Wyjątkowa prędkość i dynamika

| Technika

Poprzez swoją prędkość i moment obrotowy nowy silnik krokowy AM3248 firmy FAULHABER podnosi poprzeczkę w zakresie osiągów. Oferowana maksymalna prędkość obrotowa 10 tys. obr./min stanowi pięciokrotność możliwości podobnych modeli. Połączenie z przekładnią o przełożeniu 100:1 zapewnia moment obrotowy o wartości 5 Nm, a wszystko to przy średnicy zaledwie 32 mm. Dzięki temu silnik jest idealnie dopasowany do szerokiej gamy zastosowań w dziedzinach takich, jak przemysł lotniczy, automatyzacja laboratoriów, duże systemy optyczne, produkcja półprzewodników, robotyka i drukowanie 3D.

Wyjątkowa prędkość i dynamika

Wielobiegunowy, dwufazowy silnik krokowy AM3248 wykonuje 48 kroków na obrót i zapewnia bardzo wysoki statyczny moment obrotowy o wartości 85 mNm. Od momentu uruchomienia pracuje z dużą prędkością, a dzięki małej bezwładności może być przeznaczony do zastosowań wymagających błyskawicznego przyspieszenia i szybkich zmian kierunku. Nowa konstrukcja łożyskowania jeszcze bardziej wydłuża już długi okres eksploatacji silnika tego typu. Wydajność, jaką osiąga on w swojej klasie, w połączeniu z przekładnią 32 GPT, nie ma sobie równych na rynku. Silnik jest kompatybilny z enkoderem magnetycznym IE3.

 
Fot. 1. Nowy silnik krokowy AM3248 o prędkości 10 tys. obr./min (prawa autorskie: FAULHABER)

Te właściwości i opcje sprawiają, że AM3248 idealnie nadaje się do różnych wymagających zadań. Jednym z nich jest wyrównywanie położenia paneli słonecznych satelitów. Ich silniki poruszają wysięgnikami tak, aby panele były zawsze skierowane bezpośrednio na Słońce. Oprócz precyzyjnej i niezawodnej, wieloletniej pracy silniki muszą również być odporne na ekstremalne temperatury w przestrzeni kosmicznej. W produkcji półprzewodników wymaga się bardzo wysokiej dynamiki i prędkości przy pozycjonowaniu w maszynach o bardzo ograniczonej przestrzeni. To kolejne zastosowanie, w którym niezbędny jest najwyższy poziom precyzji i niezawodności.

"Nasz nowy model silnika krokowego AM3248 spełnia wszystkie te wymagania i idealnie sprawdza się w zastosowaniach, w których niezbędna jest wysoka wydajność", wyjaśnia Thomas Würgler z FAULHABER PRECISTEP.

"Jesteśmy w stanie dostosować produkt do konkretnych wymagań, nawet w niewielkich cyklach produkcyjnych. Naszym klientom zapewniamy cały pakiet napędowy, w tym doradztwo techniczne i wsparcie z jednego źródła", dodaje Thomas Würgler.

 

FAULHABER
www.faulhaber.com