Wsparcie firmy igus®, aby sprostać Dyrektywie RoHS

| Wydarzenia

igus pomaga producentom maszyn i urządzeń, którzy są zobligowani do przestrzegania dyrektywy RoHS, uzyskać wydajniejszą pracę przy jednoczesnym obniżeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne przez stosowanie polimerowych łożysk ślizgowych iglidur.

Wsparcie firmy igus®, aby sprostać Dyrektywie RoHS

Łożyska z tworzyw sztucznych iglidur doskonale nadają się do zastosowania w szerokiej gamie aplikacji, na przykład, w branży motoryzacyjnej, transportowej, w budownictwie, przemyśle spożywczym, medycznym i opakowaniowym.

“Do 1 lipca 2006 roku, producenci łożysk posiadali wyjątkowy przywilej, który pozwalał im wprowadzać na rynek łożyska zawierające w sobie m.in. ołów, a zatem potencjalnie niebezpieczne dla rynku”, wyjaśnia Michał Obrębski, manager produktu łożyska ślizgowe w firmie igus Sp. z o. o. „Jednakże przywilej ten już dawno minął i chociaż większość producentów łożysk zainwestowało w działania, aby zapewnić zgodność produktów z wymogami dyrektywy RoHS, pozostali jednak i tacy, którzy tego celu jeszcze nie zrealizowali.”

Powszechne przykłady aplikacji obejmują zastosowanie ołowiu w stopach lutowniczych lub jako składnik łożysk metalowych i kompozytowych i zastosowanie PBB jako środka zmniejszającego palenie. Te substancje podlegają wymogowi ograniczenia oraz generalnie występują w stopach metalicznych.

 „Łożyska stalowe z powłoką z materiału na bazie PTFE są nadal dostępne na rynku”, dodaje Michał Obrębski. „W niektórych przypadkach, materiał ten może zawierać dodatki ołowiu i z tego powodu łożyska ślizgowe mogą nie spełnić wymogów Dyrektywy RoHS. Uzyskanie zgodności jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ często łożyska, które zawierają materiały spiekane, mogą być impregnowane olejami wykluczonymi z użytku przez Dyrektywę”.  


 Dodatkowo w branży technologii medycznych od 22 lipca b.r. wszystkie produkty, takie jak łożyska ślizgowe, muszą być wycofane z użytku jeśli zawierają w sobie duże stężenie ołowiu. Jest to kolejny argument za tym, aby stosować bezsmarowne, polimerowe łożyska ślizgowe dry-tech od igus, które zapewniają funkcjonalność prawną i mechaniczną oraz bezpieczeństwo użytkowania.