Interfejsowe przekaźniki elektromagnetyczne z ATEX – bądź bezpieczny z Finder dzięki naszym produktom w wykonaniu Ex

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie przed wybuchem jest jednym z najważniejszych zagadnień ostatnich lat. Coraz większą wagę przykładamy do bezpieczeństwa pracowników i całego zakładu przemysłowego. Idąc naprzeciw temu, Finder opracował przekaźniki do stref zagrożonych wybuchem zgodne z normą ATEX. Trzy typy nowoczesnych rozwiązań przekaźnikowych przeznaczonych do pracy w otoczeniu gazów w aplikacjach innych niż kopalnie, pozwalające na wszechstronne zastosowanie w miejscach takich jak zakłady chemiczne, petrochemiczne, farmaceutyczne, stacje benzynowe, garaże i obszary podziemne, kabiny natryskowe, elektrownie gazowe, rozlewnie gazu oraz wiele innych.

Interfejsowe przekaźniki elektromagnetyczne z ATEX – bądź bezpieczny z Finder dzięki naszym produktom w wykonaniu Ex

Dzięki poniższym produktom możemy w prosty sposób zwiększyć bezpieczeństwo w układach automatyki, które mogą być narażone na kontakt z wybuchowymi parami, gazami lub mgłami (zgodnie z kategorią 3G). Seria 66 zapewnia zabezpieczenie w klasie Ex Nc, dodatkowo w serii 39 oraz 58 zastosowano technologię zabezpieczającą przed iskrzeniem, co dało im Ex nA. Oferowane przez nas produkty jako komponenty stykowe przeznaczone są do pracy w grupie wybuchowości IIC – dzięki czemu pozwalają na bezpieczną pracę w drugiej strefie zagrożenia w otoczeniu substancji takich jak metan, wodór, etanol, hydrazyna, siarkowodór, dwusiarczek węgla i wiele innych (oznaczenie IIC – oznacza, że przekaźniki mogą pracować z najszerszym spektrum mieszanin wybuchowych przy sporadycznym kontakcie z tymi substancjami).

Podczas konstruowania tych produktów skupiliśmy się na dostosowaniu oferty do współczesnego zapotrzebowania układów automatyki, dzięki czemu oddajemy w państwa ręce serię 39 o szerokości 6 mm przygotowaną do prostej i szybkiej współpracy ze serownikami PLC, 59 pozwalającą na zwielokrotnienie sygnału i budowę prostych układów logicznych, oraz 66 – dającą możliwość załączania nawet 25 A na dwóch stykach przełącznych lub zwiernych.

SERIA 39 EX

Przekaźniki te pozwolą w prosty i szybki sposób separować sygnały, zwiększyć żywotność styku sterownika PLC oraz ochronić jego wejścia. Konstrukcja tego przekaźnika interfejsowego została oparta na jednym z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań w gabarycie 6 mm, jaką jest MasterBasic. Dodatkowo pracę z naszymi produktami ułatwi pełna gama akcesoriów, takich jak: szyny grzebieniowe, separatory na szynę oraz moduł do szybkiego łączenia ze sterownikiem PLC (również spełniające normy ATEX). W serii 39 dostępne są dwa rozwiązania w wykonaniu śrubowym oraz w wykonaniu push-in, które nie wymaga narzędzi do włożenia przygotowanego drutu lub linki, przyśpieszając w ten sposób
kablowanie rozdzielnicy.

Kod oznaczenia kategorii EX tych przekaźników to: ATEX, II 3G Ex nA nC IIC Gc. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz wyróżnieniu kolorem podstawki w stosunku do normalnego wykonania otrzymujemy nowoczesny, łatwo rozróżnialny produkt, przystosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach.

Typowy kod przekaźnika interfejsowego na 24 V prądu stałego: 39.11.7.024.0073. Zakres napięć sterowania dostępnych dla serii 39 plasuje się od 6 do 24 V dla prądów stałych (DC) i od 6 do 240 V z uniwersalnym prądem sterowania (AC/DC).

SERIA 58 EX

Jest ona oparta na konstrukcji przekaźników 55 dzięki czemu zachowujemy konfigurację 2,3 i 4 styków przełącznych, zależnie od typu. Specjalnie dobrane akcesoria pozwalają w prosty sposób łączyć je w szeregi za pomocą akcesoriów takich jak szyny grzebieniowe. Dzięki nim możemy tworzyć proste układy logiczne, zwielokrotnić sygnał i jednocześnie zastosować na każdym ze styków różne napięcia i sygnały sterujące. Innowacyjność i pewność konstrukcji uznanych przekaźników jakimi są nasze 55-ki daje pewność długoletniej eksploatacji i niezawodności układu. Wbudowany wskaźnik zadziałania ułatwia kontrolę i serwis urządzenia. Kod oznaczenia kategorii EX tych przekaźników to: ATEX, II 3G Ex nA nC IIC Gc.

Ze względu na zastosowanie specjalnych uszczelnień obudowy w tych produktach zrezygnowano z przycisku testującego, mamy dzięki temu pewność, że obudowa naszego produktu zawsze zachowa wymagane bezpieczeństwo, niezależnie od warunków środowiskowych. Podstawki do aplikacji ATEX to seria 94.04.7 (śrubowe) w specjalnym wykonaniu do stref przeciwwybuchowych. W przekaźnikach interfejsowych serii 58 Ex standardowym wyposażeniem jest moduł sygnalizacyjny LED z zabezpieczeniem diodowym (cewki DC) i warystorowym (cewki AC i DC) oraz obejma sprężynowa, zwiększające bezpieczeństwo pracy produktu nawet w układach, które mogą być narażone na wibracje. Konstrukcja pozwala na zastosowanie styków złoconych, dzięki czemu możemy przesyłać bardzo niskie prądy i napięcia oraz wykonywać łączenia o skrajnie małej częstości, bez obawy o pasywację styków.

Typowy kod przekaźnika interfejsowego na 24 V prądu stałego: 58.34.9.024.0059. Zakres napięć sterowania dostępnych dla serii 58 jest to od 12 do 125 V dla prądów stałych (DC) i od 12 do 230 V dla prądów zmiennych (AC).

SERIA 66 EX

Jest to jedno z najciekawszych rozwiązań w naszej ofercie. Silnoprądowy przekaźnik pozwalający łączyć na 2 stykach nawet 25 A przy 24 VDC lub 230 VAC zapewnia niejednokrotnie możliwość zdecydowanego uproszczenia Państwa układu. Szczelna obudowa zapewnia poziom bezpieczeństwa Ex nC. Dzięki konstrukcji, która umożliwia, zależnie od wykonania, montaż przewlekany do elektroniki lub podłączenie za pomocą konektorów Faston 250, stają się one niesamowicie uniwersalnym narzędziem do budowy układów automatyki i elektroniki przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Kod oznaczenia kategorii EX tych przekaźników to: ATEX, II 3G Ex nC IIC Gc.

Typowy kod przekaźnika na 24 V prądu stałego: 66.82.9.024.0000. Zakres napięć sterowania dostępnych dla serii 66 wynosi od 12 do 125 V dla prądów stałych (DC).

PODSUMOWANIE

Finder jako jeden z najnowocześniejszych producentów przekaźników, obecny na rynku już ponad 60 lat, zawsze tworzy produkty o najwyższej jakości, niejednokrotnie wyprzedzając rynek swoją innowacyjnością. Pragniemy, aby nasze najnowsze wykonania, które zaprezentowaliśmy powyżej przekonały Państwa swoją jakością oraz uniwersalnością. Są to produkty, które zostały stworzone jako bezpośrednia odpowiedź na zapotrzebowanie naszych klientów. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze przekaźników lub doradztwa technicznego, zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Stanisław Rak
FINDER Polska Sp. z o.o.
ul. Malwowa 126 60-175 Poznań
tel. 61 865 94 07, finder.pl@findernet.com, https://findernet.pl/