Przetwornice DC/DC od TDK-LAMBDA

| Technika

Niezależnie od gałęzi przemysłu, aplikacji czy nawet rodzaju produktu, w niemal każdym urządzeniu elektronicznym stosuje się jakiś rodzaj przetwornicy DC/DC. Często służą one zasilaniu układów sterujących, które zazwyczaj wymagają niższego napięcia zasilania. Od jakości przetwornicy uzależniona jest stabilność napięcia źródłowego, a zatem jakość ta bezpośrednio przekłada się na żywotność całych produktów, decyduje o ich prawidłowym funkcjonowaniu i ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Przetwornice DC/DC od TDK-LAMBDA

Poniżej prezentujemy wybrane rozwiązania z dziedziny przetwornic DC/DC. Poza wysoką jakością i niezawodnością łączy je jedna, nadrzędna cecha – są to produkty marki TDK-LAMBDA.

Produkty TDK-Lambda w katalogu TME

Marki TDK-LAMBDA nie trzeba przedstawiać – tworzą ją dwie doskonale znane firmy, od 2008 r. połączone w jednej grupie kapitałowej. Warto jednak podkreślić, że w ofercie TME stale poszerza się zakres produktów tej korporacji. Są to przede wszystkim zasilacze: zarówno przemysłowe, jak i laboratoryjne, ale także przetwornice – projektowane i produkowane z myślą o zastosowaniu w trudnych warunkach i wymagających aplikacjach. Poniżej prezentujemy trzy grupy z tych produktów. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy zaś do zapoznania się z pełnym asortymentem artykułów TDK-LAMBDA, dostępnym w katalogu TME.

Seria DDA

Przetwornice serii DDA przeznaczono do montażu na szynie DIN, np. w szafach sterowniczych parków maszynowych czy rozdzielnicach. Przy masie 450 g, wymiary tych produktów są niewielkie – zajmują one szerokość dwóch standardowych modułów DIN (dokładnie 36,5 mm). Odznaczają się wysoką mocą: 250 W na pierwszym wyjściu i 75 lub 250 W na drugim (nie wszystkie modele oferują drugie wyjście). Nominalne napięcie wyjściowe 12 V DC może być regulowane w zakresie od 3,3 do 15 lub 24 V DC. Napięcie wejściowe mieści się w zakresie od 9 do 40 lub 53 V DC, co czyni je bardzo uniwersalnymi.

 
Fot. 1. Montowana na szynie DIN przetwornica serii DDA

Podłączenie urządzenia dokonywane jest za pomocą zacisków śrubowych. Przetwornice mają szereg zabezpieczeń, takich jak: nadprądowe, termiczne oraz przepięciowe, Co więcej, wyjścia mogą być zdalnie wyłączane, dzięki czemu przedłuża się żywotność przetwornicy. Maksymalny prąd wyjściowy, jaki może dostarczyć urządzenie na wyjściu 250 W, to 20 A. Należy też podkreślić, że przetwornice odznaczają się sprawnością nawet 95% i chłodzone są konwekcyjnie, a pracować mogą w temperaturach do 100°C.

Serie i6A

 
Fot. 2. Przetwornica serii i6A4W o mocy 250 W

Przetwornice serii i6A to produkty miniaturowe. Ich rozmiary zamykają się w przedziale 33×22,9×12,1 mm. Przeznaczono je do montażu bezpośrednio na płytce PCB. Wyprowadzania kołkowe zaprojektowano tak, by zapewnić przetwornicy niezbędny w celach termoregulacji prześwit. Urządzenia charakteryzują się mocą 250 W – lub 75 W w przypadku serii i6AN. W tej ostatniej litera N oznacza "negative", ponieważ artykuły z tej grupy dokonują odwrócenia napięcia (dostarczają na wyjściu negatywne napięcie z zakresu od –3,3 do –30 V DC). Podobnie jak seria DDA, produkty opatrzone szyldem i6A tolerują szeroki zakres napięć wejściowych, a ich napięcia wyjściowe mogą być regulowane (tutaj: przez podpięcie rezystora określonej wartości do pinu "Trim"). Wymagają minimalnej liczby elementów zewnętrznych i mogą współpracować z logicznymi układami sterującymi. Urządzenia wyposażono w pin „Sense”, który umożliwia automatyczne kompensowanie spadków napięcia, np. przy podłączeniu dużych obciążeń, takich jak silniki DC.

Seria i7A

W skład serii i7A wchodzą przetwornice o wyjątkowej „gęstości mocy” (tj. stosunku mocy do objętości urządzenia) – znakomicie zabezpieczone, miniaturowe produkty, charakteryzujące się mocą nawet 300 W. Zaprojektowano je z myślą o tworzeniu dodatkowych szyn zasilania z pojedynczego źródła. Ponieważ są to przetwornice o charakterystyce step-up/step-down, mogą np. posłużyć do zasilania elementów wymagających 24 V w układach, gdzie napięciem źródłowym jest 12 V – i odwrotnie.

 
Fot. 3. Zminiaturyzowana przetwornica o mocy 300 W

Urządzenia dostępne są w kilku wariantach, z których każdy przeznaczono do montażu przewlekanego w obwodach drukowanych. Najpopularniejszym formatem jest „obudowa otwarta”. Jednak mamy tu również produkty z wbudowaną aluminiową płytką, przeznaczoną do połączenia układu z elementem, który będzie pełnił funkcję termoregulatora, a także przetwornice fabrycznie wyposażone w radiator. Poza tymi zaletami seria i7A utrzymuje znakomitą charakterystykę wyżej opisanych produktów: oferuje szeroki zakres napięć wejściowych, wyjściowych – i ma wbudowane zabezpieczenia, które ochronią przed uszkodzeniem na skutek zwarcia, przepięcia, przegrzania lub przeciążenia.

Ze względu na niewielkie wymiary, dużą sprawność i stabilność napięcia wyjściowego, przetwornice i7A są szczególnie polecane do zastosowań przemysłowych, urządzeń testowych, jak również do sprzętu telekomunikacji radiowej.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. (oryginalne źródło:
www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/43537/Przetwornice-DCDC-od-TDK-LAMBDA/)

TME
www.tme.eu