1,5 mln tortilli w 1 dzień - wzrost wydajności produkcji z Wonderware

| Prezentacje firmowe Artykuły

La Tortilla Factory, z siedzibą w Santa Rosa w Kalifornii w USA, została założona w 1977 roku przez Mariana Jose Tamayo jako mała restauracja. Po latach, dzięki odpowiedzi na dynamicznie rosnący popyt na tortille, firma stała się jednym z największych producentów tego produktu w Ameryce Północnej.

1,5 mln tortilli w 1 dzień - wzrost wydajności produkcji z Wonderware

Firma La Tortilla Factory kładzie nacisk na innowacyjność. W całej swojej historii producent ten był pionierem pierwszej na świecie tortilli bez tłuszczu, tortilli z niską zawartością węglowodanów, tortilli organicznej z kukurydzy i tortilli bezglutenowej. La Tortilla Factory ma dziś powierzchnię ok. 7000 metrów kwadratowych i zatrudnia ponad 350 operatorów, inżynierów i menedżerów nadzorujących 6 linii produkcyjnych. Produkują oni ponad 1,5 miliona tortilli dziennie!

La Tortilla Factory stanęła przed szeregiem wyzwań związanych z planowanym i rzeczywistym zużyciem wody, ważeniem produktów i urządzeniami do ważenia, odpadami produktowymi, wydajnością linii, ograniczoną wizualizacją danych i brakiem świadomości sytuacyjnej...

"Przed Wonderware wszystko robiliśmy ręcznie. Ludzie zapisywali dane na papierze, segregowali je, a następnie sporządzali z nich raporty w formacie xls, które następnie trafiały do operatorów. To trwało około tygodnia, więc wiele razy trzeba było dochodzić przyczyn wydarzeń z przeszłości, aby naprawić przyszłość", komentuje kierownik produkcji, Pablo Vigil.

Złożoność wyzwań, przed którymi stała La Tortilla Factory, objawiała się tym, że 6 linii produkcyjnych składało się z urządzeń różnych producentów. Poprawa wydajności linii wymagałaby platformy niezależnej od sprzętu, która mogłaby współpracować ze wszystkimi urządzeniami La Tortilla Factory - bez względu na dostawcę.

Co więcej, powinna ona zapewniać uniwersalne środowisko, z którym codziennie mogliby współpracować wszyscy operatorzy, inżynierowie i menedżerowie. Zarząd La Tortilla Factory zdecydował, że najbardziej skuteczną opcją ograniczenia odpadów produktowych i poprawy wydajności linii byłoby wdrożenie Platformy Systemowej Wonderware.

BARDZIEJ WYDAJNA LINIA PRODUKCYJNA - W 6 MIESIĘCY!

W ciągu zaledwie czterech i pół miesiąca wdrożono rozwiązanie Wonderware, które natychmiast zaczęło się zwracać. W ciągu 6 miesięcy, waga kontrolna połączona z Platformą Systemową Wonderware była w stanie znacząco poprawić wydajność linii i zmniejszyć straty.

Co więcej, Wonderware InTouch i InTouch Machine Edition zapewniły przyjazne dla użytkownika środowisko, które może być wykorzystywane przez cały personel La Tortilla Factory w celu poprawy wydajności linii. "Dzięki Wonderware dane są zbierane automatycznie. Operatorzy widzą je od razu. Teraz nie musimy czekać, aby zobaczyć, co wydarzyło się tydzień wcześniej, aby podjąć decyzję. Widzimy problem i poprawiamy KPI", stwierdza Pablo Vigil, kierownik produkcji, La Tortilla Factory.

"Oprogramowanie Wonderware pozwoliło nam na dokonywanie tych pomiarów w czasie rzeczywistym i na gromadzenie danych historycznych nie tylko do późniejszego wykorzystania, ale także na wykorzystanie tych informacji w czasie rzeczywistym. Pozwala to naszym operatorom na szybszą reakcję na zmieniające się warunki", mówi kierownik ds. IT, Clarke Katz.

Dzięki wskaźnikom KPI wykorzystującym dane zbierane w czasie rzeczywistym do porównania docelowej i rzeczywistej wartości wagi opakowania tortilli, La Tortilla Factory jest w stanie konsekwentnie i z większą dokładnością wytwarzać wysokiej jakości produkty. Starszy kierownik zakładu, Carlos Mojica, mówi: "Ważnym parametrem, który poprawiliśmy dzięki oprogramowaniu Wonderware, jest także nasz wolumen odpadów, który zmniejszył się o około 2%".

WYDAJNOŚĆ PRODUKCJI WZROSŁA O 5%

Dzięki uzyskiwaniu informacji z HMI w czasie rzeczywistym, operatorzy La Tortilla Factory mają możliwość natychmiastowego działania, jeśli produkty nie są zgodne ze specyfikacją. Wiceprezes ds. operacyjnych, Katie Evans, mówi: "Ogólnie rzecz biorąc, zaobserwowaliśmy poprawę naszej wydajności o ponad 5%.

Zwrot z inwestycji w projekcie znacznie przewyższył moje oczekiwania. Zwrot z inwestycji w nasze bieżące nakłady kapitałowe odnotowujemy po mniej niż roku". Kolei Clarke Katz dodaje: "Znacznie oszczędzamy na pracy. Znacznie oszczędzamy na czasie. I produkujemy więcej produktów na godzinę".

Po doświadczeniu realnych korzyści wynikających z użytkowania Platformy Systemowej Wonderware, InTouch i InTouch Machine Edition, producent tortilli poszukuje obecnie dalszych możliwości doskonalenia w zakresie wyliczania wskaźnika OEE, integracji z systemem ERP i efektywności wykorzystania surowców.

Arkadiusz Rodak
ASTOR

Opracowano na podstawie materiałów firmy Wonderware