Szybka i bezsmarowa – nowa rolka xiros prowadząca folię w systemach etykietujących

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Rolki z łożyskami kulkowymi xiros pozwalają na łatwe prowadzenie folii lub etykiet. Do tej pory wykonywane były głównie z bezbarwnie anodowanego aluminium. Nowa czarna rolka prowadząca firmy igus jest prawdziwą sensacją w technologii pakowania i etykietowania. Gotowy do montażu system przekonuje nie tylko wizualnie, ale także pod względem technicznym. Składa się z anodowanych na czarno, aluminiowych tub i bezobsługowych, płynnie pracujących polimerowych łożysk kulkowych xiros.

Szybka i bezsmarowa – nowa rolka xiros prowadząca folię w systemach etykietujących

Polimerowe łożyska kulkowe xiros firmy igus są bezsmarowe, bezobsługowe i higieniczne oraz charakteryzują się bardzo małym momentem rozruchowym. Ze względu na te specyfikacje stosowane są głównie w dziedzinie opakowań i technologii żywności. Jako w pełni zmontowane systemy z tubą wykonaną z aluminium, włókien węglowych lub PVC, łożyska kulkowe sprawdzają się w charakterze rolek prowadzących do przewijania folii i etykiet lub do transportu towarów. Dzięki zastosowaniu odpornych na ścieranie, wysokowydajnych polimerów i cienkościennych tub zapewniają oszczędność masy do 48% w porównaniu z rozwiązaniami metalowymi. Ich bezwładność masy jest o 42% niższa, więc energia potrzebna do przyspieszenia staje się znacznie mniejsza, a rolki szybciej osiągają prędkość przenoszenia.

"Pomysł na czarną rolkę zrodził się z zapytania klienta. Rozwiązanie techniczne naszych klasycznych, aluminiowych rolek były już bardzo przekonujące, ale dla jednej serii etykieciarek wymagane były czarne części, ze względu na ich widoczność", wyjaśnia Monika Gawryś, manager produktu "łożyska kulkowe xiros" w firmie igus Polska.

Rozwiązaniem okazały się anodowane na czarno tuby aluminiowe i polimerowe, a także czarne łożyska kulkowe z kołnierzem, wykonane z materiału xirodur S180.

 
Fot, 1, Łatwe i bezsmarowe prowadzenie etykiet za pomocą polimerowego łożyska kulkowego xiros w postaci nowej, czarnej rolki prowadzącej (źródło: igus)

-Wkrótce zaowocowało to produktem spełniającym wymagania klienta pod względem technologii, ceny i estetyki - dodaje Monika Gawryś.

Nowy, czarny wałek oferuje również inne obszary zastosowań. Rolka może łatwo współpracować z systemami kamer, ponieważ nie odbija światła.

Niestandardowa rolka skonfigurowana w dwóch etapach

Firma igus opracowała też aplikację ekspercką dla_rolek_prowadzących do szybkiego doboru odpowiedniego komponentu. W nowym narzędziu online, w pierwszym kroku użytkownik musi jedynie określić średnicę zewnętrzną i wewnętrzną, a także długość rolki, wartość i rodzaj obciążenia, prędkość oraz temperaturę otoczenia. Po wprowadzeniu rodzaju przyłożonej siły i trybu pracy (rodzaju zapętlenia), ekspert online dobiera odpowiednie rozwiązania i zaleca odpowiednie materiały tuby. W drugim kroku użytkownik może wybrać rolkę prowadzącą na podstawie danych o ugięciu, masie i cenie, pobrać dane konfiguracji CAD i zamówić rolkę bezpośrednio online.

Dodatkowo igus oferuje rolki gotowe do montażu wraz z wałkiem prowadzącym (aluminium, stal, stal nierdzewna) oraz z obróbką na końcach wału.

igus
www.igus.pl