Druga generacja konwerterów protokołów przemysłowych

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Marka Anybus jest obecna na rynku od blisko 20 lat. Rodzina komunikatorów firmy HMS Networks to wiodące na rynku bramki do komunikacji szeregowej oraz przemysłowej sieci Ethernet. Rozwiązania te są popularne wśród producentów, konstruktorów maszyn i integratorów systemów na całym świecie. Miliony urządzeń i maszyn polegają dziś na tych komunikatorach w zakresie łączności sieciowej, w wielu różnych obszarach zastosowań przemysłowych.

Druga generacja konwerterów protokołów przemysłowych

Co nowego?

HMS już w 2020 r. zapowiedział nową linię komunikatorów drugiej generacji. Wersje dla EtherNet/IP, Modbus TCP, PROFINET oraz Common Ethernet są już dostępne, a po nich pojawi się jeszcze wersja dla PROFIBUS. Nowe komunikatory to nowoczesne, wysokowydajne bramy, wykorzystujące całe doświadczenie zdobyte przez HMS Networks w interakcji z klientami. Te dwie generacje będą współistnieć zgodnie z odrębnym planem cyklu życia produktu.

Zmiany na (jeszcze) lepsze…

Wszystkie komunikatory drugiej generacji są sterowane przez przemysłowy procesor sieciowy Anybus NP40, wielokrotnie nagradzany przez branżę. Jest on stosowany we wszystkich rozwiązaniach wbudowanych HMS, co zapewnia, że urządzenia spełnią wysokie wymagania pod względem wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa.

W zależności od zastosowania, czasy cyklu danych są do 10 razy szybsze niż w komunikatorach pierwszej generacji. Użytkownicy mogą również skorzystać ze znacznie lepszej obsługi wymiany danych, ponieważ z podłączonego sterownika PLC do bramy (i w drugą stronę) można przesłać do 1448 bajtów.

Ponadto, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, wszystkie produkty są wyposażone w chip zabezpieczający. Komunikatory są zapakowane w nową, atrakcyjną i smukłą obudowę do prostego montażu na szynie DIN. Mają jednocześnie wszystkie odpowiednie certyfikaty przemysłowe, takie jak oznakowanie CE i UL. Zakres temperatur ich pracy wynosi od –25 do +70°C. Zatem sprawdzą się nawet w bardzo wymagających warunkach przemysłowych.

Praktyczne wskazówki

Przed podłączeniem bramy do sterownika PLC użytkownik konfiguruje produkt Anybus tak, aby komunikował się z podsiecią jednego lub wielu urządzeń. Odbywa się to poprzez podłączenie do portu konfiguracyjnego Ethernet z komputera, po czym można otworzyć dowolną przeglądarkę WWW, aby uzyskać dostęp do nowego graficznego, responsywnego internetowego interfejsu użytkownika. Cały proces obsługujemy metodą drag and drop i nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania.

Początkowo komunikator drugiej generacji koncentruje się głównie na komunikacji Modbus RTU z podłączonym sprzętem. Obsługiwanych jest do 150 poleceń Modbus, co pozwala na bardzo złożone konfiguracje z wieloma węzłami. Ostateczne konfiguracje mogą być przechowywane i zarządzane w bezpieczny sposób do wykorzystania w przyszłości. Po zakończeniu procesu brama jest gotowa do włączenia jako węzeł do systemu PLC po drugiej stronie.

Port konfiguracyjny i jego interfejs sieciowy umożliwiają również użytkownikowi monitorowanie i diagnozowanie ruchu sieciowego. Jesteśmy w stanie natychmiast zobaczyć stan połączenia sieci przemysłowej, połączenia szeregowego, a także stan poszczególnych węzłów. Logi komunikacji są udostępniane do dalszej analizy użytkownika.

Anybus Communicator jest w pełni przygotowany do dostarczenia wraz z urządzeniem lub maszyną jako wstępnie skonfigurowany, zewnętrzny moduł komunikacyjny. Producenci zainteresowani tą opcją skorzystają z szerokiej gamy usług HMS związanych z personalizacją OEM, znakowaniem marek i wstępną konfiguracją bramy.

Integratorzy systemów odniosą korzyści przede wszystkim z wyżej wymienionego, wszechstronnego sposobu konfigurowania bramki do komunikacji z dowolnym urządzeniem lub maszyną w fabryce. Jest to bardzo praktyczne w przypadku modernizacji, gdy istniejący sprzęt musi być szybko i bezproblemowo podłączony do nowych sieci przemysłowych.

 

Mateusz Sikorski

Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl