Pro-face - panele na miarę Przemysłu 4.0

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Kiedyś klasyczne HMI (Human Machine Interface) były tylko interfejsem komunikacyjnym, który służył do wymiany danych oraz poleceń między maszyną (sterownikiem PLC) a operatorem. Pro-face, jako pierwszy producent na świecie, zmienił postrzeganie takiego podejścia do sprawy. Spojrzał na HMI nie jako na pojedynczy produkt, lecz na skalowalne rozwiązanie, która daje użytkownikowi dużo większe możliwości.

Pro-face - panele na miarę Przemysłu 4.0

Pro-face od zawsze wyznaczał kierunek rozwoju dla paneli operatorskich. Wraz z rozwojem technologii, aplikacji oraz sieci komunikacyjnych, dopasowuje się do wymagań, jakie stawia przed nim klient. Zarówno od strony automatyka programisty, który oczekuje intuicyjnego narzędzia programistycznego o dużych możliwościach, tak aby szybko, sprawnie i bez większych problemów uruchomić aplikację.

Z drugiej strony są klienci końcowi, np. służby utrzymania ruchu. Oni wymagają niezawodnego sprzętu, dopasowanego do specyficznych warunków środowiskowych, w którym przyszło mu pracować, a w przypadku awarii szybkiej i łatwej wymiany uszkodzonej części. Należy pamiętać również o operatorach maszyn lub obsłudze obiektu, gdyż to oni spędzają najwięcej czasu z naszym panelem.

Dla nich kluczowy będzie intuicyjny interfejs użytkownika, który w znaczny sposób usprawni ich pracę. Coraz częściej zachodzi również konieczność, aby mieli szybki i łatwy dostęp z poziomu panelu do dokumentacji np. instrukcji stanowiskowych, instrukcji obsługi czy dokumentacji z nowymi zaleceniami ustawień parametrów procesu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Pro-face stworzył rozwiązania, które umożliwiają zaspokojenie potrzeb klientów w tym zakresie.

SMART PORTAL - WIĘCEJ NIŻ HMI

Jednym z najistotniejszych aspektów w zakładach produkcyjnych jest utrzymanie wysokiego współczynnika efektywności oraz wydajności produkcji. Aby to zapewnić, należy eliminować długie czasy przestoju linii produkcyjnych spowodowane awariami. Właśnie dlatego nowa seria paneli SP5000 została zaprojektowana w oparciu o budowę modułową. Panel składa się z modułu wyświetlacza oraz modułu Box.

W przypadku wystąpienia awarii wymieniamy tylko uszkodzoną część. Gdy mechanicznie został uszkodzony wyświetlacz panelu (a jest to najczęstsza przyczyna awarii), wymieniamy tylko jego, zostawiając moduł Box. Wymiana ta jest bardzo prosta i szybka, gdyż między modułem wyświetlacza a modułem Box zastosowano specjalny zaczep montażowy, co nie wymaga odkręcania kilkunastu śrubek, a co za tym idzie nie tracimy cennego czasu. Na panelu istnieje możliwość korzystania z aplikacji: PDF, Word, Excel, możemy również uruchomić przeglądarkę lub jakąkolwiek zewnętrzną aplikację.

Oprócz niewątpliwie wysokiej jakości produktu mamy również do dyspozycji dwa niezależne porty ethernetowe oraz dwa swobodnie programowane porty szeregowe obsługujące zarówno standard RS-232, jak i RS-485. Jesteśmy w stanie obsłużyć aż do czterech protokołów komunikacyjnych w jednym czasie.

JEDNO URZĄDZENIE - WIELE PROTOKOŁÓW.

W czasach, gdzie inteligentne protokoły komunikacyjne są coraz bardziej popularne, przed współczesnymi projektantami automatyki stawiane są nowe wyzwania: jak dobrać urządzenia do aplikacji, tak aby się ze sobą komunikowały, nie powodować skomplikowania architektury sieci, a co za tym idzie, nie zwiększać kosztów aplikacji? Często producenci automatyki promują swój jedyny "słuszny" protokół komunikacyjny, każąc sobie słono płacić za dodatkowe karty, bramki lub drivery komunikacyjne, które by umożliwiły komunikacje ze sprzętem innego producenta.

Rozwiązaniem na te bolączki są panele HMI Pro-face. To, z czego od zawsze znany był Pro-face, to otwartość. Otwartość na możliwości komunikacyjne z urządzeniami firm trzecich. W panelach Pro-face zaimplementowanych jest ponad 100 dedykowanych protokołów komunikacyjnych, do różnego typu urządzeń. Nie ma problemu, aby wymieniać dane z regulatorami temperatury, robotami przemysłowymi, sterownikami PLC, przekaźnikami bezpieczeństwa czy systemami wizyjnymi.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Częstym błędem popełnianym przez inżynierów wdrażających system automatyki jest niedopasowanie sprzętu do warunków środowiskowych, w którym przyjdzie pracować danemu urządzeniu. Dlatego te same urządzenia instalowane są w miejscach, gdzie nie ma specjalnego zagrożenia oraz w takich, gdzie środowisko jest bardzo agresywne, np. duże stężenie siarki, kwasu, ługu, czy w dużym zapyleniu lub wilgoci.

Również tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zalania panelu wodą, olejem lub środkami chemicznymi. Wynika to z dwóch rzeczy: instalowane urządzenia nie mają możliwości specjalnego wykonania lub wykonanie panelu, które byłoby w stanie pracować w niesprzyjających warunkach, kosztuje dwukrotnie więcej.

Nie w przypadku Pro-face! Posiadamy w swojej ofercie panele z dodatkową powłoką polimerów (tzw. panele coated) na elektronice, odporną na tego typu warunki, co przekłada się na mniejszą ilość przestojów spowodowanych awariami HMI oraz zapewnieniem dłuższej żywotności interfejsu operatora. Możemy również zastosować specjalne osłony, zapewniając ochronę przed wodą, olejami, środkami chemicznymi, dużym zapyleniem. Dzięki specjalnej osłonie od frontu nasz panel uzyskuje IP67.

PANELE OPERATORSKIE DO ZASTOSOWAŃ MORSKICH

Prawie wszystkie nasze panele oraz komputery przemysłowe mają możliwość pracy na statkach. Posiadamy certyfikaty wydawane przez najpoważniejsze morskie jednostki certyfikujące takie jak: American Bureau of Shipping (ABS), Bureau Veritas (BV), Det Norske Veritas (DNV), Germanischer Loyd (GL) i Lloyd’s Register (LR).

Wydane przez nie certyfikaty potwierdzają, że właściciele statku uczynili wszystko, aby chronić ludzi i środowisko przed zagrożeniami żeglugi. Ponadto nasze panele operatorskie HMI i komputery przemysłowe spełniają wymagania normy EN 60945 dotyczącej urządzeń i systemów nawigacji oraz radiokomunikacji morskiej.

INTUICYJNA OBSŁUGA BLUE

Każdy producent maszyn dąży do tego, aby to jego rozwiązania wyróżniały się na tle konkurencji. By maszyny były innowacyjne, a zarazem proste w osbłudze. Nowe oprogramowanie Blue, do paneli operatorskich Pro-face, daje takie możliwiości. Dzięki grafice wektorowej jesteśmy w stanie stworzyć bogate i wyraziste obiekty, a także responsywne aplikacje.

Taki sposób tworzenia programu, zapewnia szybsze poruszanie się między ekranami oraz ułatwia znalezienie informacji czy przedstawienia ich w czytelniejszej formie. Zastosowanie funkcji Multi- touch w panelach serii SP5000 daje mozlwiość sterowania za pomocą gestów, podobnie jak w popularnych dzisiaj smartfonach. Wystarczy jeden ruch palcami, by za pomocą funkcji ZOOM wyświetlić szczegółowe informacje o obiekcie lub przejść do nastepnego ekranu.

Okno nawigacyjne, może być generowane automatycznie. Nie ma potrzeby wprowadzania przełączników lub przycisków do zmiany ekranu.

Za pomocą funkcji edycji komórki siatki, można w szybki i łatwy sposób automatycznie dostosować rozmiar i położenie obiektu. Znacznie skraca to czas pracy, związany ze zmianą układu aplikacji.

Nowe układy i szablony zapewniają użytkownikom nową swobodę i elastyczność w tworzeniu lepszego interfejsu. Dzięki możliwości obsługi standardu OPC UA w łatwy i szybki sposób możemy wymieniać dane z systemami bazodanowymi. Należy pamiętać, że dobrze zaprojektowana wizualizacja ma bezpośredni i pozytywny wpływ na efektywność pracy operatora, a co za tym idzie również i produkcji.

ZDALNY DOSTĘP - USŁUGA PRO-FACE CONNECT

Użytkownicy przemysłowych systemów automatyki wymagają, aby ich sprzęt pracował wydajnie i bez przestojów. Dodatkowo oczekują natychmiastowej reakcji na wszelkie stany awaryjne oraz szybkiego przywrócenia ich do pełnej sprawności. Doskonałym sposobem na rozwiązywanie problemów związanych z serwisowaniem odległych urządzeń jest usługa zdalnego dostępu do urządzeń przemysłowych.

Co to jest ten zdalny dostęp? Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy podłączonych do paneli peryferii (PLC, roboty, systemy wizyjne itp.), jak i samego HMI. Pro-face korzysta tu z doświadczenia firmy Secomea, która specjalizuje się od wielu lat w systemach zdalnego dostępu.

W momencie, kiedy HMI pracuje na obiekcie przemysłowym, a urządzenia zewnętrznych firm (PLC, napędy, regulatory itp.) podłączone są z wykorzystaniem protokołu Ethernet, to dzięki tej usłudze jesteśmy w stanie zobaczyć je w taki sposób, jak by były one na naszym biurku. Oczywiście Internet po stronie klienta nie musi mieć stałego, publicznego adresu IP, nie musimy również otwierać żadnych portów w sieci oraz przeprowadzać skomplikowanej parametryzacji serwerów VPN.

Jedyne, co musimy zrobić, to dostarczyć Internet do HMI. Sporą zaletą tego rozwiązania jest pełne bezpieczeństwo połączenia, które jest gwarantowane certyfikowanym rozwiązaniem, a wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od Internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Zestawienie samego połączenia jest bardzo proste i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy IT. Pro-face Connect jest w pełni uniwersalnym narzędziem i nie ogranicza się do konkretnych dostawców sprzętu automatyki.

Adrian Pękała
Łukasz Ślizak
Pro-face by Schneider Electric

www.proface.pl