Astraada One PLC i Astraada Safety PLC. Jeden Codesys - Zintegrowany system sterowania, wysoki poziom bezpieczeństwa maszyny

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Poszukujesz rozwiązań do sterowania maszynami oraz małymi i średnimi aplikacjami automatyki przemysłowej/budynkowej? Lubisz stosować kompleksowe oprogramowanie, które może integrować jednocześnie wiele podzespołów automatyki od różnych producentów?

Astraada One PLC i Astraada Safety PLC. Jeden Codesys - Zintegrowany system sterowania, wysoki poziom bezpieczeństwa maszyny

Sterowniki Astraada One to produkty do takich właśnie aplikacji. W oparciu o te sterowniki można budować lokalne systemy sterowania lub łączyć rozproszone układy I/O w oparciu o protokół EtherCAT. Astraada One pozwala w prosty sposób integrować systemy napędowe oraz aplikacje bezpieczeństwa Safety.

Poszczególne wersje sterowników Astraada One różnią się ilością kanałów IO (DI, DO, AI, AO, PT100/1000, HSC 500 kHz) oraz przekątną ekranu w przypadku sterowników zintegrowanych z panelem HMI. Z kolei sterownik modułowy Astraada EC2000 oferuje szerokie spektrum modułów rozszerzających IO, za pomocą których można zbudować elastyczny system rozproszony. W ramach rodziny Astraada One dostępne są:

 
Fot. 1 Astraada One ECC2250

W ramach rodziny Astraada One dostępne są:

 • kompaktowe sterowniki PLC (np. ECC2100, ECC2200, ECC2220, ECC2250),
 • modułowe sterowniki PLC (EC2000),
 • sterowniki PLC zintegrowane z panelem HMI (np. DC2004, DC2007, DC2110W X CS),
 • terminale HMI (np. ET2007, ET2115),
 • sterownik Safety PLC wraz z modułem Safety I/O (SC-1000, SC-I/O).

 

WSPÓLNE ŚRODOWISKO PROGRAMISTYCZNE CODESYS V3.5

 
Fot. 2 Sterownik zintegrowany z panelem HMI – Astraada One DC2110W X CS

W dobie transformacji wielu gałęzi przemysłu w kierunku Przemysłu 4.0, coraz większy nacisk kładzie się na spełnienie jego założeń mówiących o maksymalnej skalowalności, otwartości oraz kompatybilności systemów automatyki przemysłowej czwartej generacji. Niewątpliwie założenia te spełnia niezależne sprzętowo, wieloplatformowe środowisko Codesys. Najnowsza wersja oprogramowania Codesys (V3.5) jest wspólnym dla wszystkich urządzeń Astraada One środowiskiem, które oferuje bardzo szerokie możliwości programistyczne.

Codesys jest intuicyjnym środowiskiem pozwalającym dobrać odpowiedni język programowania zawarty w normie IEC 61131-3, zarówno pod kątem łatwego i szybkiego tworzenia małych programów sterowania, jak i przejrzystego oraz uporządkowanego tworzenia złożonych aplikacji.

Wraz z pakietem oprogramowania Codesys zyskujesz ponadto:

 • integrację programu głównego, wizualizacji, programu Safety oraz serwonapędów z poziomu jednego projektu,
 • łatwość konfiguracji szerokiej gamy protokołów komunikacyjnych,
 • symulator online pozwalający przetestować stworzoną aplikację sterującą,
 • łatwość tworzenia wizualizacji poprzez wykorzystanie wspólnej bazy zmiennych oraz technologii VNC,
 • webserwer, czyli dostęp do wizualizacji z poziomu urządzeń mobilnych,
 • dostęp do szerokiej bazy rozszerzeń oraz bibliotek,
 • możliwość tworzenia własnych bibliotek,
 • możliwość programowania zorientowanego obiektowo w wersji przemysłowej (OOIP).

 

KOMUNIKACJA TO PODSTAWA

W obecnych realiach, sterowniki przemysłowe komunikują się zarówno z urządzeniami na poziomie obiektowym, jak i systemami wyższego poziomu. Sterowniki Astraada One oferują wiele opcji komunikacyjnych, dzięki którym mogą pracować w różnych środowiskach oraz zastosowaniach. W standardzie oferowane są protokoły EtherCAT, CAN, CANOpen, Modbus TCP/IP oraz Modbus RTU. Opcjonalnie można skorzystać z licencji: Profinet, EtherNet/IP, VPN Client, OPC UA, BACnet, J193.

 
Fot. 3 Webserwer Astraada

JEDNO URZĄDZENIE – WIELE ZASTOSOWAŃ

Środowisko Codesys zapewnia bardzo szerokie możliwości integracyjne, wszystkie wspierane przez sterowniki Astraada One. W zależności od potrzeb, sterowniki Astraada One można wykorzystać w kilku różnych scenariuszach, np. sterowaniu serwonapędem lub zespołem serwonapędów za pomocą ultraszybkiego protokołu EtherCAT, przystosowanego do pracy w systemach czasu rzeczywistego. Sterowniki Astraada One oferują możliwość wykorzystania licencji SoftMotion oraz SoftMotion+CNC do zaawansowanego sterowania serwonapędami w takich zadaniach np.: praca osi w sprzężeniu, elektroniczna krzywka CAM, praca w sprzężeniu z uwzględnieniem kinematyki maszyny.

Bezpieczeństwo jest podstawowym aspektem podczas projektowania i integrowania maszyn. Coraz częściej do tych zastosowań wykorzystuje się dedykowane sterowniki Safety PLC, które podnoszą poziom bezpieczeństwa maszyny, oferują elastyczność i przejrzystość systemu niedostępną w standardowych rozwiązaniach opartych na przekaźnikach bezpieczeństwa.

 
Rys. 1 Architektura systemu bezpieczeństwa opartego o sterownik Astraada One ECC2250 oraz sterownik bezpieczeństwa Astraada SC-1000

W oparciu o sterowniki Astraada One oraz sterownik bezpieczeństwa Astraada Safety SC-1000 można budować systemy bezpieczeństwa gwarantujące bezpieczeństwo na poziomie SIL3 wg normy IEC61508. Podobnie jak w scenariuszu sterowania serwonapędami, system bezpieczeństwa oraz proces główny integruje się w łatwy sposób z poziomu jednego projektu w oprogramowaniu Codesys. Sprawia to, że proces tworzenia aplikacji bezpieczeństwa jest maksymalnie prosty oraz względnie krótki.

Architektura takiego systemu została przedstawiona na schemacie ideowym na rys. 1. Opiera się on na sieci EtherCAT oraz certyfikowanym protokole bezpieczeństwa FSoE (Fail Safe over EtherCAT), który służy do komunikacji sterownika Safety z modułami Safety IO. Nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych kabli komunikacyjnych, ponieważ wykorzystuje on standardowy protokół EtherCAT jako medium komunikacyjne, dzięki czemu można w dowolny sposób łączyć standardowe moduły IO oraz moduły Safety IO w systemie rozproszonym.

Cała rodzina sterowników Astraada One oraz Astraada Safety dostępna jest w ofercie firmy ASTOR. Sprzęt można wypożyczyć bezpłatnie w celu przeprowadzenia testów.

 

Mateusz Pijanowski
Menedżer produktów Astraada

ASTOR
tel. 12 424 00 65, mateusz.pijanowski@astor.com.pl, www.astor.com.pl