Platforma SRP - niezawodna i łatwa optymalizacja produkcji

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Przed nami nowa odsłona Przemysłu 4.0! Firma Advantech, jeden z liderów na rynku zaawansowanych systemów komputerowych, wprowadziła do swojej oferty rozwiązania SRP (Solution Ready Platform), dzięki którym m.in. w łatwy sposób można zapisywać dane i generować raporty w celu poprawy wydajności procesów produkcyjnych. Rozwiązania SRP są skierowane do wielu branż przemysłowych, w tym wykorzystywane są w transporcie, energetyce czy w aplikacjach typu smart cities.

Platforma SRP - niezawodna i łatwa optymalizacja produkcji

Czy zastanawialiście się Państwo, w jaki sposób efektywniej wykorzystać dane zbierane z urządzeń produkcyjnych? Jak zoptymalizować planowanie produkcji i lepiej kontrolować złożone procesy? W jaki sposób wykorzystywać chmury obliczeniowe i zagwarantować bezpieczeństwo danych, a jednocześnie obniżyć koszty wdrażanego nowego rozwiązania?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących wprowadzenia idei Przemysłu 4.0 w zakładach produkcyjnych znajdziecie w SRP. Jest to kompletna platforma sprzętowo-programowa pozwalająca na monitorowanie i optymalizację realizowanych procesów produkcyjnych poprzez opomiarowanie parku maszynowego.

Dane o stanie maszyn produkcyjnych, zbierane w czasie rzeczywistym za pomocą czujników pozwalających np. na pomiar temperatury czy wilgotności, są przetwarzane w chmurze przy użyciu odpowiedniego oprogramowania oraz urządzeń sieciowych. Poprzez uzyskiwane w ten sposób raporty można zwiększać wydajność produkcji oraz eliminować potencjalne awarie i błędy w procesach.

Przykładem takiego systemu jest zestaw EIS-D210W przeznaczony do aplikacji typu edge-to-cloud, który składa się z komputera z preinstalowanym oprogramowaniem. W zależności od założeń danej aplikacji, system może zostać rozszerzony o dodatkowe elementy, takie jak np. moduły komunikacyjne serii ADAM czy WISE-4000.

Głównym elementem EIS-D210W jest komputer kompaktowy ARK-1124U. To wydajny i solidny gateway do przemysłowych aplikacji IoT. Wyposażony jest on w procesor Intel Celeron N3350 Dual Core i charakteryzuje się bezwentylatorową pracą. Komputer obsługuje do 8 GB pamięci DDR3L RAM, ma kieszeń na dysk SSD (w EIS-D210W znajduje się 64 GB SSD SATA III). Ten Box PC jest też wyposażony w moduł TPM 2.0 i zapewnia wsparcie dla systemu Windows 10 Enterprise. Jego funkcjonalność można rozszerzyć przy użyciu miniPCIe. Ponadto istnieje możliwość jego rozbudowy o zaawansowane moduły iDoor przy użyciu rozszerzenia AMO-1101.

Występują jeszcze dwa inne modele serii ARK-1124: C i H. Różnią się one procesorami oraz liczbą i rodzajem złączy. Pozwala to dobrać odpowiednie rozwiązanie do wymogów danej aplikacji.

Wracając zaś do zestawu EIS-D210W, jest on dostarczany z oprogramowaniem Advantech WISE-PaaS/EdgeSense i WebAccess/SCADA. Dodatkowo, w celu rozszerzenia sztucznej inteligencji chmury na rozwiązania brzegowe i umożliwienia podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym, producent udostępnia dla komputera ARK-1124 połączenie z usługą Microsoft Azure IoT Edge i AWS Greengrass.

Seria EIS-D210W oferuje także szereg możliwości połączeń i obsługę urządzeń peryferyjnych dla wielu rodzajów komunikacji bezprzewodowej i przewodowej. ARK-1124 ma m.in. złącza VGA, 2× RS-232/422/485, 2× GbE LAN oraz 4× USB 3.0. Aby wyeliminować problemy z transmisją danych w trudnym środowisku przemysłowym, zastosowano moduł Wi-Fi (standard IEEE802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz/5GHz) i Bluetooth 4.1 oraz sieć dalekiego zasięgu LoRa.

Niewątpliwą zaletą zestawu jest możliwość integracji wszystkich maszyn i urządzeń na każdym etapie procesu produkcyjnego oraz zdolność przesyłania i zbierania danych przy użyciu coraz bardziej uniwersalnego standardu wymiany danych, jakim jest OPC UA oraz za pomocą protokołów komunikacyjnych takich jak MQTT czy Modbus.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami rozwiązań SRP poprzez kontakt z naszymi specjalistami z firmy CSI S.A., autoryzowanego dystrybutora produktów Advantech w Polsce.

Agnieszka Kiwior-Kontny
CSI S.A.