Prąd stały w przyszłości będzie coraz częściej wykorzystywany do dystrybucji energii. Wymaga to specjalnych przewodów, takich jak ÖLFLEX DC 100

| Prezentacje firmowe Artykuły

Prąd zmienny przepływający w naszej sieci energetycznej, przenosi energię elektryczną na duże odległości z elektrowni do naszych domów. Monopol prądu zmiennego dobiega jednak końca. Konsumenci, którzy używają ładowarek do telefonów komórkowych, lamp LED i akumulatorów w pojazdach elektrycznych, coraz częściej wymagają prądu stałego.

Prąd stały w przyszłości będzie coraz częściej wykorzystywany do dystrybucji energii. Wymaga to specjalnych przewodów, takich jak ÖLFLEX DC 100

Istnieje również coraz większa liczba generatorów prądu, które dostarczają prąd stały zamiast prądu zmiennego, na przykład jednostki fotowoltaiczne. Niezbędna konwersja pomiędzy prądem przemiennym a prądem stałym pochłania ogromne ilości energii. Dlatego eksperci energetyczni prowadzą kampanie na rzecz budowy sieci prądu stałego.

Sektor przemysłowy, zwłaszcza przemysł motoryzacyjny, zaczął także dostarczać do swoich fabryk prąd stały. Prąd stały stawia jednak inne wymagania infrastrukturze jak i przewodom. Inżynierowie i projektanci w LAPP przyjrzeli się bliżej tym wyzwaniom. Na targach SPS IPC Drives 2018 zaprezentowany zostanie nowy przewód do prądu stałego, przewód ÖLFLEX DC 100 Jest to przewód specjalnie zaprojektowany do zasilania silników i systemów z prądem stałym.

Testowany w laboratoriach LAPP i na Politechnice w Ilmenau przez prof. Franka Bergera, pod kątem wpływu prądu stałego na proces starzenia się przewodów. Naukowcy odkryli, że pole prądu stałego powoduje inne odkształcenia plastyczne izolacji, niż pola prądu przemiennego. Bardzo ważne jest dokładne zrozumienie tej korelacji, dlatego inżynierowie w Lapp, tak wiele uwagi poświęcają temu zagadnieniu.

Podobne, ale nie identyczne - DC 100 i Classic 100

Nowy ÖLFLEX DC 100 został zaprojektowany tak, aby wytrzymać dziesięciolecia pracy podczas przesyłu prądu stałego, podobnie jak ÖLFLEX Classic 100 działa przenosząc prąd zmienny.

  • Oba przewody mają różną izolację, ale podobne właściwości.
  • Obydwa mają osłony z PVC i oferują na przykład identyczną wytrzymałość dielektryczną.Różnicę można zauważyć po zdjęciu izolacji przewodu.

Kolorystyka żył jest różna: czerwony, biały i zielony / żółty Kodowanie kolorów jest zgodne z normą DIN EN 60445 (VDE 0197): 2018-02, norma została zaktualizowana w lutym 2018 roku.

EPIC® POWER LS1 - złącza okrągłe z szybkim systemem blokowania EPIC® TWIST

Ten szybki system blokowania staje się coraz bardziej popularny dla serwonapędów. Wystarczy podłączyć, przekręcić obudowę o jedną czwartą obrotu w prawo i gotowe. Złącze EPIC® POWER LS1 z systemem EPIC® TWIST zapewnia elastyczność i wysoką jakość. Połączenie jest proste, wytrzymałe i zgodne z standardami rynkowym.

Obie części złącza blokują się całkowicie bezpiecznie, nawet w przypadku wibracji. Pełne ekranowanie EMC nie pozwala na wydostawanie się impulsów elektromagnetycznych. EPIC® POWER LS1 z szybkim połączeniem jest dostępny we wszystkich wariantach styków. W sprzedaży już od grudnia 2018 roku.

Przewód ÖLFLEX® SERVO FD 7TCE

Jeden przewód dla szaf sterowniczych, koryt kablowych i prowadnic łańcuchowych Rygorystyczne przepisy i szereg obowiązujących norm często sprawiało, że prace związane z okablowaniem maszyn na terenie Stanów Zjednoczonych były, do tej pory, bardzo trudne i czasochłonne. Nowy przewód ÖLFLEX® SERVO FD 7TCE spełnia wiele norm i zezwala na użycie tylko jednego przewodu - od szafy sterowniczej lub falownika, przez koryto kablowe do maszyny, nawet w prowadnicy łańcuchowej.

Nie ma znaczenia, czy jest to połączenie na stałe, giętkie czy nawet bardzo ruchome. Ten przewód do serwonapędów z aprobatą UL posiada niespotykana do tej pory kombinacje cech. Ponieważ ÖLFLEX® SERVO FD 7TCE jest wymieniony na liście UL jako kabel “TC-ER” - przewód do koryt kablowych - oraz giętki przewód zasilający, można go stosować w aplikacjach na terenie Sanów Zjednoczonych.

Przewód jest odporny na promieniowanie UV, olej i jest trudnopalny. Ze względu na budowę (bardzo cienkie druciki miedziane) jest bardzo elastyczny i może zachować mały promień gięcia. Kolejną innowacją jest starannie dobrany, sieciowany materiał izolacyjny żył, który sprawia, że mają one niską pojemność. Minimalizuje to spadki napięcia w przypadku układania dłuższych odcinków oraz zmniejsza niepożądane przepływy prądu w ekranie.

Piotr Sobkowiak
Mariusz Pajkowski
Lapp Kabel Sp. z o.o.