Ergonomia w służbie użytkownika: COPA-DATA wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.10

| Wydarzenia

W marcu 2013 roku COPA-DATA wprowadziła na rynek nową wersję oprogramowania do automatyki przemysłowej. Łatwe w obsłudze oprogramowanie zenon 7.10, oparte jest na pionierskiej technologii wspomagającej technologię 64-bitową, Windows 8 i Multi-Touch.

Ergonomia w służbie użytkownika: COPA-DATA wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.10

wspomagającej technologię 64-bitową, Windows 8 i Multi-Touch.

Dzięki takim koncepcjom jak „parametryzacja zamiast programowania” lub proste integrowanie produktów z istniejącą automatyką i strukturami IT COPA-DATA na dwa sposoby realizuje koncepcję ergonomii w przemyśle. Jest ona w dalszym stopniu rozwijana w oprogramowaniu 7.10, które w porównaniu z poprzednimi wersjami jest jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika. Praca na gotowych szablonach, indywidualizacja dostosowana do potrzeb, wizard do dowolnego skonfigurowania, możliwość prostego, wielokrotnego użytkowania i intuicyjna obsługa Multi-Touch pozwalają na szybkie i bezpieczne konfigurowanie projektów, zapewniając wysoki poziom użyteczności i w pełni ergonomiczne działanie.

Nowa wersja oferuje także wyjątkowe możliwości graficzne i umożliwia nowe sposoby wykorzystania oprogramowania. Reinhard Mayr, Dyrektor ds. produktów w COPA-DATA, mówi: „Dzięki oprogramowaniu zenon 7 jesteśmy pierwszym producentem HMI/SCADA, który wykorzystuje technologię Multi-Touch i DirectX 11 w celu wzbogacenia rynku automatyki. Informacje zwrotne, jakie otrzymujemy od naszych klientów świadczą o tym, że nasze produkty odpowiadają tendencjom panującym na rynku. Poza tym firma Microsoft w coraz większym stopniu wykorzystuje technologię Multi-Touch i nowe platformy mobilne. Z tego właśnie powodu opracowaliśmy technologię, która w jeszcze większym stopniu ułatwia pracę użytkownikom”.

 

zenon jako wersja 64-bitowa: większa ilość danych dzięki większej pojemności pamięci

Oprogramowanie zenon 7.10 będzie dostępne nie tylko w wersji 32-bitowej, lecz także 64-bitowej. Użytkownicy będą mogli skorzystać z jednej lub drugiej wersji, albo z ich połączenia. Korzystanie z oprogramowania zenon w wersji 64-bitowej nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami dla klienta. Günther Haslauer, Dyrektor ds. Rozwoju COPA-DATA, wyjaśnia: „Projekty dotyczące automatyki są zakrojone na coraz większą skalę, sprzęt komputerowy i oprogramowanie muszą więc sprostać wymogom przetwarzania ciągle rosnącej ilości danych. W aplikacji 32-bitowej obszar adresowany jest ograniczony do 32 bitów. Oznacza to, że bezpośrednio adresowanych może być nie więcej niż 232 bitów, czyli można wykorzystać maksymalnie 4 GB RAM. Aplikacje 64-bitowe nie podlegają tym ograniczeniom. Długość adresów to 64 bity (8 bajów), dzięki czemu mogą one osiągać wartość 264-1. W możliwej do przewidzenia przyszłości ta już ogromna wielkość będzie wielokrotnie wyższa niż dostępna pamięć fizyczna. Takie problemy, jak brak wolnych adresów dla danych aplikacji lub fragmentacja adresów nie są już istotne. Prawdziwa użytkowa wielkość pamięci jest teraz taka sama jak zainstalowana fizycznie wielkość pamięci roboczej. Należy zauważyć, że przy zastosowaniu aplikacji 64-bitowych wymagane są oczywiście systemy operacyjne 64-bitowe.”

 

Lepsze zarządzanie recepturami i udoskonalony moduł Batch Control w celu osiągnięcia bardziej wydajnej produkcji seryjnej

Zintegrowany z oprogramowaniem zenon, Moduł Batch Control wspierający produkcję wsadową, został w sposób wszechstronny rozszerzony w wersji zenon 7.10. Nowe właściwości obejmują wiele rozwiązań, od zintegrowanych operacji i obsługi monitorów dotykowych w zenon Runtime po integrację w Report Viewer. Na przykład, użytkownicy mogą w dowolny sposób wybrać recepturę lub partię z pożądanego projektu i wyświetlić ich dane na Report Viewer. Są one kompilowane i podawane w formie indywidualnego raportu, który jest automatycznie archiwizowany w pożądanym formacie i może zostać wydrukowany. Ponadto wersja Batch Control oferuje wiele opcji filtrów i możliwość podłączenia do systemów administrowania zamówieniami. Użytkownicy mogą korzystać również z większej liczby opcji wyświetlacza. Tak więc na przykład proces produkcji i receptura mogą być wyświetlone w jednym oknie w tym samym czasie, dzięki czemu można wyraźniej zobaczyć postępy w produkcji i poszczególne jej etapy.

 

Wsparcie dla Windows 8, Multi-Touch i SQL Server 2012

COPA-DATA jest pierwszym dostawcą HMI/SCADA oferującym pełne wsparcie dla Windows 8 oraz Microsoft SQL Server 2012. Obejmuje ono także technologię Multi-Touch opartą na kontekstach interakcji. zenon 7.10 może przetwarzać wszystkie gesty, które są także standardowo obecne w Windows 8. Użytkownicy mogą także indywidualnie definiować gesty Multi-Touch dostępne dla poszczególnych ekranów.

 

zenon 7.10 – przegląd niektórych nowych właściwości

·         Lepszy moduł Batch Control z technologią dotykową Runtime i integracja w Report Viewer w celu osiągnięcia spójności dokumentacji procesów periodycznych.

·         Wszechstronne raportowanie produkcji: Report Viewer posiada obecnie pełen dostęp do administracji recepturami w oprogramowaniu zenon. Sporządzanie pełnych raportów dotyczących wszystkich istotnych danych, takich jak alarmy, dziennik nadzoru, dane historyczne i dane online jest możliwe przy użyciu jednego narzędzia.

·         Ochrona know-how w zenon Editor: ważne elementy projektu realizowanego przy użyciu oprogramowania zenon mogą zostać zablokowane dla niektórych użytkowników przez administratora użytkowników. Chroni to aplikację przed ingerencją z zewnątrz.

·         Lepsze wyniki przy odczycie i wyświetlaniu dużych ilości danych, szczególnie przy użyciu modułu Extended Trend.

·         Zoom automatyczny w module Extended Trend.

·         Bezpośrednie importowanie zmiennych z nowej wersji SIMATIC STEP 7 portalu Siemens TIA.

·         Aplikacja zenon Everywhere App wraz z Everywhere Server: HMI/SCADA-App na Smartphony i Tablety z Windows Phone i iOS.

·         Wsparcie dla technologii Multi-Touch dla Windows 8.

·         Wersja 64-bit.

·         Wsparcie SQL Server 2012 i Windows 8.

·         Nowe sterowniki, takie jak ICCP Tase, DNP3_NG, Codesys, Steriflow i KUKA.