Sterowniki PLC i panele HMI – niezbędnik automatyka

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Sterowniki programowalne i panele operatorskie stanowią istotny element systemów kontroli maszyny lub instalacji przemysłowej, ważny szczególnie w automatyce produkcyjnej. Firma WObit proponuje sterowniki PLC i panele HMI firmy Kinco, które dzięki swojej funkcjonalności znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach.

Sterowniki PLC i panele HMI – niezbędnik automatyka

Jednym z podstawowych zadań realizowanych przez sterowniki PLC jest komunikacja z urządzeniami wchodzącymi w skład systemu bądź maszyny. Elementami, które to umożliwiają, są przede wszystkim interfejsy komunikacyjne. Standardowo wszystkie sterowniki PLC Kinco wyposażono w funkcję komunikacji szeregowej, w tym porty RS485, które pozwalają na komunikację po protokole Modbus RTU. Dostępne są także modele z interfejsem CAN po protokole CANopen oraz Ethernet.

Standardowe serie K5 i K2

Seria K5 to wydajne sterowniki programowalne, spełniające potrzeby wielu przemysłowych aplikacji. Wyposażone są w dwa szybkie liczniki z 12 różnymi trybami pracy, szybkie wyjście impulsowe o częstotliwości do 200 kHz oraz interfejsy komunikacyjne: RS485 Modbus RTU, a także CANopen, dzięki zastosowaniu modułu rozszerzeń K541.

Seria K2 charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami. Wyposażona jest w punkty I/O, które mogą być dowolnie konfigurowalne, w zależności od potrzeb aplikacji. Dzięki temu nie ma potrzeby implementacji modułów rozszerzeń. Wśród tych kompaktowych sterowników warto zwrócić szczególną uwagę na model K205EA-18DT, który ma 8 konfigurowalnych punktów I/O, trzy szybkie wejścia o częstotliwości 50 kHz oraz wejście i wyjście analogowe.

Sterowniki z serii K2 zasilane są napięciem 24 VDC, a do ich programowania przeznaczone jest złącze USB. Port ten można zastosować również do zasilania.

 
Fot. 1 Seria K2 sterowników PLC

Nowe serie KS i KW sterowników PLC

Nowością w ofercie firmy WObit jest seria KS – kompaktowych, wysokowydajnych płytkowych sterowników PLC. Stanowi ona kontynuację serii K5, K2 i charakteryzuje się szerokim zakresem funkcjonalności, wysoką efektywnością oraz niezawodnością, dzięki zastosowaniu CPU o wyższej wydajności. Kompaktowa konstrukcja o szerokości poniżej 25 mm umożliwia montaż w małej szafie elektrycznej. Sterowniki wyposażone są w 4-kanałowy szybki licznik impulsów z maksymalną częstotliwością zliczania 200 KHz oraz w 4-kanałowe szybkie wyjścia impulsowe pracujące w trybie PTO i PWM. Oprogramowanie zapewnia grupę instrukcji sterowania pozycjonowaniem PLS, co ułatwia realizację prostej aplikacji sterowania ruchem.

Sterowniki z linii KS wyposażone są w interfejsy RS232, RS485 Modbus RTU. Modele KS105C1 i KS105C2 mają też wbudowany interfejs CAN, który obsługuje stację master i slave oraz protokół CANopen. Dzięki wygodnej bibliotece instrukcji sterowania ruchem nowa seria stanowi ekonomiczny wybór w przypadku aplikacji wieloosiowych. Dostępne są dla niej różne moduły rozszerzeń, które mogą być też używane jako urządzenia slave (podrzędnych) Modbus, co zwiększa zakres zastosowań.

W odpowiedzi z kolei na potrzeby aplikacji IoT firma Kinco opracowała serię KW. Są to bezprzewodowe urządzenia służące do gromadzenia i kontroli danych. Łączą technologię komunikacji LPWAN oraz sterowników PLC. Z jednej strony, umożliwiają łatwe gromadzenie i analizę danych, dzięki dostępności wielu modułów I/O, wysokiej wydajności i niezawodności oraz możliwości programowania przez użytkownika. Z drugiej, zapewniają bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne, takie jak LoRa lub NB-IoT oraz protokoły sieciowe. Nowe sterowniki są odpowiednie do zastosowań w przemysłowych aplikacjach IoT o dużym zasięgu i rozległej sieci połączeń.

Do konfiguracji sterowników PLC Kinco i tworzenia programów dostępne jest darmowe oprogramowanie KincoBuilder. Dodatkowo, ze strony www.kinco.com.pl można pobrać przykładowe programy oraz podręcznik programowania w języku polskim, który wyjaśnia znaczenie poszczególnych komponentów, a także pokazuje, jak krok po kroku stworzyć program i jak zaprogramować sterownik.

 
Fot. 2 Sterownik PLC z serii KS
 
Fot. 3. Seria KW sterowników PLC

Panele operatorskie z serii Green

Zadaniem paneli HMI jest pośredniczenie w komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną – zbieranie aktualnych danych z zarządzanych procesów, ich wizualizacja oraz sterowanie. Doskonale nadaje się do tego seria Green, będąca nową generacją paneli operatorskich HMI produkcji firmy Kinco. Charakteryzuje się nowoczesnym designem i wsparciem pracy dla użytkownika, co wyróżnia ją spośród wysokiej jakości paneli HMI. W serii Green zastosowano najpopularniejszy procesor na rynku, dzięki czemu tworzące ją produkty cechują się doskonałą wydajnością oraz żywotnością sięgającą ponad 10 lat.
Seria Green składa się z trzech podtypów:

  • GH – są to zaawansowane technicznie panele, wyposażone w 4 porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave, izolację portów szeregowych i we wbudowaną izolację zasilania;
  • G – standardowe panele, wyposażone w 3 porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave oraz we wbudowaną izolację zasilania;
  • GL – ekonomiczne panele, wyposażone w 2 porty szeregowe, Ethernet, standardowy port master USB i slave.

Seria Green współpracuje z nowym oprogramowaniem konfiguracyjnym Kinco DTools. Design wspiera wszystkie czcionki zainstalowane w systemie komputerowym. VNC umożliwia współpracę pomiędzy HMI i HMI, HMI i PC, a także urządzeniami mobilnymi typu smartfon. Wspiera też użyteczne komponenty, takie jak przeglądanie PDF czy zarządzanie zapisami logów do projektowania interfejsu zarządzającego. Umożliwia zdalną obsługę (zdalny pulpit i pobieranie plików), zarządzanie rejestrami, hasłami (16 poziomów dostępu), eksportowanie zaszyfrowanych plików CSV oraz wielopoziomowe wyświetlanie zdarzeń. Ma prosty i przyjazny w użyciu interfejs.

 
Fot. 4. Seria Green paneli HMI

Panele operatorskie ze sterownikiem PLC

W ofercie firmy WObit dostępne są również panele operatorskie ze sterownikiem PLC. To urządzenia, które łączą funkcje wizualizacji i sterowania oraz zadawania parametrów pracy systemu. Doskonale sprawdzą się w małych i średnich instalacjach automatyki, gdzie kluczowe pozostaje zintegrowanie wszystkich niezbędnych funkcji w kompaktowym urządzeniu. Jest to dobry wybór dla poszukujących długoterminowej stabilności i wysokiej jakości interfejsu człowiek-maszyna. Niewątpliwą korzyść stanowi eliminacja okablowania oraz etapu komunikacji między panelem HMI a sterownikiem PLC, co pozwala na obniżenie kosztów urządzenia. Mniejszy z dostępnych paneli, HP043-20DT, ma ekran dotykowy 4,3” TFT, kolorowy wyświetlacz HD 65536, host USB i zapewnia przechowywanie danych o dużej pojemności. Wyposażony jest w 4 szybkie liczniki, które mogą obsługiwać maksymalnie 32 PV i 32 przerwań "CV = PV". Moduł CPU oferuje 1 szeregowy port komunikacyjny RS485 z protokołem MODBUS RTU o przepustowości do 115,2 kHz.

 
Fot. 5. Panel operatorski ze zintegrowanym sterownikiem PLC

Do bardziej wymagających aplikacji doskonale sprawdzi się 7” panel dotykowy HP070-33DT. Wyposażony w 16 wejść cyfrowych i 14 wyjść oraz w 2 wejścia i 1 wyjście analogowe, a także 2 porty RS485, zapewnia szerokie możliwości komunikacji. Co istotne, może obsługiwać do 8 modułów rozszerzeń, łącząc wszystkie komponenty w jeden spójny system sterowania i umożliwiając instalację w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej.

Więcej informacji o panelach HMI i sterownikach PLC Kinco można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl, a także kontaktując się ze specjalistami firmy, pod numerem tel. 61 22 27 422.

 


P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
wobit@wobit.com.pl
tel. +48 61 22 27 422
fax +48 61 22 27 439
www.wobit.com.pl