AS-interface - odpowiednie rozwiązanie do wielu zastosowań

| Technika

Koncepcja sieci AS-i została opracowana w roku 1992, kiedy konsorcjum 11 firm, w tym Siemens AG, postanowiło stworzyć uniwersalną magistralę do przesyłu danych i zasilania, która umożliwi podłączenie najprostszych urządzeń do systemu automatyki. Od tego czasu około 300 firm z całego świata rozwija ten system komunikacji, opracowuje nowe produkty i rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom klientów. Sieć AS-i jest zgodna z międzynarodowymi standardami dla magistral komunikacyjnych EN50295 oraz IEC 62026-2. Reprezentuje ona system otwarty i niezależny od producenta.

AS-interface - odpowiednie rozwiązanie do wielu zastosowań

Sama idea sieci As-i nie zmienia się, ale kolejna odsłona tego rozwiązania w specyfikacji 3.0 (AS-i Spec. 3.0) oferuje większe możliwości. Niezmiennie do budowy sieci potrzebujemy mastera sieci AS-i, który obecnie może obsłużyć aż do 62 urządzeń typu slave. Biorąc pod uwagę, że każdy slave może mieć przypisanych 8 wejść i 8 wyjść, daje to łącznie możliwość obsługi niemalże 500 wejść i 500 wyjść.

Do sieci AS-i przyłączony jest specjalny zasilacz 30 V, aby możliwe było za pomocą jednego dwuprzewodowego kabla zarówno obsłużenie wymiany danych, jak i zasilanie urządzenia podłączonego do sieci. Ostatnim elementem systemu są urządzenia wykonawcze (slave), takie jak układy rozruchowe, falowniki, zawory, kolumny sygnalizacyjne lub urządzenia zbierające dane z obiektu - wejścia/wyjścia analogowe, binarne, kasety sterujące i inne.

Standardowa długość segmentu sieci As-i bez dodatkowych komponentów może wynosić 100 metrów. Jeśli chcemy zwiększyć tę długość do 200 metrów, należy zastosować tzw. extension plug. Maksy malnie długość sieci AS-i może wynosić aż 600 metrów przy zastosowaniu repeaterów oraz dodatkowych zasilaczy do każdego segmentu.

AS-I SAFE

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość realizacji systemów bezpieczeństwa w oparciu o sieć AS-i tzw. ASIsafe. Dzięki zastosowaniu tylko jednego dodatkowego urządzenia w sieci - monitora bezpieczeństwa - uzyskujemy system, którego niezawodność pozwala na certyfikację aż do poziomu PLe - kat. 4 lub SIL 3 (zgodnie z PN-EN 62061 oraz PN-EN ISO 13849-1).

Mamy wtedy możliwość bezpiecznego wyłączenia w sposób, który zaprogramowaliśmy w monitorze bezpieczeństwa. Do sieci ASIsafe możemy podłączyć elementy detekcji, czyli stopy awaryjne, krańcówki itp., jak również elementy reakcji, np. wyjścia bezpieczne, rygle, kolumny syg nalizacyjne.

MOTOSTARTERY AS-I M200D

Motostartery Sirius M200D to trwałe i kompaktowe urządzenia skrojone na miarę wymagających rynków. Są one wykorzystywane m.in. w transporcie, liniach produkcyjnych, systemach magazynowych i zapewniają wszystko to, co jest potrzebne, gdy nie można zastosować standardowego rozwiązania bazującego na szafach sterowniczych, a celem jest montaż systemu rozproszonego, unikanie zbędnych przestojów, maksymalna dostępność urządzeń oraz zapewnienie elastyczności w przypadku przebudowy systemu.

Motostartery M200D w połączeniu z siecią AS-i tworzą kompletne rozwiązanie w rozsądnych cenach. Motostartery, dostępne w dwóch wersjach Basic i Standard, pozwalają na szybkie i łatwe uruchomienie aplikacji. Dzięki podłączeniu ich do sieci AS-i uzyskujemy przejrzyste informacje diagnostyczne o układzie rozruchowym. Dodatkowo wersja Standard może być całkowicie parametryzowana przez TIA Portal i możemy czytać wartości pomiarowe prądu pobieranego przez silnik. Wersja Standard może być wyposażona w rozruch elektroniczny umożliwiający łagodny start silnika.

ZALETY MOTOSTARTERÓW SIRIUS M200D:

  • pełna ochrona silnika dzięki zintegrowanej ochronie przeciążeniowej i ochronie termistorowej,
  • dostępne w wersji rozruchu bezpośredniego lub nawrotnego do mocy 5,5 kW przy 400 V,
  • mechaniczne lub elektroniczne załączanie dla zwiększenia częstotliwości łączeń,
  • wysoki stopień ochrony I P65 - możliwość stosowania bez szafy sterowniczej,
  • podłączenie do sieci AS-i poprzez wtyczkę M12 (dostępne również z Profibusem i Profinetem),
  • prosta i szybka integracja w STEP7 lub TIA Portal,
  • możliwość sterowania ręcznego bezpośrednio przy motostarterze,
  • wyłącznik remontowy zintegrowany z motostarterem,
  • elastyczne zarządzanie parametrami i szczegółowa diagnostyka poprzez sieć AS-i; aż do 15 różnych informacji diagnostycznych z jednego urządzenia.

Siemens
www.siemens.com/as-interface