Wentylacja i akcesoria do szaf firmy Finder

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w szafie sterowniczej może znacząco wydłużyć życie produktów. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak zapewnić komfort dla zainstalowanych urządzeń.

Wentylacja i akcesoria do szaf firmy Finder

Kluczowym elementem z punktu widzenia odbierania ciepła z rozdzielnicy są wentylatory. Mają one bardzo ważne zadanie, nie tylko jest to zapewnienie właściwej temperatury, ale również filtracja przed kurzem i pyłem.

I to właśnie tu rodzi się pierwszy kłopot zabezpieczenie przed kurzem. Rozwiązanie, jakie proponuje Finder w serii 7F.20, to wentylatory z możliwością szybkiej wymiany maty filtrującej. Prosty dostęp od frontu spowoduje usprawnienie możliwości wymiany i skrócenie czasu przeglądu rozdzielnicy.

Warto zwrócić uwagę również na kierunek przepływu powietrza. Ustawienie wentylatorów jako nawiewowe, a filtrów jako wylotowe zapewnia wytworzenie nadciśnienia w rozdzielnicy, co powoduje, że nie zaciąga ona powietrza przez szpary. Ważne jest również wykorzystanie konwekcji w rozdzielnicy – najlepiej elementy wlotowe zainstalować na dole, a wylotowe na górze. Można wykorzystać przykład zawarty w katalogu.

Aby dobrać odpowiedni przepływ wymagany do naszego układu automatyki, musimy znać ilość ciepła wytwarzaną przez aparaty znajdujące się w rozdzielnicy oraz przewidywaną różnicę temperatur między otoczeniem a wnętrzem szafy. Mając te dane, możemy w prosty sposób określić jakiego przepływu będziemy potrzebować, aby zapewnić właściwy komfort dla naszych aparatów w rozdzielnicy. Poniżej znajdują się krzywe, które ułatwiają dobór właściwego wentylatora.

Uzupełnieniem naszej wentylacji są oczywiście termostaty i tu polecamy kompaktową serię 7T, która w swoim zakresie obejmuje termostaty do grzania, wentylacji oraz specjalne wykonanie, jakim jest małogabarytowy higrotermostat. Ważną cechą tych produktów jest obudowa modułowa.

W ofercie firmy Finder znajduje się dużo więcej akcesoriów do szaf. Warto w szczególności zwrócić uwagę na nowe lampy do szaf serii 7L. W przypadku jakichkolwiek pytań technicznych związanych z doborem zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

 

Stanisław Rak

Finder Polska
www.findernet.com