Kontrola jakości ze smakiem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Aby uzyskać pełnię przyjemności płynącej z czekolady, nie należy poprzestawać tylko na jej smaku. Czekolada powinna stanowić również ucztę dla oczu. Doskonały wygląd zapewnia poczucie wyrafinowania i pełny czekoladowy smak. Dlatego tak istotne jest zapewnienie skutecznej kontroli jakości produktu końcowego.

Kontrola jakości ze smakiem

Podczas gdy produkcja czekolady stała się w pełni zautomatyzowanym procesem, kontrola jakości nadal często stanowi czasochłonną czynność. Może być to kosztowne dla firmy, zwłaszcza jeśli jest ona wykonywana ręcznie na podstawie pomiarów dotykowych lub za pomocą laserowych czujników punktowych pod koniec procesu produkcji. Kontrola wzrokowa przeprowadzana przez pracowników również jest długotrwała i nie zapewnia stałych wyników jakości, ponieważ jest to proces manualny, zależny np. od codziennych nastrojów pracowników.

Fot. 1. Skaner laserowy scanCONTROL2900

W przeciwieństwie do tego skanery laserowe firmy Micro-Epsilon oferują rozwiązanie, które zapewnia znaczną oszczędność czasu w porównaniu ze wspomnianymi wcześniej procedurami kontrolnymi. Jednocześnie zapewnia wysoką dokładność kontroli jakości całego zakresu produkcji, zamiast polegać na wyrywkowej inspekcji.

Ponieważ nowoczesne skanery laserowe firmy Micro-Epsilon są bezpośrednio zintegrowane z linią procesową, cała gama produktów przechodzi kontrolę w czasie rzeczywistym w oparciu o bezdotykowe, wydajne pomiary o wysokiej prędkości.

Skaner laserowy scanCONTROL 2960-100 sprawdza cały zakres produkcji w czasie rzeczywistym. Przy wydajności przekraczającej 60 m/min, skanery laserowe o wysokiej częstotliwości bezkontaktowo wykrywają każdy profil gotowych batoników czekoladowych i przesyłają go do oprogramowania. Oprogramowanie scanCONTROL Configuration Tools umożliwia szczegółową konfigurację czujnika.

Następnie mierzone wartości są kalibrowane do wcześniej zdefiniowanych parametrów. Typowe mierzone wielkości to profil, szerokość, wysokość, głębokość, krawędź, rowek, płaskość i odkształcenie. Gdy skaner ustali wartości pomiarowe, sygnał OK lub NOK jest przesyłany bezpośrednio do układu sterowania linii produkcyjnej i można wykonać dowolne powiązane kroki na linii produkcyjnej. Dzięki temu można natychmiast interweniować w proces produkcji, minimalizując w ten sposób odpad.

Skanery laserowe scanCONTROL działają bezkontaktowo i mogą być umieszczone w pewnej odległości od obiektu pomiarowego. Systemy te zapewniają wiarygodne wyniki nawet przy różnych właściwościach powierzchni taśmy przenośnika lub wielu odcieniach czekolady, od jasnej do ciemnej.

Pod względem wielkości, dokładności i szybkości pomiaru, skanery laserowe serii scanCONTROL należą do najbardziej wydajnych czujników laserowych na świecie. Nawet najmniejsze części mogą być mierzone z najwyższą precyzją, umożliwiając nowy wymiar kontroli jakości.

SZEROKIE MOŻLIWOŚCI TRANSMISJI DANYCH

Czujniki mogą być łatwo zintegrowane z istniejącym oprogramowaniem klienta poprzez standardy wizyjne SDKs lub GigE, które spełniają wszystkie skanery scanCONTROL (zintegrowane w oprogramowaniu przetwarzającym obraz). Czujniki z serii SMART lub gapCONTROL mogą przesyłać zmierzone wartości bezpośrednio do systemów kontrolnych za pomocą następujących interfejsów: Ethernet (UDP/Modbus TCP), RS422 (ASCII/Modbus RTU), analogowy, cyfrowy (z jednostką wyjściową scanCONTROL), Profinet, Ethernet/IP, EtherCAT (z bramą sieciową scanCONTROL).

NIEBIESKI LASER

Prócz standardowych skanerów z czerwonym światłem lasera dostępna jest również seria BL skanerów z niebieskim światłem lasera. Są preferowane do pomiarów profilu materiałów organicznych i transparentnych, jak również rozgrzanych do czerwoności, błyszczących metali. Zapewniając wysoką stabilność, niebieski laser nie wnika do mierzonego obiektu ze względu na krótszą długość fali.

OPROGRAMOWANIE SCANCONTROL CONFIGURATION TOOLS

Fot. 2. Skaner laserowy scanCONTROL 2960-100 w aplikacji kontroli jakości czekolady

Wszystkie czujniki scanCONTROL oferują wiele opcji i zaawansowanych ustawień. Nastawy te wykonywane są przy użyciu oprogramowania scanCONTROL Configuration Tools, które zapewnia bezpośredni dostęp do obrazu matrycy czujnika, aby móc uzyskać optymalne nastawy bazowe.

Jeden profil składa się nawet z 1280 skalibrowanych punktów pomiarowych w zależności od typu czujnika. Profile te przesyłane są przez Ethernet do komputera PC. Oprogramowanie scanCONTROL Configuration Tools daje możliwość wyświetlania oraz zapisywania pomiaru w czasie rzeczywistym.

Jest to niezwykle przydatna cecha, szczególnie dla bardzo szybkich procesów, ponieważ umożliwia również późniejsze załadowanie i analizę profili krok po kroku. Zapisane dane można także wyeksportować do formatu kompatybilnego z MS Excel.

Seria skanerów SMART, jak wspomniano wcześniej, jest wyposażona w zintegrowaną, inteligentną elektronikę do podstawowej oceny profilu, przez co nie wymagają one żadnego dodatkowego sprzętu. Oprogramowanie Configuration Tools przeznaczone jest do łatwej i szybkiej parametryzacji czujników SMART.

Ideą jest wyznaczanie zadań pomiarowych na oddzielne pomiary, takie jak kontrola krawędzi, kąta, szczeliny czy spoiny. Wszystkie nastawy wykonujemy w przyjaznym graficznym interfejsie, w związku z tym użytkownik korzysta z rozwiązania Plug & Play do realizacji poszczególnych zadań, nie potrzebując żadnych umiejętności programistycznych.

Oprogramowanie oferuje niemal 30 podstawowych programów do wyboru oraz kombinacje matematyczne między nimi. Każdy program można szybko i łatwo skonfigurować za pośrednictwem kilku kliknięć myszy. Parametry nastaw oraz wyniki są natychmiast wyświetlane na ekranie komputera. Aby np. zmierzyć kąt, należy po prostu wybrać dwie linie odniesienia, pomiędzy którymi obliczana jest wartość.

Każdy program daje również możliwość wyodrębnienia interesujących nas części profilu. Do dynamicznych zadań, gdzie istnieje obawa o utratę pomiaru podczas ruchu detalu, dostępna jest funkcja "Dynamic Tracking", która może zostać łatwo skonfigurowana za pomocą wyznaczenia np. punktu referencyjnego. Czujnik wysyła zmierzone dane bezpośrednio w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń w elastyczności obliczania wartości pomiarowych.

Po skonfigurowaniu potrzebnych programów scanCONTROL Configuration Tools daje możliwość podglądu wszystkich zmierzonych wartości. Użytkownik decyduje, w jaki sposób przesłać wyniki z czujnika np. poprzez RS422, Ethernet UDP, Modbus lub opcjonalnie jako sygnał cyfrowy OK/NOK, lub analogowy. Wszelkie ustawienia możemy przechowywać w głowicy czujnika SMART w postaci kompletnego ustawienia parametrów, co oznacza, że po odłączeniu od komputera PC skaner będzie realizować wyznaczone mu zadania.

Dzięki tak zaawansowanemu, a zarazem intuicyjnemu i łatwemu w obsłudze oprogramowaniu możliwa jest skuteczna kontrola procesów na każdym etapie produkcji. Więcej informacji o zastosowaniach laserowych skanerów profilu w przemyśle oraz innych branżach można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.