Rozwiązania automatyzacji B&R u ponad 80 wystawców: EuroBlech w Hannowerze

| Wydarzenia

Targi EuroBLECH zakończyły się wyjątkowym sukcesem dla firmy B&R.

Rozwiązania automatyzacji B&R u ponad 80 wystawców: EuroBlech w Hannowerze

Wdrożone rozwiązania B&R można było zobaczyć na ponad 80 stoiskach w trakcie 22 edycji targów dla przemysłu metalowego. Światowi liderzy branży przedstawiali jedną innowację za drugą z technologią B&R.  "Wyjątkowa liczba klientów, będących referencjami i dostarczających maszyny z technologią B&R świadczy o korzyściach jakie oferujemy dla branży metalowej," wyjaśnia ekspert B&R ds.przemysłu metalowego Wolfgang Rabl. "Przemysł metalowy korzysta z największych zalet naszych rozwiązań w szerokim zakresie - elastyczne oprogramowanie CNC i robotyka w parze ze zintegrowaną technologią bezpieczeństwa i skalowalnym portfolio sprzętowym sprawia, że rozwiązania B&R są doskonale przygotowane do potrzeb tej branży."

Cięcie, zginanie i wykrawanie ze zintegrowaną robotyką.

Rozwiązania B&R można znaleźć zarówno w hydraulicznych jak i elektrycznych maszynach do gięcia. Są też wykorzystywane w maszynach do cięcia laserem, plazmą, tlenem i wodą. Również producenci giętarek do rur, profili i przewodów korzystają z zalet automatyzacji B&R. Technologia B&R łączy się w doskonale zintegrowane komórki, które potrafią wykonywać automatyczne gięcie lub kombinację etapów obróbki takich jak ciięcie laserem i gięcie.

Elastyczny, otwarty system z ochroną kompetencji.

"Szczególnie w branży metalowej, producenci maszyn potrzebują jak najwięcej elastycznych rozwiązań, aby zaoferować maszynę, której opcje różnią się od tych w maszynie konkurencji. Rozwiązanie automatyzacji musi uwzględniać takie wymagania," mówi Rabl.  A standardowe rozwiązania tego nie eliminuje. To jest dokładnie to, co cenią producenci maszyn w systemach B&R - otwarty system automatyzacji, która ułatwia wdrażanie ich własnej wyspecjalizowanej technologii. Najważniejszy rdzeń tej kompetencji jest bezpiecznie chroniony w maszynie za pomocą sprawdzonych metod. Przyszłość tego rozwiązania jest tak ważna jak technologia, która za nią stoi, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie inwestycji w technologię i przygotowanie przyszłych założeń.

                                         

Oszczędność energii, zintegrowana technologia bezpieczeństwa i monitorowanie stanu maszyny zapewnia niezawodność i sprawność.

Dzięki zintegrowanje technologii bezpieczeństwa i jej ekonomią oraz łatwym w implementacji rozwiązaniem monitorowania warunków pracy maszyny , B&R wytycza trendy, które przynoszą stałe korzyści producentom maszyn. B&R  głośna i wyraźnie odpowiedzała też na potrzebę efektywnych energetycznie rozwiązań - innowacjami, które mogą zaoszczędzić do 80% energii. Ważnym przykładem tych rozwiązań jest system serwonapędów ACOPOSmulti i innowacyjna zmienność prędkości napędów hydraulicznych.

Zwięszkone potrzeby z obszaru bezpieczeństwa  w rozwiązaniach laserowych.

Coraz więcej producentów maszyn do cięcia korzystają z włókna lasera. Technologi ta przedstawia oczywiste korzyści, takie jak niskie obciążenie elektryczne, szybsze czasy cięcia i natychmiastowa gotowość do pracy po włączeniu. Przy użyciu lasera można też o wiele łatwej poradzić sobie z  wieloma materiałami. Niemniej jednak, korzyści te obarczone są pewnym ryzykiem wykorzystywania lasera, i dlatego to często roboty wykonują pracę na takich stanowiskach roboczych.  Towarzyszące temu potrzeby bezpieczeństwa są wyjątkowo duże. Zintegrowana technologia bezpieczeństwa B&R, oparta na otwartm standardzie openSAFETY, posiada wszystkie odpowiednie cechy, dzieki którym może sprostać tak surowym wymaganiom.

Robotyka zintegrowana w sterowniku maszyny.

"Z naszym rozwiązaniem programistycznym Generic Motion Control ( Ogólne sterowanie ruchem) działającym na sterowniku opartym na PC, sterowanie maszyny i sterowanie robotyką może odbywać się na tej samej platformie sprzętowej.," mówi Rabl. A to prowadzi do istotnego zwiększenia automatyzacji maszyny i zwiększa jej elastyczność.

Ethernet POWERLINK dla optymalnej synchronizacji

Laser i system napędowy są zsynchronizowane do kilku setnych nanosekund. Znane firmy wykorzystujące włókno laserowe zastosowali POWERLINK jako nowy standard komunikacji i przedstawili swoje maszyny na targach EuroBLECH. "Zwiedzający byli wyraźnie pod wrażeniem wydajności i precyzji," informuje Rabl.