Chmura UniCloud – stały dostęp do wszystkiego

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Dostawcy technologii dla branży przemysłowej poświęcają coraz więcej uwagi narzędziom pozwalającym na integrację systemów automatyki oraz IT. Jak do cyfryzacji w erze Przemysłu 4.0 podchodzi izraelski Unitronics?

Chmura UniCloud – stały dostęp do wszystkiego

Cyfryzacja polega przede wszystkim na udostępnieniu wszelkich danych procesu produkcyjnego w celu ich późniejszej analizy. Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej zebrane informacje są segregowane, analizowane, a urządzenia podłączone do niej – zdalnie diagnozowane i zarządzane.

Nie jest trudno wyobrazić sobie sytuacji, w której po instalacji i świetnym zaprogramowaniu sterownika PLC wszystko działa poprawnie aż do czasu pierwszej konserwacji. Jesteśmy wówczas zmuszeni do zapakowania walizki narzędziowej, laptopa i wyruszenia w podróż służbową np. kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pracy, aby wykonać prostą diagnostykę i naprawić problem. Powoduje to stratę czasu oraz pieniędzy.

Odpowiedzią na tego rodzaju kwestię może być zdalny dostęp realizowany poprzez serwer VPN, router z kartą SIM ze stałym adresem IP lub połączenie sterownika do routera z zewnętrznym adresem IP. Niestety, rozwiązuje to tylko część problemów. Serwer VPN oferuje bowiem jedynie wgląd do błędów, karta SIM nie zbierze danych, a zewnętrzne IP nie pomoże podczas zmiany konfiguracji sterownika.

Czy nie łatwiej byłoby po prostu usiąść przed ekranem komputera i z poziomu chmury mieć dostęp do wszystkiego? Tak, dosłownie do wszystkiego – aby móc zdiagnozować sterownik, wgrać mu zdalnie nowsze oprogramowanie, przejrzeć i przeanalizować informacje, które udostępnia. Łatwiej, a zarazem taniej, ponieważ w wielu sytuacjach musimy dopłacić za posiadanie karty SIM ze stałym IP lub za sam VPN, podczas gdy przy usłudze chmurowej mamy to w pakiecie.

Chmura UniCloud od firmy Unitronics to kompletne i niewymagające programowania rozwiązanie dla producentów maszyn, integratorów oraz klientów. Pozwala na podłączenie wszystkich sterowników Unitronicsa do sieci i wyświetlanie informacji, wizualizacji, tabel i alarmów na w pełni konfigurowalnych pulpitach nawigacyjnych.

Co więcej, oprócz łatwej wizualizacji danych, chmura potrafije także analizować za pomocą wbudowanych inteligentnych funkcji biznesowych, które pozwolą na wyliczenie KPI oraz dostarczą informacji na temat tego, czy produkcja Twojego produktu idzie w dobrym kierunku.

Jeśli u jednego z Twoich klientów wystąpi usterka maszyny bądź instalacji, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, znajdziesz firmę klienta oraz sterownik do niej przypisany, a podłączony VPN lub VNC umożliwi diagnostykę zaistniałego problemu. Oczywiście wszystkie te dane możesz wyświetlać na jednym ze swoich pulpitów.

Dlaczego warto skorzystać z chmury:

  • Oszczędzasz czas na konfiguracji VPN. W naszym rozwiązaniu VPN działa ot tak, plug and play, po prostu.
  • Nie musisz mieć stałego adresu IP. Chmura sama go znajdzie.
  • Otrzymujesz możliwość przeprowadzenia zdalnej aktualizacji bez wychodzenia z domu czy biura.
  • Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo danych, bo czuwają nad nim specjaliści z firmy Amazon.
  • Możesz wizualizować i analizować informacje z nieograniczonej liczby sterowników Unitronics, a to wszystko z jednego miejsca i konta UniCloud, nawet z Twojego biurka.
  • Jesteś w stanie zarządzać swoją organizacją oraz organizacjami, dla których zaprogramowałeś sterownik, przyznając przy okazji każdemu z członków inne poziomy dostępu do danych.

Jak działa chmura Unicloud

UniCloud korzysta z protokołu MQTT, którego używają nawet największe firmy świata, m.in. Facebook w swoim Messengerze. Oparto go na wzorcu publikacja/subskrypcja, co sprawia, że jest prosty w obsłudze, niezawodny w działaniu i nie obciąża transmisji danych.

Sterowniki serii Unistream do połączenia z chmurą UniCloud potrzebują tylko dostępu do Internetu, bo natywnie wspierają protokół MQTT. Natomiast sterowniki Samba i Vision wymagają routera Unitronicsa, który pełni funkcję bramki MQTT.

Sterownik PLC lub router wysyła dane (publikuje) do brokera (serwera), którym jest chmura Unitronicsa, a następnie wszystko to pobiera użytkownik, który subskrybuje określony temat. Oto cała filozofia transmisji danych do chmury.

Ile to kosztuje?

Do końca 2022 r. dostęp zdalny, VPN, VNC, WEBserver oraz zdalne wgrywanie programu na sterownik przez VPN są bezpłatne!

Co więcej, przez trzy pierwsze miesiące otrzymujesz bezpłatną subskrypcję, która pozwala dodatkowo zbierać dane, przetwarzać je i wizualizować na naszych pulpitach nawigacyjnych.

Po tym okresie – w zależności od liczby synchronizowanych z chmurą tagów oraz częstotliwości ich synchronizowania – opłata miesięczna za sterownik wynosi od 39 zł netto.

Tobie zostawiamy decyzję, czy jest to odpowiednia cena bezpieczeństwa oraz spokoju, w której skład wchodzą: szyfrowanie danych, zdalny dostęp, analiza danych, diagnostyka i wizualizacja.

Jeśli nie jesteś zainteresowany usługą subskrypcji, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ciekawe rozwiązanie. Możesz zakupić sterownik Unistream z wbudowaną licencją Startup (odświeżanie 20 tagów co 5 min) na pięć lat, dzięki czemu z 39 zł miesięcznie zrobi się ok. 15 zł. Tak, 15 zł za te wszystkie wspaniałe funkcje, które daje UniCloud!

W przypadku pytań lub zainteresowania tematem chmury zapraszamy do kontaktu poprzez mejla: sterowniki@elmark.com.pl


Kamil Kucharek
kamil.kucharek@elmark.com.pl

Elmark Automatyka
tel. 22 541 84 60
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl