Technika napędowa w rzeczywistości Przemysłu 4.0

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

SEW-Eurodrive to znana marka rozwiązań techniki napędowej dla przemysłu. Od blisko 90 lat na świecie i 25 w Polsce dostarczamy modułowe systemy napędowe indywidualnie dopasowane do wymagających aplikacji. Na czym polega fenomen rozwoju i opinii, że wybór techniki napędowej „made by SEW” jest gwarancją niezawodności i bezpieczeństwa inwestycji? Dlaczego wiele znanych marek producentów końcowych oraz producentów maszyn wybiera SEW-Eurodrive na swojego partnera biznesowego?

Technika napędowa w rzeczywistości Przemysłu 4.0

Głównymi czynnikami sukcesu są: rozwój, otwartość na zmianę i kompleksowość usług na najwyższym poziomie. W nowej rzeczywistości Industry 4.0 ciągle się rozwijamy. Wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązania logistyczne, jak samojezdne wózki transportowe AGV oraz stworzyliśmy nową jakość automatyzacji: modułowy system automatyki MOVI-C. Dysponujemy specjalistyczną obsługą serwisową 24/7 oraz szeroką ofertą szkoleniową w zakresie produktów, rozwiązań napędowych, jak również w zakresie rozwoju kadry inżynierskiej. Realizujemy wysokie standardy jakości. Potwierdza to wdrożony w SEW-Eurodrive Polska system zarządzania jakością ISO 9001-2015 oraz higieną pracy OHSAS 18001.

Modułowy system automatyki MOVIC-C

Jako światowy ekspert w dziedzinie techniki napędowej rozszerzamy spektrum działania. Proponujemy naszą wizję automatyki przyszłości. Aby uczestniczyć w budowie inteligentnych fabryk przyszłości, opracowaliśmy nową generację produktów SEW – modułowy system automatyki MOVI-C. To stworzone od podstaw kompleksowe rozwiązanie do automatyzacji procesów technologicznych, które składa się z czterech modułów: oprogramowania inżynierskiego MOVISUITE, kontrolerów ruchu MOVI-C CONTROLLER, systemów przetwornic częstotliwości MOVIDRIVE oraz naszej techniki napędowej. Nowy system automatyki bazuje na produktach SEW-Eurodrive najwyższej jakości, a jego poszczególne moduły efektywnie współpracują i komunikują się również z urządzeniami zewnętrznymi. Gwarantuje to wyższy poziom integracji i usprawnioną komunikację.

Oprogramowanie inżynierskie MOVISUITE zapewnia oszczędność czasu oraz kosztów. Nowy interfejs pozwala na szybsze i łatwiejsze planowanie oraz uruchamianie aplikacji. Obsługa i czynności diagnostyczne napędów oraz kontrolerów ruchu są obecnie bardziej intuicyjne, a zastosowanie predefiniowanych i edytowalnych modułów aplikacyjnych MOVIKIT znacznie skraca czas uruchomienia napędów i realizacji nawet skomplikowanych funkcji.

Kontrolery ruchu serii MOVI-C Controller poszerzają zakres parametryzacji urządzenia, redukując tym samym czas potrzebny do przygotoprzygotowania własnego złożonego programu, jak również umożliwiają przyjazne dla użytkowników centralne przechowywanie danych. Nowe kontrolery pozwalają na łatwą integrację z istniejącymi systemami sterowania (interfejsy EtherNet/IP, Profinet, EtherCAT i inne) i gwarantują krótkie czasy cyklu programu rzędu 1 ms. Dostępne są w czterech klasach wydajności, umożliwiając podłączenie do 32 interpolowanych osi.

Falowniki MOVIDRIVE nowej serii pozwalają na regulację i monitorowanie każdego silnika. MOVIDRIVE dostępny jest jako modułowy system wieloosiowy z modułami jednoosiowymi i dwuosiowymi oraz jako falownik z przyłączem sieciowym. Mówimy tutaj o dwóch modułach falownika w jednej obudowie (podwójna oś), możliwości sterowania różnego typu silnikami różnych producentów (asynchroniczne, synchroniczne i bez sprzężenia zwrotnego) oraz oszczędności miejsca w szafie sterowniczej. Modułowa konstrukcja i kompatybilność produktów umożliwiają szybką rozbudowę i ograniczenie różnorodności urządzeń.

Technika napędowa SEW-Eurodrive to szeroka gama produktów z położeniem nacisku na indywidualne aplikacje – pełna oferta przekładni, silników i motoreduktorów do instalacji centralnej lub zdecentralizowanej, do każdej aplikacji, prędkości i momentu obrotowego. Korzyści wynikające z zastosowania nowej generacji produktów SEW-Eurodrive to przede wszystkim redukcja wymaganego miejsca w szafie sterowniczej, ograniczenie liczby typów zastosowanych urządzeń, obniżenie – dzięki zastosowaniu instalacji z pojedynczym kablem hybrydowym – kosztów instalacji, a także możliwość zastosowania MOVI-C Controller jako mastera sieci EtherCAT. Co istotne, wszystkie niezbędne komponenty pochodzą od jednego dostawcy i zapewniają pełną kompatybilność. W skrócie można powiedzieć, że gwarantujemy 100% automatyzacji od jednego dostawcy.

Doradztwo i wsparcie

Obecnie liczy się nie tylko produkt, ale wszystkie wartości dodane, takie jak doradztwo i wsparcie techniczne, optymalizacja procesów, niezawodność i elastyczność. Wszyscy starają się dostosować i wdrażać rozwiązania, które będą spełniały założenia nowej rewolucji technologicznej, czyli Przemysłu 4.0. W naszym przypadku oznacza to udział w tworzeniu inteligentnych fabryk, czyli Smart Factory. Przy konstruowaniu takich fabryk ważne jest wydajne zarządzanie oraz wspieranie wielu obszarów innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji – to unikalne połączenie człowieka i technologii, w którym człowiek pełni funkcję nadrzędną w całym łańcuchu wartości. Powstają nowe obszary pracy związane ze sterowaniem, monitorowaniem oraz optymalizacją procesów, co ma na celu zapewnienie możliwie największej bezawaryjności, bezobsługowości i efektywności przy zachowaniu najwyższej jakości.

Naszymi wiodącymi produktami są dziś motoreduktory. Ich modułowy charakter zapewnia wiele wariantów konfiguracji oraz właściwy dobór, w zależności od wymagań oraz ich przeznaczenia. Nasze rozwiązania są doceniane w wielu branżach przemysłu, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym – ze względu na wysokie wymagania jakościowe i niezbędne dopuszczenia oraz bezawaryjność, w przemyśle spożywczym – z uwagi na dużą odporność na pracę w szczególnie agresywnych warunkach oraz w logistyce produkcji, ponieważ bogata gama produktów umożliwia dowolną i kompleksową konfigurację rozwiązań. Bardzo dynamicznie rozwijają się w naszej firmie działy wielkogabarytowych przekładni przemysłowych oraz usług serwisowych. Przekładnie przemysłowe to zaawansowane rozwiązania, niemalże maszyny, projektowane i dostosowywane w zależności od ich przeznaczenia. Wymagają zaawansowanej infrastruktury oraz wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.

Jedną z najbardziej popularnych w portfolio usług naszej firmy jest usługa serwisowa CDM Complete Drive Management, czyli kompletne zarządzanie procesem konserwacji. To kluczowy element w prewencyjnym utrzymaniu ruchu, redukujący ryzyko awarii do minimum. Dzięki niej klient zyskuje dostęp do wszystkich stosowanych w jego zakładzie napędów wraz z informacją, kiedy powinien dokonać konserwacji i jakich części zamiennych będzie potrzebował. Może też łatwo sprawdzić dostępność zamienników, a wszystkie dane znajdzie na platformie on-line. Usługa CDM to również gwarancja priorytetowego podejścia w przypadku awarii i dostawy nowych motoreduktorów – nawet w czasie kilku godzin.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się obszarem jest bezpieczeństwo funkcjonalne. Dysponujemy wiedzą i profesjonalnymi narzędziami wspomagającymi dobór i projektowanie instalacji we wspomnianym obszarze. Narzędzia te umożliwiają projektowanie instalacji oraz dobór komponentów zgodnie z wymaganiami EN ISO 13849-1. Mamy też w ofercie usługę HOTLINE 24H/7, która naprawdę działa zgodnie z nazwą. Zaznaczamy to, gdyż niewiele firm, które oferuje tego typu usługi, faktycznie pomaga w rozwiązaniu problemów 24 godziny na dobę przez rzeczywiste i skuteczne działanie.

Wsparcie techniczne i doradztwo jest jednym z naszych najważniejszych atutów. W zmieniającej się rzeczywistości, wobec digitalizacji komunikacji, stworzony został ekspercki portal online support, dostępny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Pozwala on przetwarzać dane i dobrać produkt w czasie rzeczywistym, a także zapewnia dużą samodzielność w dostępie do danych i dokumentów technicznych. W serwisie można znaleźć wiele funkcjonalności wspomagających codzienną pracę, m.in. konfigurator produktu, wyszukanie zamiennika, kalkulator amortyzacji silników oraz moduł umożliwiający projektowanie techniki napędowej wyposażonej w systemy bezpieczeństwa. Dostępna jest również opcja wysyłania zapytań ofertowych oraz zamówień, informacja o statusie zamówienia, śledzenie przesyłki i terminu dostawy. Online support to także dostęp do kompleksowej bazy danych z rysunkami CAD oraz pełnej dokumentacji i kart katalogowych. Szczególnym modułem jest baza CDM – moduł odpoodpowiedzialny za zarządzanie systemem konserwacji, w którym skatalogowane są wszystkie napędy. Efektem inwentaryzacji jest lista napędów wraz ze wszystkimi parametrami, która umożliwia szybkie odtworzenie lub zastąpienie dowolnego napędu. System CDM jest fachowym wsparciem, stanowiącym profesjonalne narzędzie przy prewencyjnym utrzymaniu ruchu.

Wyzwania w najbliższych latach dla branży

Przemysł 4.0 oznacza rewolucję w zakresie procesów produkcyjnych i logistycznych, zaś SEW-Eurodrive pomaga kształtować transformację do Smart Factory. Oprócz nowych technologii i produktów do produkcji oraz logistyki przemysłowej przyszłości opracowujemy dla klientów również szereg nowatorskich rozwiązań programistycznych opartych na analizie danych. Mamy już wiele rozwiązań z zakresu prewencyjnego utrzymania ruchu oraz indywidualnej konfiguracji napędów i podzespołów automatyzacyjnych. Kolejny krok to aplikacje służące do optymalizacji procesów produkcji, a to jest możliwe dzięki coraz ściślejszej współpracy inżynierów z programistami.

Fabryka 4.0 oznacza wiele nowych możliwości, związanych z produkcją zintegrowaną w cyfrowej sieci, w tym montaż, konserwację, naprawy, marketing i utylizację. Wszystkie te obszary obejmują zintegrowane sieciowo i centralnie sterowane maszyny (Przemysł 3.0), które dodatkowo podejmują niezależne decyzje w oparciu na danych (Przemysł 4.0). Wszystko po to, by zwiększyć efektywność produkcji. Przewidujemy, że z czasem pojawią się systemy adaptacyjne, które zredefiniują większość rozwiązań uznawanych przez nas za sprawdzone.

Ogromne ilości danych przechowywanych i poddawanych analizie jako tzw. Big Data to już dzisiaj rzeczywistość. Decyzje dotyczące globalnej konkurencji zapadać będą w biurach analiz danych. Inteligentne programy analityczne umożliumożliwią opracowanie sposobów poprawy efektywności, niezawodności i odporności procesów technicznych na awarie. Podczas gdy poprzednie strategie produkcji przemysłowej opierały się na centralnych, hierarchicznych podmiotach kontrolujących, to w czasach Internetu Rzeczy nowoczesne maszyny, podzespoły i obrabiane materiały same w sobie będą inteligentne. Innymi słowy, rzeczy te mogą się teraz samoorganizować. Trend ten dotyczy zwiększania inteligencji produktów, gdzie następuje połączenie konwencjonalnych wyrobów fizycznych z najnowocześniejszymi technologiami informacyjnymi.

Pojawienie się rozwiązań, które są nie tylko cyfrowe, ale także inteligentne, otwiera gamę nowych możliwości. SEW-Eurodrive dodaje inteligentną automatyzację do metod i procesów właściwych dla lean management. Obejmuje to systemy wspomagania logistyki dostaw i skomplikowane systemy adaptacyjne, które potrafią automatycznie rozpoznawać procedury, uczyć się niezależnie i integrować się z już istniejącymi systemami. Modułowość produktów SEW-Eurodrive inicjuje ewolucyjną transformację do Smart Factory. Już dziś obserwujemy, że dzięki współpracy inżynierów z programistami możemy zaoferować naszym klientom sprawdzone, wciąż udoskonalane produkty wzbogacone o nowe funkcjonalności i cechy, niezbędne w nowoczesnych, wysoko zautomatyzowanych fabrykach. Dzięki temu SEW-Eurodrive i nasi klienci pozostają konkurencyjni i zdolni do adaptacji wobec szybko zmieniającego się świata, w jakim żyjemy.

 


SEW-Eurodrive Polska Sp. z o.o.
ul. Techniczna 5
92-518 Łódź
tel. 42 293 00 00
sew@sew-eurodrive.pl
www.sew-eurodrive.pl