Nowe funkcje sterowników

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Od momentu powstania pierwszego PLC rosną potrzeby związane z poszerzaniem funkcjonalności sterowników. Wpływ na taką sytuację wywierają warunki dyktowane przez rynek. Coraz mniejsza dostępność pracowników i coraz bardziej wymagające procesy wymuszają m.in. zwiększanie poziomu automatyzacji przy jednoczesnym wykorzystywaniu technologii zgodnej z założeniami Przemysłu 4.0. Czy zatem sterownik powinien pozostać urządzeniem, które wyłącznie zarządza poszczególnymi elementami automatyki, czy należy oczekiwać, aby stał się czymś więcej?

Nowe funkcje sterowników

Podstawowe zadania PLC, związane ze sterowaniem, nie podlegają dyskusji. Jednakże w związku z potrzebą optymalizacji kolejnych obszarów automatyzacji, wymagana jest od nich możliwość analizowania danych produkcyjnych, dostępnych w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie, a także opcja zdalnego reagowania na występujące zdarzenia. Szansę na realizację tego typu działań tworzą systemy chmurowe, które dodatkowo pozwalają w przejrzysty sposób przedstawiać otrzymywane ze sterowników dane. Możliwość rejestracji PLC w chmurze jest zatem ważnym punktem, który powinien być spełniony przy wyborze określonego rozwiązania.

Firma Turck wychodzi naprzeciw wyżej wymienionym wymaganiom i oferuje opcję rejestracji w chmurze wszystkich swoich sterowników PLC. Jakie zatem inne parametry pozwalają na dobór odpowiedniego rozwiązania?

Potrzeba instalacji HMI

Jeżeli w aplikacji tworzona jest wizualizacja, można zdecydować się na użycie sterownika serii TX700 HMI z PLC. Dla wielu użytkowników opcja stworzenia w aplikacji wizualizacji i sterowania w CoDeSys w ramach jednego projektu stanowi ważny argument przy dokonywaniu wyboru. Urządzenia ze wspomnianej serii dostępne są z wyświetlaczem w rozmiarze od 5 do 21 cali, dzięki czemu znajdują one miejsce w różnego typu zastosowaniach.

W serii paneli HMI TX700 z PLC przewidziano również wykonania specjalne.

Pierwsze dotyczą zastosowań, w których występują niesprzyjające warunki oświetleniowe. Chodzi o urządzenia z serii TX700HB, która charakteryzuje się wyjątkowo jasnym wyświetlaczem, do 800 Cd/m².

Drugie rozwiązanie tego rodzaju to seria TX700FB. Opracowano ją zgodnie z wymogami pozwalającymi na dostosowanie do pracy w branży spożywczej. Sterowniki z tej linii wyposażono w przedni panel ze stali nierdzewnej z powłoką poliestrową. Przednia część urządzeń została zaprojektowana w stopniu ochrony IP69K, gwarantującym odporność na czyszczenie pod wysokim ciśnieniem oraz na temperaturę do 80°C. Seria jest również odporna na kwasy i chemikalia.

Panele ze sterownikiem firmy Turck wyposażono w wysokiej jakości dotykowe wyświetlacze pojemnościowe, dzięki czemu ich obsługa staje się bardzo wygodna i przypomina tę znaną ze smartfonów.

Zintegrowane HMI nie jest warunkiem koniecznym

Seria TX700 dostępna jest także jako klasyczny sterownik, bez funkcjonalności HMI. Modele TX700S, TX700D oraz TX700Q różnią się między sobą m.in. ilością dostępnej pamięci oraz rodzajem zastosowanego procesora. Pozwala to na dobór optymalnego rozwiązania w zależności od specyfikacji realizowanej aplikacji. Cechami wspólnymi całej linii TX700 – niezależnie, czy z wbudowanym HMI, czy bez – jest mnogość dostępnych protokołów komunikacyjnych. Standardem są: Profinet, Ethernet/IP, Modbus TCP, CAN Open, Modbus RTU. Obsługa OPC
UA pozwala na komunikację sterowników z systemami informatycznymi. Możliwości te mogą zostać jeszcze zwiększone dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów, np. do Profibus.

Wyjść poza szafę

Zgodnie z ideą rozproszonych systemów sterowania oraz modułowości maszyn, coraz więcej komponentów montowanych jest poza szafą. Obecność modułów sieciowych zainstalowanych bezpośrednio na maszynie staje się obecnie standardem. Okazuje się, że opcji jest jednak jeszcze więcej, ponieważ poza szafą może znaleźć się sam sterownik. Model TBEN-L5-PLC-11 da się zamontować praktycznie w dowolnym miejscu, a jego charakterystyka komunikacyjna pozwala na integrację systemów opartych na: Profinet, Modbus TCP, Ethernet/IP, Modbus RTU, CAN, RS232/RS485. Dzięki tym atutom urządzenie spełnia zaawansowane wymogi dla najbardziej skomplikowanych aplikacji.

TXF700

Rodzina sprzętu firmy Turck w pełni wyposażonego w stopień ochrony IP67 została wzbogacona o panel HMI. Rozwiązania spotykane na rynku charakteryzują się wykonaniem zgodnie z IP66 z przodu, natomiast tył urządzeń zapewnia ochronę tylko w IP20. Tymczasem seria TXF700 zapewnia ochronę IP67 z obu stron, co oznacza, że dla zachowania szczelności nie są wymagane żadne dodatkowe obudowy.

Panele dostępne są w wersjach z wyświetlaczem 5, 7, 10, 15 oraz 21 cali. Połączenie ich w aplikacji wspólnie z TBEN-L5-PLC-11 pozwala na realizację sterowania i obsługi w IP67, zapewniając uzyskanie zaawansowanej funkcjonalności w nowoczesnym wydaniu. Dzięki wykorzystaniu takiego zestawu jesteśmy w stanie na zawsze pozbyć się problemu z planowaniem miejsca na montaż szafy sterowniczej, a panel HMI da się obsługiwać w miejscu najbardziej ergonomicznym – nawet takim, które wcześniej było niedostępne, bo wiązało się z koniecznością zastosowania dodatkowych elementów. Dzięki rozwiązaniom z wykorzystaniem szczelnych obudów zarówno dla PLC, jak i HMI, możliwe staje się teraz konstruowanie aplikacji z pominięciem klasycznych szaf i obudów, przez co redukowane są koszty instalacji oraz czas uruchomienia.

Podsumowanie

PLC przestało być klasycznym urządzeniem, którego miejsce musi być kojarzone z szafą sterowniczą. Oferta firmy Turck stale jest rozszerzana o kolejne rozwiązania, zgodne z koncepcją modułowości maszyn oraz dostępności danych. Sterowniki nie zatrzymują danych w obrębie samej maszyny i udostępniają je bezpośrednio w chmurze, pozwalając na minimalizowanie czasów postoju oraz sprawną analizę danych, dzięki którym proces może być optymalizowany w najlepszy sposób. W przyszłości wszystkie sterowniki PLC z firmowego katalogu będą również rozszerzone o opcję skorzystania z protokołu EtherCat, który charakteryzuje się dużą efektywnością. To wszystko sprawia, że Turck pozostaje pewnym partnerem w tworzeniu aplikacji z udziałem sterowników PLC, w wielu wersjach.

Turck – twój globalny partner w automatyzacji!

 

Turck
www.turck.pl