Open Core Engineering – innowacyjna koncepcja dająca niespotykaną dotychczas swobodę programowania

| Wydarzenia

Koncepcja Open Core Engineering zmienia reguły gry dla producentów maszyn i uniezależnia tworzenie funkcji automatyzacyjnych od języka programowania i stosowanych platform sprzętowych.

Open Core Engineering – innowacyjna koncepcja dająca niespotykaną dotychczas swobodę programowania

Open Core Engineering umożliwia producentom maszyn samodzielne opracowywanie innowacyjnych funkcji poprzez bezpośredni dostęp do sterownika.

Tworząc oprogramowanie na urządzenia i systemy, producenci maszyn muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Oprócz poprawy efektywności automatyki opartej na sterownikach PLC, coraz ważniejsze staje się tworzenie zindywidualizowanych funkcji software’owych w celu wyróżnienia się na tle konkurencji.

Tutaj właśnie nowe możliwości dają nowoczesne technologie informatyczne. Inżynieria oparta na standardzie IEC 61131-3 dochodzi bowiem do granic swoich możliwości. Z tego powodu firma Bosch Rexroth wprowadza Open Core w celu połączenia sterowników PLC z rozwiązaniami IT, dając programistom więcej swobody w procesie tworzenia oprogramowania. W efekcie producenci maszyn mogą samodzielnie tworzyć zindywidualizowane funkcje programistyczne oraz integrować systemy IT oparte na językach wysokiego poziomu z tworzonymi przez siebie rozwiązaniami w obszarze automatyki. Dobrym przykładem w tym względzie jest integracja narzędzi symulacyjnych(LabView czy Matlab) lub stosowanie urządzeń przenośnych (takich jak coraz bardziej popularne smart fony czy tablety) z aplikacjami stworzonymi pod konkretną aplikację. Dodatkowo, interfejs Open Core umożliwia integrację z systemami zarządczymi MES (Management execution system). Co więcej, proces tworzenia zindywidualizowanych rozwiązań jest dużo prostszy i tańszy niż wcześniej.

Szeroki dostęp do sterownika z użyciem różnych urządzeń i języków programowania

Dzięki interfejsowi Open Core producenci maszyn mogą dowolnie wybierać platformę, na której ma działać dana aplikacja – komputer osobisty, sterownik lub urządzenie przenośne – oraz język programowania: od C/C++, C# (.NET), Visual Basic, VBA (Office), LabView, Objective-C i Java aż po wszelkiego rodzaju Aplikacje programujące umożliwiające integrację bibliotek Microsoft COM. Mogą oni nawet tworzyć zindywidualizowane funkcje kontrolne dla aplikacji działających w czasie rzeczywistym i niezależnie od programu sterującego. Oznacza to, że programiści mogą wykorzystywać języki wysokiego poziomu do pisania własnych aplikacji, które będą uruchamiane – jako programy niskiego poziomu działające w czasie rzeczywistym (bezpośrednio na PLC) lub na niedziałających w czasie rzeczywistym urządzeniach zewnętrznych, takich jak komputery, smartfony, tablety. Dzięki temu producenci maszyn mogą samodzielnie tworzyć innowacyjne funkcje, a przy okazji lepiej chronić własny know-how.

Przykłady aplikacji: urządzenia przenośne

Interfejs Open Core obsługuje systemy operacyjne Apple iOS i Google Android, dwa najważniejsze obecnie systemy operacyjne na smartfony i tablety. Duża penetracja rynku przez te urządzenia w połączeniu z innowacyjnymi i wygodnymi koncepcjami ich obsługi, jest powodem poważnego zainteresowania ze strony producentów i użytkowników maszyn, którzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość przyniesie nowe sposoby upraszczania i uelastyczniania komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Dzięki interfejsowi Open Core producenci maszyn mogą tworzyć w Javie zindywidualizowane aplikacje, integrować smartfony z procesami automatyki oraz lepiej wspierać operatorów maszyn poprzez stosowanie nowych koncepcji diagnostycznych i operacyjnych.

Aplikacje te pracują w całości na smartfonie bądź tablecie, tak więc program maszynowy pozostaje nietknięty.

Jak to działa?

Interfejs Open Core jest dostarczany poprzez zbiór bibliotek SDK (software development kit). Są to biblioteki służące do komunikacji, sterowania ruchem, monitoringu, dostępu do parametrów, itp. Do każdej funkcji dostarczane są przykłady, w tym aplikacji: COM, Java, LabView, C/C++.

Koncepcja Open Core Engineering zmienia reguły gry dla producentów maszyn i uniezależnia tworzenie funkcji automatyzacyjnych od języka programowania i stosowanych platform sprzętowych.

Dzięki Open Core Engineering producenci maszyn mogą pracować nie tylko ze standardowymi językami PLC, ale także z licznymi środowiskami i językami programowania oraz systemami operacyjnymi.

Bosch Rexroth
www.boschrexroth.pl