Asix Edge – dane przetwarzane tam, gdzie powstają

Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence), która zagląda nam w oczy nawet po niemal przysłowiowym otwarciu lodówki. Jest wszędzie i wszędzie jesteśmy nią straszeni: że zabierze nam pracę, że przejmie od nas wszystkie procesy decyzyjne, że zdominuje nasze działania w sferze prywatnej i zawodowej. Nie zastanawiamy się zazwyczaj, o co tu chodzi, czym to się je? Sprawa jednak nie jest tak zagmatwana i skomplikowana.

Posłuchaj
00:00

AI to po prostu kolejne narzędzie, które na swojej drodze rozwoju cywilizacyjnego wymyślił człowiek. Najpierw były pięściak, młotek, nóż i kolejne narzędzia, aż doszliśmy do czasów rewolucji informatycznej i narzędzia też zmieniły swój charakter. Ale z narzędziami zawsze jest tak, że skutki ich użycia zależą jedynie od intencji użytkownika: sięgając po młotek, można zbudować coś pożytecznego, można też pozbawić kogoś życia. Z AI jest podobnie i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy to narzędzie. Miejmy nadzieję, że pozytywnych zastosowań będzie więcej, że w porę nauczymy się, jak korzystać z AI i jak zabezpieczyć się przed groźnymi jej implementacjami.

Czym nakarmić AI

Systemy sztucznej inteligencji opierają się na dużych bazach danych związanych z dziedziną, w której operują. Bez tych danych, bez informacji źródłowych nie mogłyby przeprowadzać analiz nowych zadań, albowiem uczą się one (systemy AI) na podstawie wcześniejszych doświadczeń, informacji o zdarzeniach z przeszłości. Podobnie jak człowiek w swoim rozwoju osobniczym zdobywa wiedzę i zbiera doświadczenia – stanowiące podstawę do podejmowania decyzji w każdej dziedzinie.

Powstaje więc pytanie: skąd AI bierze informacje np. o interesującym nas środowisku przemysłowym? W odpowiedzi możemy wskazać inteligentne systemy pomiarowe, źródła z IIoT. Ale to mało. W obszarze tzw. mgły obliczeniowej pojawiają się, gotowe do użycia, źródła informacji. Mgła obliczeniowa to warstwa, w której wykonuje się wstępne przeliczenia i agregację danych surowych, pochodzących z różnych systemów pomiarowych. Brzmi znajomo?

Tak, mamy na myśli m.in. systemy SCADA, dla których zbieranie danych, ich archiwizacja, analiza i agregacja to chleb powszedni. Wygląda wręcz tak, jakby te systemy wyprzedziły czas i czekały na pojawienie się chmury oraz AI.

Dlaczego jednak nie zasilać aplikacji chmurowych bezpośrednio? Po co tworzyć byt pośredni (przypomina się brzytwa Ockhama)? Okazuje się, że rozwiązanie pośrednie, w którym pracują aplikacje SCADA, ma wiele zalet:

  1. Szybkość reakcji – niektóre dane muszą być przetwarzane lokalnie, w czasie rzeczywistym, bez opóźnień towarzyszących przesyłaniu dużej ilości danych przez Internet.
  2. Niezawodność – połączenia lokalne, nad którymi mamy pełną kontrolę, są zdecydowanie bardziej odporne na zakłócenia niż infrastruktura zewnętrzna, na którą nie mamy za bardzo wpływu. W razie awarii połączenia z chmurą Asix Edge może dalej przetwarzać dane lokalnie.
  3. Bezpieczeństwo – do chmury przesyłamy tylko te informacje, które chcemy. Krytyczne dane nie muszą opuszczać lokalnego środowiska.
  4. Koszty – przesyłanie i przechowywanie ogromnych ilości danych w chmurze generuje znaczne koszty. Dzięki Asix Edge możliwe jest wstępne przetwarzanie danych lokalnie i przesyłanie tylko zagregowanych informacji (np. średnie godzinowe), co znacząco redukuje koszty operacyjne.

SCADA niemal… boska

Asix zawsze był w czołówce oprogramowania SCADA. Obecna wersja jest wyposażona w narzędzia pozwalające na współpracę z systemami AI, pracującymi w chmurze obliczeniowej. Mamy tu drajwery protokołów wykorzystywanych w kontaktach z chmurą obliczeniową (MQTT i OPC UA). Warto przyjrzeć się w szczególności OPC UA. To protokół coraz popularniejszy również w komunikacji na poziomie źródeł danych (sterowniki, oprogramowanie przemysłowe). Trzeba przy okazji wspomnieć, że specyfikacja tego protokołu jest dostępna jedynie dla członków fundacji OPC – ASKOM jest jednym z nich. Drugi z istotnych protokołów to MQTT, specjalnie przygotowany do komunikacji z systemami chmurowymi. Jest on też wykorzystywany w rozproszonych systemach pomiarowych.

Oprócz wymienionych protokołów komunikacyjnych przygotowaliśmy specjalną aplikację Asix Edge, która udostępnia interfejs do Power BI. Microsoft Power BI to zestaw narzędzi klasy Business Intelligence służący do analizy danych, działający w modelu on-premise oraz w chmurze – pozwalających w intuicyjny sposób wizualizować oraz analizować dane całej organizacji. Dzięki usłudze Power BI są one dostępne w każdym miejscu, niezależnie od lokalizacji i czasu, a dzięki wykorzystaniu Power BI Mobile – także z poziomu urządzeń przenośnych.

Jawi się więc nam Asix Edge niemal jak bóg Janus, o dwóch obliczach: jedną zwróconą do użytkowników SCADA, drugą do klientów usług Power BI. Janus to także patron początków i końców, patron przejść. I właśnie takim przejściem między aplikacją desktopową i Power BI jest Asix Edge. Możemy więc korzystać z obu obliczy Asixa, czerpiąc z jego możliwości wszelkie korzyści.

A skąd nazwa Asix Edge? Aplikacje chmurowe muszą jakoś łączyć się ze źródłami „na dole” i właśnie do tego celu służą aplikacje na krawędzi – po angielsku: edge.

Lokalnie i chmurowo

Reasumując, z jednej strony mamy Asixa z mocnymi narzędziami do akwizycji danych, ich archiwizacji i przetwarzania wstępnego, z drugiej otwarcie na wszystkie usługi i funkcje dostępne w Power BI. Nie musimy więc wyważać otwartych drzwi – bogaty i zwiększający się wachlarz usług analitycznych jest teraz w zasięgu aplikacji Asix Edge, która łączy zalety dwóch środowisk: lokalnego – szybkiego i niezawodnego, oraz chmurowego – elastycznego, skalowalnego i otwartego na najbardziej zaawansowane technologie.

ASKOM
www.askom.pl

Więcej na www.askom.pl
Powiązane treści
Sztuczna inteligencja i cyfrowy przemysł
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Obudowy, złącza, komponenty
Firma igus wprowadza na rynek odporne na zużycie łożyska ślizgowe testowane pod kątem obecności PTFE
Silniki i napędy
Rozwiązania napędowe Hägglunds wspierają proces rafinacji konwertorowej w firmie UHT
Obudowy, złącza, komponenty
Szafy przemysłowe z wydajnym chłodzeniem, chroniące wrażliwą elektronikę
Roboty
Robotyzacja procesów spawalniczych – kiedy warto zainwestować w robota spawalniczego?
Silniki i napędy
Silniki elektryczne przeznaczone do eksploatacji w strefach zagrożonych wybuchem
Roboty
Modułowe rozwiązania z zakresu automatyki, zwiększające efektywność logistyki
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Prezentacje firmowe
Sterowanie bez kompromisów: wydajność i bezpieczeństwo w kompaktowej formie
Gospodarka
Współpraca firm Dassault Systèmes i KUKA
Szkolenie
Szkolenie z programowania sterowników PLCnext - podstawy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów