasze środowisko.

Przemysłowe zasilacze impulsowe montowane na szynę DIN firmy PULS

Bardzo ważnym zagadnieniem jest ochrona przed zakłóceniami występującymi w sieci zasilającej, która nie jest łatwym zadaniem. Dlatego każdy zasilacz impulsowy firmy PULS wyposażony jest w filtr wejściowy. Pozwala on na niezawodną i nieprzerwaną pracę zasilacza w przypadku wystąpienia np. piku napięcia, krótkiej przerwy w zasilaniu lub innych zakłóceń. Wszystkie oferowane zasilacze PULS wykonane są zgodnie z normą VDE 0160 (ochrona przed przepięciami).

Firma PULS, pod względem innowacyjności i wykorzystywanej technologii, jest bez wątpienia liderem wśród producentów zasilaczy impulsowych na całym świecie. Obecnie w ofercie znajdują się następujące rodziny zasilaczy:

  • PIANO,
  • MiniLine,
  • Dimension C, Q,
  • Dimension DC-UPS.

PIANO - PROSTOTA BEZ KOMPROMISÓW

Rodzina zasilaczy PIANO jest przeznaczona do zastosowań, które wymagają niezawodnych urządzeń montowanych na szynie DIN, gwarantujących jednocześnie: wysoką sprawność, dużą żywotność, niezawodność i kompaktowy rozmiar.

Portfolio składa się z zasilaczy o mocy: 120 W, 240 W i 480 W dedykowanych do obwodów, które wymagają zasilania napięciem 24VDC oraz z modułu redundacyjnego. Moduły redundancji wykorzystywane są do łączenia ze sobą zasilaczy w aplikacjach wymagających pewności zasilania oraz w miejscach, gdzie koszty ekonomiczne związane z przestojami związanymi z brakiem zasilania są duże. Moduł w rodzinie PIANO zbudowany został w oparciu o dwie diody, pracujące w układzie wspólnej katody.

Pozwala on na budowanie systemów redundancji 1+1 lub N+1, zapewniających zasilanie w przypadku awarii jednego z zasilaczy. Moduł ten może również pracować jako urządzenie separujące obwody: na obwód z obciążeniami wrażliwymi na zakłócenia i zaniki napięcia oraz na obwód niewrażliwy na zanik napięcia.

Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zakłóceń i zaniku zasilania w obwodach, które mogą spowodować np. awarię sterownika. Moduł ułatwia zbudowanie ekonomicznego systemu redundancji dla krytycznych aplikacji.

Rodzina zasilaczy PIANO zapewnia idealne połączenie funkcjonalności, najwyższej jakości z konkurencyjną ceną.

MINILINE - PRZYJAZNY UŻYTKOWNIKOWI

Rodzina MiniLine obejmuje kompaktowe, łatwe do zainstalowania zasilacze montowane na szynie DIN dla niskiego i średniego zakresu mocy od 15 W do 100 W. Jednostki w wytrzymałej plastikowej obudowie są bardzo wydajne, kompaktowe, niezawodne i można je zainstalować w kilka sekund. Zasilacze MiniLine oferują doskonały stosunek kosztów do korzyści i dużej gęstości mocy. Rodzina MiniLine oferuje użytkownikowi możliwość wyboru jednej z dwudziestu sześciu wersji wykonania.

W zależności od wersji możemy wybierać z wersji zasilanych napięciem 1- lub 2-fazowym i napięciach wyjściowych od 5 do 48 VDC. Dostępne są wersje np. z rozszerzonym napięciem wejściowym DC, z zaciskami sprężynowymi. Wysoka jakość potwierdzona jest szeroką gamą certyfikatów gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania i ułatwiających sprzedaż gotowych produktów na rynkach całego świata. Wszystkie zasilacze posiadają certyfikat UL, a wiele modeli dodatkowo posiada certyfikaty: GL, ABS, NEC Class 2 lub Class 1 Div 2.

Wszystkie urządzenia są odpowiednie do zastosowania w aplikacjach przemysłowych, biurowych i mieszkalnych.

DIMENSION - NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI ZASILACZE NA SZYNĘ DIN DLA WYMAGAJĄCYCH APLIKACJI

Rodzina Dimension łączy w sobie wszystkie najlepsze osiągnięcia technologiczne firmy PULS z ostatnich 35 lat. Dla naszych klientów oznacza to najwyższą wydajność, najdłuższą żywotność i oczywiście najmniejsze wymiary na rynku. Ciągły rozwój rodziny DIMENSION ma jeden cel: zapewnić niezawodne i wydajne zasilacze dopasowane do potrzeb klienta.

Rodzina Dimension obejmuje najszerszy zakres zasilaczy na szynę DIN o napięciach wyjściowych 12-48 VDC. Produkty w tej rodzinie podzielone są na trzy serie: Q, C i X. Urządzenia mogą być zasilane napięciem: 1-, 2- lub 3-fazowym, oferując na wyjściu moc od 80 do 960 W.

SERIA Q - ZASILACZE KLASY PREMIUM

Odpowiednie, gdy potrzebny jest zasilacz wykorzystujący najnowocześniejszą technologię i elastyczność w wymagających aplikacjach. Dzięki wysokiej wydajności, minimalnym stratom, kompaktowej obudowie i wielu innym cechom ta seria jest najlepsza w swojej klasie. Dzięki wykorzystaniu efektu ograniczenia i opóźnienia prądu pobieranego przez zasilacz nie ma potrzeby "przewymiarowywania" zabezpieczeń - dobieramy ją na prąd ciągły.

Bardzo przydatną funkcją jest BONUS Power - pozwalający na wykorzystanie dodatkowych 50% mocy znamionowej. Inteligentny manager mocy wyjściowej zapewnia dostarczenie jej w czasie do 4 sekund, zapewniając bezpieczeństwo odbiorników, stały prąd ładowania baterii oraz umożliwia równoległe łączenie zasilaczy. Urządzenia wyposażone są w zabezpieczenie przed przeciążeniem, zwarciem, przegrzaniem, wzrostem napięcia na wyjściu (do ok.120% Un) oraz zestyk DC-OK informujący o statusie pracy zasilacza.

SERIA C - SKUTECZNE ROZWIĄZANIE W KOMPAKTOWEJ OBUDOWIE

Seria C przeznaczona jest dla użytkowników poszukujących niezawodnych zasilaczy w kompaktowej obudowie. Skoncentrowanie się tylko na podstawowych cechach klasy Premium zapewnia korzyści w postaci niższej ceny w porównaniu do serii Q.

Najnowsze zasilacze impulsowe serii CP firmy PULS dostępne są w wersjach: 12, 24, 36 lub 48 VDC.

Zasilacz CP10.241 (10 A, 24 VDC) jest rekordowym zasilaczem zarówno pod względem sprawności, jaki i wymiarów.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i wyrafinowanej konstrukcji termicznej zasilacz ten osiągnął niesamowity rekord sprawności: 95,2%! Ważący zaledwie 600 g zasilacz charakteryzuje się wymiarami 39 × 124 × 117mm.

Podniesienie sprawności zasilacza oznacza mniej strat generowanych w postaci ciepła. Należy pamiętać, że poniesienie sprawności z 94% do 95,2% powoduje zmniejszenie strat w postaci ciepła o 20%. Obniżenie temperatury korzystnie wpływa na komponenty elektroniczne wykorzystane do budowy zasilacza i znacząco poprawia jego żywotność.

Mniejsze wymiary zewnętrze zasilacza pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w szafie sterowniczej. Firma PULS dąży do projektowania i produkcji zasilaczy charakteryzujących się jak najwyższą sprawnością. Takie urządzenia ograniczają ilość marnowanej energii a tym samym służą ochronie środowiska naturalnego.

Zasilacze z rodziny CP charakteryzują się wyjątkową cechą: zaimplementowaną w zasilaczu funkcją modułu redundantnego wykorzystującego technologię MOSFET. Oznacza to brak potrzeby stosowania dodatkowych modułów redundancyjnych w systemach nadmiarowych 1 + 1 i N + 1. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie złożoności systemu, skrócenie czasu instalacji, oszczędność miejsca na szynie DIN (o ponad 45%) a przede wszystkim na redukcję kosztów systemu.

Rodzina CP zawiera zasilacz wykonany zgodnie z wymaganymi normy IEC 60601-1. Jest to zasilacz przeznaczony do zastosowania w aplikacjach medycznych zapewniający pewność zasilania, trwałość, konwekcyjne chłodzenie i cichą pracę.

W aplikacjach medycznych przestrzeń, w której montowane są urządzenia elektryczne, jest bardzo ograniczona. Jednocześnie obowiązują specjalne aprobaty i surowe normy bezpieczeństwa.

Wielu producentów urządzeń medycznych wykorzystuje głównie zasilacze montowane na płycie montażowej. Dzięki firmie PULS producenci takich urządzeń otrzymują alternatywę w postaci wydajnego, spełniającego najwyższe standardy technologiczne, montowanego na szynie DIN zasilacza z rodziny CP.

Prezentowany zasilacz charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością: 95,2%, co oznacza mniej strat generowanych w postaci ciepła. Chłodzenie komponentów, z których zbudowany jest zasilacz, odbywa się w sposób konwekcyjny. Brak wentylatora chłodzącego znacząco wpływa na wydłużenie żywotności zasilacza, która wynosi około 13,7 roku przy napięciu zasilania 230 VAC, pełnym obciążeniu i pracy w temperaturze +40°C.

SERIA X - DO SILNIKÓW I DUŻYCH OBCIĄŻEŃ

Seria ta oferuje wydajne i oszczędne 3-fazowe zasilacze z częściową regulacją o mocy 960 W. Częściowo regulowany konwerter rezonansowy umożliwia konstruowanie urządzeń o kompaktowych wymiarach, konkurencyjnej cenie i wysokiej sprawności. W porównaniu z innymi rodzinami te zasilacze charakteryzują się brakiem możliwości regulacji napięcia wyjściowego, większych szumach w obwodzie wyjściowym i krótszym czasem podtrzymania w przypadku zaniku napięcia.

Przy masie 1,4 kg urządzenie może stale dostarczać 960 W mocy na wyjściu. Dodatkowe 25% mocy dostępne jest przez 15 sekund. Rezerwa ta idealnie nadaje się do wykorzystania przy dynamicznych obciążeniach. Urządzenia te mogą służyć do zasilania silników, zaworów oraz innych obwodów charakteryzujących się dużym zapotrzebowaniem na moc, gdzie nie jest wymagana dokładna regulacja napięcia zasilania.

Uzupełnieniem oferty firmy PULS są moduły redundancyjne, konwertery DC/DC oraz DC-UPS wykorzystujące kondensatory elektrolityczne lub tylko jedną baterię o napięciu 12 V.

Najnowszym urządzeniem z tej grupy produktów jest niezawodny i bezobsługowy moduł buforowy napięcia UF40.241 wykorzystujący kondensatory elektrolityczne.

Nowy moduł buforowy napięcia UF40.241 jest wydajnym urządzeniem idealnie współpracującym z zasilaczami o napięciu wyjściowym 24 VDC.

Zastosowanie UF40.241 pozwala na wydłużenie czasu podtrzymania napięcia 24 VDC w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Minimalny czas podtrzymania wynosi 160 ms przy natężeniu prądu 40 A lub 320 ms przy natężeniu prądy 20 A. Czas podtrzymania ulegnie wydłużeniu jeżeli natężenie prądu będzie mniejsze.

Urządzenie to pozwala na zapisanie danych procesowych i bezpieczne zakończenie procesów w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Moduł buforowy idealnie nadaje się do wykorzystania w aplikacjach, w których krótkotrwały prąd szczytowy jest wyższy niż zakres mocy zasilacza.

UF40.241 można w łatwy sposób podłączyć równolegle do obwodu obciążenia w dowolnej chwili. Moduł nie wymaga żadnego dodatkowego okablowania do sterowania. Bufor wykorzystuje bezobsługowe kondensatory elektrolityczne - bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż akumulatory kwasowe. Kondensatory elektrolityczne magazynują energię, którą można wykorzystać w temperaturze otoczenia od -25 do 70°C. Ponadto moduły buforowe mogą być łączone równolegle w celu zwiększenia obciążalności prądowej lub czasu podtrzymania.

Ciągłe doskonalenie i rozwój produktów oraz zaawansowana technologia wykorzystywana w zasilaczach firmy PULS gwarantują: maksymalną sprawność, niezawodność, długą żywotność, minimalne wymiary, maksymalną odporność na czynniki zewnętrzne (przepięcia, przeciążenia, wilgoć, środowisko korozyjne), szeroki zakres temperatury pracy od -40 do 60°C oraz szeroką gamę produktów.

Krzysztof Zieliński
OEM Automatic Sp. z o.o.

www.oemautomatic.pl