Uniwersalne moduły liniowe MLA

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Automatyzację produkcji i budowanie maszyn ciężko sobie wyobrazić bez elementów wykonawczych zapewniających płynny i precyzyjny ruch liniowy. Wśród wielu dostępnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na moduły liniowe MLA, które stanowią dobrą alternatywę dla napędów pneumatycznych oraz hydraulicznych.

Uniwersalne moduły liniowe MLA

Moduły liniowe MLA produkowane przez polską firmę WObit stanowią kompletne rozwiązanie do realizacji przemieszczeń liniowych i są przeznaczone przede wszystkim do aplikacji transportowych i pozycjonujących. Dzięki konstrukcji opartej o odpowiednie profile aluminiowe oraz, jak sama nazwa wskazuje, na modularności, produkty te mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Na rodzinę modułów liniowych składa się kilka rozwiązań konstrukcyjnych, w których można wybrać długość, typ silnika, sterowanie, dodatkowe czujniki oraz akcesoria montażowe.

 
Fot. 1 Kontroler programowalny MIC488

Wszystkie moduły liniowe, w zależności od wymagań klienta, mogą być napędzane silnikiem krokowym z elektroniką zewnętrzną bądź zintegrowaną, silnikiem DC oraz serwonapędem. Wybór odpowiedniego modułu do aplikacji ułatwia konfigurator dostępny na stronie ml.wobit.com.pl.

MLA

Pierwszym i najpopularniejszym modułem jest wersja MLA zbudowana na przeznaczonym do niego profilu aluminiowym i prowadnicy z szyną profilową, po której toczy się wózek, a napęd przenoszony jest przez pasek zębaty. W wersji standardowej moduł jest napędzany silnikiem krokowym, co umożliwia sterowanie w otwartej pętli (bez konieczności stosowania czujnika położenia). Na życzenie klienta moduł MLA może zostać wyposażony w silnik DC, BLDC, serwo bądź korbę umożliwiającą sterowanie ręczne. Sprawdza się on w standardowych aplikacjach wymagających dynamicznego ruchu liniowego przy niewielkich obciążeniach.

 
Fot. 2 Moduł liniowy MLA

MLAS

W zastosowaniach wymagających wyższej precyzji i dużych obciążeń częściej stosowane są moduły liniowe MLAS, których konstrukcja składa się z profilu aluminiowego, prowadnicy liniowej oraz śruby kulowej. Zastosowanie śruby kulowej pozwala na przenoszenie sił osiowych (do 1000 N). Zapewnia także sporą precyzję ruchu, umożliwiającą ustalenie położenia z dokładnością do setnych części mm. Podobnie jak w wersji napędzanej paskiem zębatym, w MLAS można zastosować silnik krokowy, silnik DC, BLDC oraz serwonapęd.

 
Fot. 3 Moduł liniowy MLAS

MLA2P

Do przenoszenia większych obciążeń coraz częściej wybierany jest również MLA2P, czyli moduł liniowy o usztywnionej konstrukcji. Układ napędzany jest serwonapędem z przekładnią planetarną. Ruch obrotowy na liniowy zamieniany jest za pomocą paska zębatego. Zamiast serwonapędu z przekładnią istnieje możliwość zastosowania silnika krokowego, BLDC lub DC.

 
Fot. 4 Moduł liniowy MLA2P

Moduł zapewnia maksymalną siłę osiową do 500 N i prędkość liniową do 2 m/s, pozwala na przenoszenie do 50 kg w pracy pionowej. MLA2P ma maksymalny zakres ruchu do 2800 mm i charakteryzuje się kompaktową zabudową, a także zwiększoną odpornością na zanieczyszczenia. Istnieje możliwość montażu enkodera oraz dostosowania modułu do wymagań klienta.

ZASTOSOWANIA

Moduły liniowe MLA są stosowane w układach transportowych, przy budowie manipulatorów, systemach pomiarowych, systemach pick & place, układach kartezjańskich. Dzięki zróżnicowanej ofercie komponentów oraz konfigurowalności modułów liniowych MLA konstruktorzy firmy WObit mogą tworzyć niestandardowe rozwiązania dopasowane do potrzeb danej aplikacji. Za ich pomocą można przygotować zarówno systemy pomiarowe, jak i wieloosiowe układy wykonawcze spełniające różnorodne funkcje, począwszy od montażu i testowania elementów, przez operacje typu pick & place aż po sortowanie i paletyzację oraz depaletyzację detali. Kluczowe jest określenie wymaganych parametrów i dobranie odpowiedniej konfiguracji produktów.

 
Fot. 5 Konfigurator modułów liniowych ML

Moduły liniowe mogą posłużyć do zbudowania pełnego stanowiska montażowego np. do obejm stalowych. Do budowy takiego układu, w zależności od obciążenia i wymaganej szybkości pracy układu, można zastosować zarówno moduły z napędem paskowym, jak i śrubowym w układzie YZ, doposażone w odpowiednie chwytaki. Do sterowania pracą kilku osi warto zastosować programowalny kontroler MIC488. Służy on do sterowania maksymalnie 4 silnikami krokowymi lub serwonapędami w trybie krok/kierunek. Kontroler pozwala także na podłączenie enkoderów inkrementalnych do nadrzędnej kontroli pozycji.

Oprócz uniwersalnych wejść/wyjść oraz dwóch wejść 0‒10 V dostępne są także porty komunikacyjne (RS232, RS485) pracujące w protokole MODBUS (slave), pozwalające na komunikację np. z panelami HMI. Darmowe oprogramowanie pozwala w prosty sposób skonfigurować trajektorię ruchu napędów oraz tworzyć programy sterujące napędami, wyjściami oraz reagować na stany wejść lub wartości zmiennych komunikacyjnych. Tworzenie programów ruchu odbywa się w intuicyjnym środowisku poprzez komendy tekstowe.

 
Fot. 6 Panele HMI z serii Green

Warto pamiętać również o wygodnym interfejsie pomiędzy człowiekiem a maszyną. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie panelu operatorskiego HMI. WObit proponuje zastosowanie paneli HMI firmy Kinco z nowej serii Green. Charakteryzuje się ona nowoczesnym designem, doskonałym wsparciem pracy dla użytkownika oraz wydajnym procesorem o długiej żywotności.

Poza modułami liniowymi WObit oferuje również inne urządzenia własnej produkcji w tym: roboty SCARA, roboty Tower, robota Desktop oraz rodzinę robotów AGV przeznaczonych do autonomicznego transportu towarów.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
tel. 61 22 27 422, wobit@wobit.com.pl, www.wobit.com.pl