Kompleksowe rozwiązania dla automatyki od firmy Eaton Electric

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Komponenty dla automatyki są jedną ze specjalizacji TME. Spośród bogatej oferty gotowych do wysyłki artykułów, które posiadamy w naszych magazynach, jedną z czołowych i najliczniej reprezentowanych grup stanowią produkty od firmy Eaton Electric. Elementy te charakteryzuje wysoka jakość wykonania, a zarazem kompleksowe podejście do tematu automatyzacji. Mogą być stosowane w każdym miejscu, gdzie istnieje potrzeba wprowadzenia lub usprawnienia samoczynnych procesów produkcji, obróbki, magazynowania czy ewidencji.

Kompleksowe rozwiązania dla automatyki od firmy Eaton Electric

Poniżej prezentujemy przegląd uniwersalnych produktów Eaton Electric, które pozwalają stworzyć zaawansowane systemy automatyzacji. Są to m.in. sterowniki programowalne, styczniki, wyłączniki silnikowe oraz przełączniki, kontrolki i kasety sterownicze.

Sterowniki easyE4

Mały sterownik programowalny może sam w sobie stanowić serce systemu automatyzacji, nawet w przypadku złożonych urządzeń. Proste sterowniki easyE4 dzięki swojej funkcjonalności pozwalają wdrożyć złożoną architekturę kontrolowania i monitorowania zautomatyzowanych systemów. Modułowa budowa sprawia, że seria easyE4, przy współpracy z innymi produktami firmy Eaton, równie dobrze sprawdzi się przy sterowaniu pracą maszyn czy fragmentów linii produkcyjnej, jak i automatyzacji oświetlenia budynków.

 
Fot. 1 Kompaktowy sterownik easyE4 wyposażony w wyświetlacz

Zależnie od konkretnego modelu jednostka podstawowa, czyli sam sterownik, może być wyposażona w: do 8 wejść cyfrowych lub do 4 wejść analogowych o 12-bitowej rozdzielczości; od 4 do 8 wyjść tranzystorowych lub przekaźnikowych; opcjonalny wyświetlacz; a także klawiaturę, złącze karty pamięci SD przechowującej program sterownika i rejestrowane dane, złącze RJ-45 przeznaczone do komunikacji z lokalną siecią Ethernet, a także złącze dla łączników easyConnect służące do przekazywania danych między jednostką podstawową a modułami rozszerzeń. Bezpośrednio do jednego przekaźnika easyE4 można podłączyć do 11 dodatkowych modułów, co daje maksymalną liczbę 188 wejść/wyjść. Modele UC są uniwersalne, mogą być zasilane dowolnym napięciem: 12 VDC, 24 VDC lub 24 VAC. Wersja AC obsługuje napięcia od 100 do 240 V AC lub DC.

Metody programowania sterowników easyE4

 
Fot. 2 3-biegunowy stycznik Eaton DILM, przeznaczony do montażu na panelu

Seria easyE4 może być programowana przez użycie jednej z czterech metod dostępnych w środowisku easySoft.

Pierwszą stanowi klasyczna metoda, znana większości instalatorów specjalizujących się w automatyce, tj. schemat drabinkowy.

Druga to tekst strukturalny, czyli kod, który z łatwością opanuje każdy użytkownik znający podstawy programowania w jednym z podstawowych języków tekstowych (C++, Java, Python itd.).

Pozostałe dwie opcje to schematy EDP oraz schemat blokowy.

Dzięki tej różnorodności każdy instalator znajdzie odpowiednie dla siebie i swojego zespołu rozwiązanie. Warto w tym miejscu nadmienić, że produkty serii easyE4 są wstecznie kompatybilne, czyli mogą wykonywać programy napisane dla wcześniejszych wersji przekaźników programowalnych Eaton serii easy500/700/800/MFD.

Sterowniki easyE4 pozwalają nie tylko kontrolować pracę urządzeń, ale również zbierać dane o stanie systemu. Monitorowane informacje mogą zostać przekazane użytkownikowi za pomocą wbudowanego wyświetlacza lub przesłane przez sieć lokalną (LAN) do serwera. Zebrane w ten sposób dane umożliwiają w czasie rzeczywistym zdalne nadzorowanie pracy podłączonych urządzeń. Służy do tego np. autorskie rozwiązanie firmy Eaton – środowisko Galileo, które pozwala m.in. na prezentację danych w formie strony HTML5, dającej się otworzyć w zwykłej przeglądarce internetowej. Zapewnia to pełną personalizację prezentowanych informacji, a także kontrolę pracy całego systemu.

Kompleksowa automatyzacja z komponentami firmy EATON

Chociaż same sterowniki stanowią „mózg operacji”, na nic się zdadzą bez wysokiej jakości komponentów pośredniczących w sterowaniu urządzeniami docelowymi. Firma Eaton Electric, za pośrednictwem TME, oferuje szereg rozwiązań, które wspólnie służą do budowy złożonych systemów automatyzacji – niezależnie od ich przeznaczenia.

Moduły styczników serii DILM

Styczniki DILM (znane także z oznaczenia "DIL M") od firmy Eaton występują w wielu wersjach. W katalogu TME znalazły się komponenty przeznaczone do pracy z prądem maksymalnym do 170 A. Są to komponenty 3- i 4-biegunowe, montowane na płycie montażowej lub szynie DIN. Zwraca uwagę fakt, że styczniki przeznaczone do pracy z prądem stałym mają takie same rozmiary, jak te do pracy z prądem AC. Do styczników DILM dostępne są również akcesoria, takie jak styki pomocnicze czy też filtry (tłumiki) i ograniczniki przepięć. W poszukiwaniu odpowiedniego elementu najlepiej jest bezpośrednio zajrzeć do katalogu TME i znaleźć w naszej ofercie właściwie rozwiązanie.

Wyłączniki silnikowe PKZ

 
Fot. 3. Przykład wyłącznika silnikowego montowanego na szynę DIN

Zabezpieczenia z rodziny PKZ (obejmującej kilka serii) mogą służyć do ochrony wielu obciążeń, np. transformatorów, jednak ich głównym przeznaczeniem są silniki elektryczne. Modele PKZ występują w wersjach wyposażonych w wyzwalacze reagujące na prąd od 0,1 do 63 A (przedział nastaw zależy od konkretnego modelu), pokrywając szeroki zakres zastosowań – aż do mocy 34 kW. Chronią one silniki przed przeciążeniami, zanikiem fazy oraz mają dodatkowe wyzwalacze zwarciowe. Zbudowano je z myślą o współpracy ze stycznikami DILM, z którymi mogą być łączone w zwarte grupy na szynie DIN. Występują w wersjach wyposażonych w przyciski (do 25 A) oraz wyłączniki obrotowe (powyżej 63 A) – mogą być stosowane także jako wyłączniki awaryjne. Dodatkowo TME prowadzi również sprzedaż styków pomocniczych, sygnalizacyjnych oraz wyzwalaczy wzrostowych i podnapięciowych.

Przełączniki i kontrolki RMQ-TITAN

 
Fot. 4 Kaseta sterownicza (przycisk awaryjny) serii RMQ-Titan

Każdy system automatyzacji przewiduje nadzór operatora, a także kontrolę nad samoczynnymi procesami – choćby tylko w zakresie ich uruchamiania i awaryjnego przerywania. Produkty firmy Eaton z zakresu kontrolek i przełączników zostały zgrupowane w rodzinach RMQ-Titan oraz RMQ-16. Są to nie tylko przyciski i elementy sygnalizacyjne, ale również potencjometry, panelowe gniazda USB i RJ45, przełączniki I/O (ON/OFF) oraz obrotowe, a także podświetlane przyciski bezpieczeństwa. W katalogu TME znajdziemy też przemysłowe joysticki oraz kasety sterownicze, a nawet drobne akcesoria, takie jak zapasowe kluczyki, tabliczki opisowe, soczewki na przyciski w różnych kolorach (a także oznaczone napisami). Produkty z grupy RMQ w katalogu TME to wyczerpująca oferta podstawowych komponentów niezbędnych w każdym systemie automatyzacji.


TME
www.tme.eu