Komputer jednopłytkowy UPS-P4-A10-08128 firmy AAEON

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Komputery jednopłytkowe firmy AAEON (w tym UPS-P4-A10-08128) stały się nieodzownym elementem aplikacji wymagających stosowania wydajnych i jednocześnie kompaktowych urządzeń cechujących się architekturą x86, a jednocześnie niebędących typowymi komputerami przemysłowymi.

Komputer jednopłytkowy UPS-P4-A10-08128 firmy AAEON

OBSZARY ZASTOSOWAŃ

Jednostka UPS-P4-A10-08128 doskonale radzi sobie w zaawansowanych systemach - wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka moc obliczeniowa oferowana przez urządzenia o niewielkim rozmiarze. Takie wymagania stawiane są coraz częściej aplikacjom z segmentu automatyki przemysłowej.

Również urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) niebędące węzłami końcowymi, takie jak np. sterujące przepływem danych i zapewniające ich konwersję bramy sieciowe (gateways), są budowane z wykorzystaniem komputerów jednopłytkowych. UPS-P4-A10-08128 (Up Square, UP2) dobrze sprawdzi się w tej roli.

Kolejnym obszarem jego zastosowania stają się aplikacje związane z analizą i przetwarzaniem obrazu w czasie rzeczywistym. Komputer UP2 może współpracować z kartą mPCI-e zawierającą układ będący elementem sieci neuronowej (np. procesor graficzny Intel Movidius Myriad). W takiej sytuacji jego moc obliczeniowa znacząco rośnie, umożliwiając analizę i przetwarzanie danych bezpośrednio w węzłach brzegowych sieci (edge computing).

Dzięki temu skraca się czas przetwarzania i minimalizowane są koszty związane z przesyłaniem danych oraz obsługą i wynajmem centrów obliczeniowych. W ten sposób komputer jednopłytkowy staje się kluczową częścią systemu wykrywania przedmiotów (np. produktów określonej marki w automacie vendingowym lub tablic rejestracyjnych samochodów wjeżdżających na parking strzeżony), identyfikacji osób (np. płci i wieku osób odwiedzających sklep o danej porze dnia).

W końcu może się stać jednostką sterującą w pojeździe autonomicznym, analizującą i przetwarzającą obraz z kamer. Liczba zastosowań jest ograniczona jedynie pomysłowością projektanta.

Komputery jednopłytkowe są często stosowane w produkcji małoseryjnej - tam, gdzie wymagane jest skrócenie czasu projektowania do chwili wypuszczenia produktu na rynek. Ponadto współpraca z systemami operacyjnymi Linux i Windows powoduje, że tworzenie urządzeń elektronicznych staje się łatwiejsze dla programistów. Mając do dyspozycji dużą liczbę bibliotek i sterowników obecnych w samym systemie operacyjnym, nie muszą oni zagłębiać się w zagadnienia dotyczące warstwy sprzętowej urządzenia.

ZALETY KOMPUTERA

Istotną zaletą komputera jednopłytkowego są jego niewielkie wymiary, co przekłada się na wielkość urządzenia końcowego. Komputer UPS-P4-A10-08128 pracuje w szerokim zakresie temperatur, a pamięć stała i operacyjna w postaci układów scalonych jest odporna na wstrząsy i wibracje.

Ważną zaletą jest również niewielki pobór mocy. Przekłada się on nie tylko na mniejsze zapotrzebowanie na energię, ale także na większą trwałość sprzętu oraz jego niezawodność. Dzięki interfejsom zamontowanym na płytce możliwa jest wymiana danych z urządzeniami zewnętrznymi.

Komputer jednopłytowy UPS-P4-A10-08128 firmy AAEON będzie dostępny przynajmniej do 2024 roku. Urządzenie ma certyfikat CE/FCC Class A.

PARAMETRY TECHNICZNE

 • czterordzeniowy procesor x86-64 Intel Pentium N4200 o taktowaniu 2,5 GHz,
 • karta graficzna Intel Gen 9 HD ze wsparciem kodowania video w formatach HEVC4, H.264, VP8, w rozdzielczości 4K,
 • wbudowane 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci Flash,
 • wbudowany układ Altera MAX10 FPGA,
 • zasilanie DC 5V@6A,
 • temperatura pracy 0-60°C,
 • waga 0,26 kg,
 • wymiary 85,6×90mm.

OBSŁUGIWANE INTERFEJSY I RODZAJE ZŁĄCZY

UP2 obsługuje interfejsy komunikacyjne:

 • Ethernet ×2,
 • GPIO,
 • MIPI-CSI2,
 • USB 2.0,
 • USB 3.0,
 • eDP.

Komputer jest wyposażony w złącze rozszerzeń w standardzie 40-pinowym (kompatybilne z Raspberry PI), DP 1.2, HDMI 1.4, RJ45 ekranowane magnetycznie ×2, SATA, USB A ×3, USB B micro oraz mPCI-e.

TME