Nowości w przekaźnikach firmy Finder - przegląd oferty 2014

| Technika

Finder nieustannie poszerza i unowocześnia swoją ofertę w zakresie przekaźników. Ponad 60-letnie doświadczenie producenta pozwala rozwijać asortyment elementów i wprowadzać nowatorskie rozwiązania. Zeszły rok zaowocował szeregiem nowości w ofercie firmy - w artykule przedstawiamy krótki przegląd wybranych przekaźników marki Finder.

Nowości w przekaźnikach firmy Finder - przegląd oferty 2014

Finder to najbogatsza oferta przekaźników przemysłowych, czasowych, nadzorczych oraz elektroinstalacyjnych. To również firma z długoletnią tradycją i doświadczeniami. Codziennie w czterech europejskich fabrykach produkowanych jest ponad 300 tys. przekaźników. Kontrola ich jakości prowadzona jest w czasie procesu produkcji oraz po jej zakończeniu, co zapewnia w 100% stałą wysoką jakość oferowanych wyrobów. Zakłady pracują zgodnie z normami ISO 9001 oraz ISO14001.

PRZEKAŹNIKI INSTALACYJNE

Zegar astronomiczny FINDER serii 12.81

Dotychczas dużą popularnością cieszyły się dobowe i tygodniowe zegary sterujące serii 12. Idąc za potrzebami rynku, Finder wprowadził do sprzedaży nowy produkt. Jest to zegar astronomiczny oznaczony symbolem 12.81.

Urządzenie ma funkcje podobne jak tradycyjne programatory astronomiczne, czyli załączanie i wyłączanie urządzeń o zachodzie oraz wschodzie słońca, jednak producent ogranicza się do kilku podstawowych funkcji.

Najistotniejszą cechą nowego zegara 12.81 jest prostota jego programowania i intuicyjna obsługa. Programowanie początkowe polega na wyborze kraju obsługi (dwie ostatnie litery domeny stron www kraju: PL - Polska) i wyborze dwóch cyfr początkowych kodu pocztowego z danego regionu. Dla Polski wprowadzone zostało 99 kodów pocztowych określających daną długość i szerokość geograficzną. Dodatkowo dla zegara można nastawić interwał czasowy +/-90 min. Dodatkowo mamy możliwość wyboru funkcji przerwy nocnej w celu wyłączenia oświetlenia w pożądanym przedziale czasu.

Odbywa się to bez jakichkolwiek czujników zewnętrznych, jak ma to miejsce w przypadku czujników zmierzchowych. 12.81 ma zakodowane godziny wschodu i zachodu słońca każdego dnia roku dla lokalizacji w Europie. Dzięki tej funkcji możemy całkowicie wyeliminować tradycyjne wyłączniki zmierzchowe. Rozwiązanie to jest bardzo wygodnie ze względu na to, że nie zawsze istnieje możliwość umieszczenia fotoelementu wyłącznika zmierzchowego w optymalnym miejscu. Pozwala również oszczędzić znaczą ilość czasu podczas montażu i programowania.

Zegar astronomiczny typu 12.81 ma duży czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny z podświetlaniem, na którym w bardzo przejrzysty sposób podawany jest aktualny czas, stan styków oraz tryb pracy. Dodatkowo zegar ma wymienną baterię, co podtrzymuje pamięć w sytuacji, gdy zegar nie jest podłączony do sieci. Programowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Odbywa się za pomocą centralnego joysticka, wybór funkcji i programowanie zajmuje mniej niż 3 minuty. Możliwe jest ustawienie załączenia lub wyłączenia dla określonej lokalizacji na podstawie kodu pocztowego (dwie początkowe cyfry) oświetlenia.

Zegar ma wyjście przekaźnikowe ze stykiem przełącznym. Pozwala to na wyjściu realizować funkcję zarówno otwierania, jak i zamykania obwodu, obciążalność zestyku wynosi 16 A. Aparat typu 12.81 ma budowę modułową (szerokość 35 mm) i jest przeznaczony do montażu na szynie DIN. Wskazany przykład pozwala redukować koszty związane z oświetleniem ulicznym dzięki właściwej parametryzacji dla danej długości i szerokości geograficznej oraz kodu pocztowego.

Dzięki zastosowaniu zegarów astronomicznych możemy łatwo redukować koszty i zwiększać efektywność kontrolowanego oświetlenia. System ten jest jednym z kilku urządzeń dedykowanych do sterowania oświetleniem w przekaźnikach Finder.

Styczniki modułowe z serii 22.3x

W ofercie automatyki budynkowej firmy Finder znajdziemy również nową gamę styczników modułowych serii 22. Jest to gama aparatów modułowych w przedziale 25 A...63 A co zapewnia szerokie pokrycie w aplikacjach instalacyjnych, również przemysłowych. Modułowa budowa zapewnia szybki montaż i okablowanie aparatów. Dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań o dużym przedziale mocy możliwości wykorzystania stają się nieograniczone.

Dużą zaletą styczników modułowych firmy Finder jest wykorzystanie technologii uniwersalnego zasilania cewki stycznika napięciem AC i DC. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy zastanawiać się, czy nasza instalacja przygotowana jest do aparatów o danym napięciu.

Styczniki 2-polowe (17,5 mm) i 4-polowe (35 mm) o prądzie znamionowym 25 A opcjonalnie wyposażone są w przełącznik funkcyjny AUTO-ON-OFF. Przełącznik ten jest elementem umożliwiającym ręczne wymuszenie przekaźnika w pozycji wyłączonej OFF, styki pozostają w stanie rozłączonym niezależnie od obwodu sterowania cewką. Funkcja ta może okazać się pomocna w przypadku prac serwisowych związanych z wymianą elementów wykonawczych np. pomp, zaworów, itd. Ręczne wyłączenie przekaźnika nie wymaga ingerencji w rozbudowany układ sterowania dużych obiektów lub całych procesów (wyłączenie systemów BMS, wymiana pomp cyrkulacyjnych w układach pracujących C.O.).

Tryb ręcznego wymuszenia pracy ON umożliwi przepływ prądu przez styki robocze stycznika niezależnie od sygnału sterującego dla cewki. Mamy możliwość tym samym zasymulowania pracy urządzeń w przypadku awarii systemów sterowania do momentu usunięcia usterki. Zwrócić należy uwagę, iż awaria układu sterowania C.O., chłodni, przepompowni może nieść za sobą duże koszty pośrednie utrata towaru, zalanie, uszkodzenie układu C.O.

Oferta aparatury modułowej obejmuje styczniki 40 A i 63 A (szerokość 53,5 mm) wyposażonych również w uniwersalną cewkę AC/DC i wskaźnik zadziałania (załączenia). Ten przedział prądowy zapewnia obciążenia aż do 5000 W dla lamp halogenowych i aż do 15 kW dla silników 3-fazowych. Gama styczników Finder stanowi tym samym dużą różnorodność zastosowania w aplikacja budynkowych, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia i aplikacjach przemysłowych.

Styczniki Serii 22.32 / 22.34 / 22.44 / 22.64 można wyposażyć w styki pomocnicze boczne "2Z lub "1Z+1R. Cała gama akcesoriów, zarówno ręczne wymuszenie, jak i uniwersalne napięcie cewki, dają możliwość wszechstronnego zastosowania.

PRZEKAŹNIKI PRZEMYSŁOWE

Przekaźnikowe moduły sprzęgające master serii 39

Seria przekaźnikowych modułów sprzęgających 39 MasterInterface to nowa koncepcja w przekaźnikach firmy Finder. Wąskie moduły interfejsowe (tylko 6,2 mm) dostępne są w pięciu różnych wersjach i przeznaczone do sterowników PLC.

  • MasterBasic - przekaźnikowy moduł sprzęgający (interfejsowy) wersja podstawowa do zastosowania w każdym systemie i aplikacji jako element pośredniczący;
  • MasterPlus - przekaźnikowy moduł sprzęgający (interfejsowy) wersja wyposażona w bezpiecznik topikowy (wkładka wymienna 5×20 mm) - nowatorskie rozwiązanie w modułach interfejsowych 6,2 mm. MasterPlus ma takie same cechy jak MasterBASIC, a dodatkowo zapewnia wyjątkową ochronę obwodu wyjściowego dzięki zastosowaniu wymiennej wkładki topikowej.

Podstawowe zadanie wbudowanego zabezpieczenia to ochrona wyjścia przekaźnika przed nadmierną wartością prądu - przeciążeniem lub zwarciem, mogącymi uszkodzić zestyk lub odbiornik podłączony do wyjścia przekaźnikowego.

Wymiana bezpiecznika topikowego (5×20 mm) jest niezmiernie prosta z uwagi na zastosowanie wymiennego gniazda bezpiecznikowego (jako akcesoria do przekaźnika). MasterInput i MasterOutput pozwalają znacząco zachować czas podczas załączenia w aplikacji, gdzie wymagane jest załączenie jednego zestyku.

Przekaźniki tego typu umożliwiają bezpośrednie połączenie interfejsu bez potrzeby montażu dodatkowych terminali (elementów pośredniczących), co zapewnić może większą przestrzeń w obudowach (rozdzielnicach) MasterInput - może być używany jako element pośredniczący interfejsowy pomiędzy czujnikami, zestykami lub ograniczonej ilości przełączeń i wejściami sterowników PLC, MasterOutput - jest odpowiednim modułem interfejsu pomiędzy wyjściami sterownika PLC i przekaźnikiem, silników i solenoid.

MasterTimer - to przekaźnikowy moduł czasowy (przekaźnik czasowy interfejsowy) wielofunkcyjny z wieloma zakresami czasowymi. Mostki grzebieniowe do łączenia zacisków do każdej wersji przekaźników interfejsowych serii 39 dostępne są w trzech różnych kolorach - niebieskim, czerwonym i czarnym.

PODSUMOWANIE

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki zakres przekaźników instalacyjnych, przemysłowych, czasowych, kontrolno, pomiarowych, itp. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.astat.com.pl, gdzie znajduje się bogate źródło informacji technicznych i rozwiązań do Państwa aplikacji. Dysponujemy szerokim zakresem materiałów technicznych, certyfikatów i dopuszczeń.

Astat
www.astat.com.pl